NOVA OFANZIVA URA NA MAFIJU: Abazović nastavlja borbu sa kriminalom, sutra predaju predlog Zakona o poreklu imovine
PROŠLO je više od godinu od kada je vlada Dritana Abazovića predložila Skupštini Crne Gore Zakon o poreklu imovine na usvajanje, a koji tada nije dobio potrebnu podršku poslanika.
Novina u zakonu je bila što je predloženim zakonom propisano da se od počinioca krivičnog dela može oduzeti imovina ako je stečena kriminalom, a njena ukupno procenjena vrednost iznosi najmanje 50.000 evra, ako je potvrđena optužnica za krivična dela iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva. Iz URA najavljuju da će sutra predati u skupštinsku proceduru novi predlog zakona o poreklu imovine koji će, kako navode, omogućiti da se ispita poreklo imovine od devedesetih godina do danas.
- Usvajanje zakona bi omogućilo još snažniju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, a kao njegov rezultat imali bismo vraćanje novca stečenog nelegalnim putem u kasu svih građana. Ostaje da vidimo da li će ovoga puta u Skupštini Crne Gore biti dovoljno poslanika kojima će interes građana i borba za pravdu biti na prvom mestu, a ne interesi kriminalnih struktura - naveli su u saopštenju stranke Dritana Abazovića.
Manžetne, satovi, telefoni...
ZAŠTITNICA Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu Valentima Pavličić tokom konsultativnog saslušanja pred skupštinskim Odborom za politički sistem, pravosuđe i upravu kazala je da Crna Gora nema ni efikasne, ni efektivne postupke pred sudovima.
- Dobila sam informaciju da do 2023. imamo 12 pravosnažnih presuda, od čega smo oduzimali manžetne, telefone i satove. Osim u tri, odnosno četiri predmeta u kojima smo imali pravosnažnu presudu na osnovu sporazuma o priznanju krivice. Je li to nama efikasan i efektivan postupak? Ne - poručila je Pavličićeva.
Evropska unija je spremna da pomaže Crnoj Gori u procesu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, i u tom kontekstu, oduzimanja imovine stečene nezakonitim aktivnostima. Od propusta sudstva i tužilaštva u slučajevima organizovanog kriminala koji se okončavaju oslobađajućim presudama crnogorsko društvo je trpelo i trpi ogromnu štetu.
Direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković tvrdi da je 99 odsto nezakonito stečene imovine na ime firmi iz inostranstva, ofšor firmi, a ne na imenima i prezimenima javnih funkcionera.
- Međunarodna saradnja je ključna. Ako se budemo bavili time, ko je blesav da na svoje ime drži stotine miliona evra u Crnoj Gori sigurno nećemo imati puno postupaka. Nije pitanje da li treba da uvedemo zakon o oduzimanju imovine, već je pitanje kako to treba uraditi - smatra Vanja Ćalović Marković.
Vlada je potrošila dve godine rada na ovom pravnom aktu, utvrdila ga bez javne rasprave, ocenjujući da je reč o "istorijskom rešenju", ali on nikada nije zaživeo.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)