NOVI LOMOVI OKO SUDBINE INSTITUTA IGALO: Manjinski akcionari neće podržati plan restruktuiranja

Vitka Vujnović

05. 12. 2024. u 10:56

Nakon što je Vlada usvojila plan restruktuiranja Instituta Igalo oglasio se manjinski akcionar Instituta , suvlasnik kompanije „Vile Oliva“ Žarko Rakčević saopštivši da je netačno da ova ustanova neće biti privatizovana.

НОВИ ЛОМОВИ ОКО СУДБИНЕ ИНСТИТУТА ИГАЛО: Мањински акционари неће подржати план реструктуирања

Foto:RT HN

Usledio je odgovor iz Vlade i predlog manjinskim akcionarima Instituta da ulažu „rame uz rame sa državom „ili prodaju akcije“.

Institut je u državnom vlasništvu  56,5 odsto a teza da su manjinski akcionari problem je neistinita, rekao je između ostalog Rakčević na konferenciji za novinare. Prema njegovim rečima predimenzionirana je pomoć države od 60 miliona evra za rekonstrukciju druge faze Instuituta (Mediteranski zdravstveni centar) pa manjinski akcionari neće glasati za takav plan restruktuiranja.

Naglasio je i da su manjinski akcionari protiv prodaje stare zgrade Instituta, solitera i E odelenja, da postoje bolji načini za njegov spas, podsetio da je beskamatnom pozajmicom od pet miliona evra sprečen stečaj Instituta, i istakao uverenje da Institut svakako može da živi.

- Manjinski akcionari spremni su da glasaju za izdvajanje osam miliona evra za dokapitulaciju Instituta i sprečavanje stečaja.  Traže punu transparentnost poslovanja, profesionalni odbor direktora i partnerski odnos. Prodaja akcija za manjinske akcionare je poslednja opcija - rekao je Rakčević.

Nakon ovih izjava usledilo je saopštenje iz Vlade Crne Gore. Zlonamernim je ocenjeno imputiranje prodaje Instituta 44. Vladi budući da se „nijedna Vlada, do ove nije opredelila za spas Instituta“. U saopštenju su navedene i činjenice o tome. Vlada  je povećala  cenu za FZO pacijente i  obezbedila dodatnih 4,5 miliona evra za Institut. Pomogla je zaposlene  kroz urgentnu pomoć preko Sindikata u jednom od najtežih trenutaka od osnivanja ustanove. Prva i jedina krenula je u strateško i sistemsko ozdravljenje Instituta, kroz Plan restrukturiranja, koji je sa aspekta Zakona o kontroli državne pomoći jedini put za spašavanje Instituta od stečaja.S druge strane, prethodne Vlade su ostavile dug od preko 20 miliona evra, zapuštene objekte i opremu. Ovakvo delovanje dovelo je do toga da je Institut konstantno pred stečajem ili  privatizacijom.

U saopštenju se ističe da je jedini, na Zakonu utemeljen način da se Institut sačuva, da pored udela države Crne Gore od 60 odsto, sam Institut obezbedi doprinos od 40 odsto u realizaciji Plana restrukturiranja, odnosno 42,7 miliona eura na tržišnim osnovama bez intervencije države. U ovom trenutku Institut može ta sredstva obezbediti samo kroz prodaju objekata, onih koji se već dugo ne koriste u punom kapacitetu.

Pred manjinskim akcionarima su dve mogućnosti, saopšteno je u zaključku:“ ulaganje rame uz rame sa državom ili prodaja akcija državi. Svaka druga opcija, kako je pokazao Plan restrukturiranja, Institut vodi u stečaj, tokom koga bi jedini način za izmirenje obaveza bila upravo prodaja imovine, imajući u vidu dugove od 25 miliona evra“.Iz Vlade je upućen i poziv manjinskim akcionarima da „ulažu i zajedno sa državom doprinesu spašavanju ove jedinstvene ustanove za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju“.

Za danas je zakazana sednica Odbora direktora Instituta a tema predložena za dnevni red   je usvajanje Plana restuktuiranja Instituta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IZRAEL JE ZATEČEN: Delije uradile nešto što je malo ko očekivao