ODLAZAK BALERINE I KOREOGRAFA: Od posledica požara preminula Mirjana Zdravković
BIVŠA balerina i koreograf, ali i prevodilac, teoretičar i kritičar baleta Mirjana Zdravković preminula je u četvrtak u Beogradu, od posledica požara koji je izbio u stanu u Pop Lukinoj ulici gde je živela sa suprugom, uglednim prevodiocem Nikolom Bertolinom.

Foto UBUS
Rođena 1937, Mirjana je karijeru u beogradskom baletu počela 1955, a (osim godine u zagrebačkom HNK) na istoj sceni ostaje do odlaska u penziju 1982. Status soliste dobila je 1960, ostvarila značajne uloge sarađujući sa vrhunskim partnerima i koreografima.
Usled čestih problema s povredom kolena, Zdravkovićeva se polako okreće intelektualnom i koreografskom radu i završava 1973. francuski jezik i književnost na Filološkom fakultetu. Postavila je u "Krugu 101" Narodnog pozorišta balet "Stihovi, oblici, Verlen" 1974, za atinsku TV Skrjabinove "Snove" i Sukovu "Ljubavnu pesmu" a za TV Beograd balet "Kavez" na muziku Rajka Maksimovića. Posvećuje se i prevođenju književnih dela sa francuskog i započinje karijeru baletskog kritičara, teoretičara, hroničara. Napisala je tri studije o koreografskom delu Dimitrija Parlića, jednu o Veri Kostić i više studija o beogradskom baletu.
Od Narodnog pozorišta u Beogradu dobila je priznanja za dvadeset godina rada i za unapređenje umetničke igre, a 2012. i nagradu za životno delo Udruženja baletskih umetnika Srbije.
Preporučujemo

BALERINA POVREĐENA U POŽARU: Novi detalji užasa u Beogradu - Nepokretna žena ležala na zapaljenom krevetu!
11. 05. 2021. u 15:37 >> 15:42

SNIMAK POŽARA U DALMATINSKOJ ULICI: Gori stan, okupili se prolaznici (VIDEO)
31. 12. 2020. u 16:02

EKSKLUZIVNO - GENERAL PONOVO U SVOJOJ SRBIJI: Nebojša Pavković sleteo u Beograd (FOTO)
GENERAL Nebojša Pavković sleteo je u Srbiju.
28. 09. 2025. u 17:53

AMERIKANCI ODUŠEVLjENI VUČIĆEM! Pljušte komentari nakon gostovanja na Njuzmaksu: "Hoćemo ga kod Takera, divno je čuti ovog mudrog čoveka"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić gostovao je sinoć na američkoj televiziji Njuzmaks, a njegovo gostovanje privuklo je veliku pažnju američke javnosti.
27. 09. 2025. u 11:29

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (0)