Фељтон
Текстови
Књаз враћа власт
Како Порта није признала наследно династичко право Милошу Обреновићу, књаз подноси оставку речима: ”Ја сербском народу враћам власт.” Зашто слободоуман Сретењски устав никада није ступио на снагу. Прве парламентарне дебате на – пољани.
Књазу народ партија
- Ја за партије нећу да чујем - говорио је Милош Обреновић, схватајући партије као опоненте његовој неприкосновеној моћи. Заклетви у Бога и краља мало се ко придржавао. Потписи посланика крстом.Ингеренције Велике народне скупштине.
Прво порез, па гласање
Према Намесничком уставу из 1869. године избори су расписивани сваке треће године, а право гласа имао је сваки пунолетни мушкарац који плаћа порез.
Рат преко новина
Осамдесетих година 19. века Србију су потресале жестоке страначке борбе. Ударна песница у конфронтацијама биле су новине, којима је био примарни партијски задатак дискредитовати противника.
Слагачи као шпијуни
Око страначких гласила мували су се локални шпијуни, који су за лепе паре откривали тајне **послодавцу**. Случај Нишлије Стевана Станковића, званог ДЖангрља.
Гори бољем суди!
На изборима смо преварени обећањима, јер боже сачувај да смо хтели ово данас што се ради, пишу два тежака из Кораћице. Мене су радикали преваром и силом у Такову уписали у њихову странку- гласи исповест неписменог Николе Шљивића.
Путовање краља Милана
Чим је грануло пролеће 1982. године српски монарх је кренуо међу поданике, кудећи и омаловажавајући либерале и радикале. Бакљада у Шапцу, поводом доласка краља, умало се није претворила у пожар.
Није меана скупштина...
Ви терате политику и страначке свађе и препирке у меани, уз чашу ракије и вина, а не у Скупштини и на званичном месту, корио је краљ Милан Ужичане. Политика није за људе у униформи. Општа туча у Народном позоришту, на премијери комада **Рагабас**.
Грех азањског уче
Власти прогласиле лудим Стевана Гојковића, учитеља из Азање и узалуд се овај правдао да је нормалан. **Да си нормалан, зар би био у опозицији и замерао се као радикал властима**, гласио је резон локалног пандура.
Режим ужичког начелника
Незадовољан политичким курсом грађана, начелник Браловић у овој вароши забранио ноћу музику и весеље по хановима и вожњу фијакерима, па је град био под окупацијом.
Кмет иза барикаде
Кад је грађанство Ваљева донело једнодушну одлуку да се кмет Милош Глишић избаци из фотеље, овај се забарикадирао. Варошани су били приморани да развале врата, извоште кмета и баце га на сметлиште.
Пашић тражи хапшење
Афера за афером потресала је политички врх Србије. Вођа радикала ултимативно захтева хапшење Алексе Поповића, председника Скупштине. Покушај да се парламент конституише пораженима на изборима.
Свађе пуне барута
Међустраначек конфронтације пуниле су црне хронике ондашње београдске штампе. Чешите се по глупој глави и питајте се зашто сте изгубили изборе, ликовали су победници, ругајући се пораженима. Страначка штат се штитила и оружјем и тојагама.
Болан пад с власти
Губитак избора 1888, тешко погодио напредњаке, који су се окупили у Београду да виде шта даље. Гневни на дојучерашње властодршце грађани умало нису линчовали.
Сведочење Албера Малеа
Када Србину поставите питање шта си, неће рећи ко је и одакле, него “ја сам радикал, либерал или напредњак”, бележи овај Француз који је подучавао младог краља Александра. Због страначке заслепљености, српска интелектуална елита падала је у потиштенос