POSEKLI 18 MILIONA: Šumokradice u Crnoj Gori za pet godina opustošile 23.000 kubika drva

Iva Stojadinović

14. 09. 2023. u 12:27

NELEGALNA seča šuma državu košta milione evra. Dok u Upravi za šume tvrde da je u poslednjih pet godina nelegalno posečeno 23.000 kubika, što je Crnu Goru zakinulo za 1,6 miliona evra. Ekolozi tvrde da je šteta daleko veća, čak 18 miliona evra.

ПОСЕКЛИ 18 МИЛИОНА: Шумокрадице у Црној Гори за пет година опустошиле 23.000 кубика дрва

Fejbuk/Aleksandar Dragićević

Iz Uprave za šume, istovremeno ističu da su u prethodnih deset godina podnesene 2.272 krivične prijave protiv neidentifikovanih osoba i 857 protiv poznatih izvršilaca. Tužilaštvo je odbacilo veliki broj optužbi, a kako ocenjuju, vrlo mali broj slučajeva je dobio osuđujući sudski epilog.

- Uprava za gazdovanje šumama i lovištima suočava se sa velikim problemom nedovoljno stručnog kadra. Čuvari šuma zaduženi su za rejone površine i više od 5.000 hektara, pa je fizički nemoguće da u svakom trenutku znaju šta se događa - navode iz Uprave. - Neophodan je jak sistemski odgovor na bespravnu seču.

Udruženo delovanje spas

EKO-aktivista predlaže da se, u cilju sprečavanja bespravne eksploatacije, angažuje ekološki sektor koji će obilaziti teren, ali i da nadležne institucije deluju udruženo.

- Imamo ekološki sektor koji ima mrežu eko-volontera, dronove, koristimo satelitske snimke - navodi aktivista.

Ekološki aktivista Aleksandar Dragićević smatra da nadležni u Upravi za šume ne provode dovoljno vremena na terenu.

- Da provode, videli bi i shodno tome delovali, da samo na jednoj lokaciji na Komovima ili Veruši nestane petogodišnja procena Uprave - navodi Dragićević. - Nelegalna seča je kriminal težak stotine miliona evra. Samo u prethodnih pet godina naneta je šteta od 18 miliona evra. Biznis nelegalne seče šume se razvija zbog korupcije u ovom sektoru, počev od šumara. Jednostavno, to su dani kada on ne izađe na teren, napravi se seča, lugar dobije finansijsku potporu, a kasnije podnese prijavu protiv N. N. lica. Viši kriminal je u Upravi za šume gde se daju koncesije i tamo gde ne treba, izvlači mnogo više šume nego što je doznačeno.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ODRŽIV NAČIN ŽIVOTA: Vodič ka boljoj budućnosti