GRAĐENA JE IZMEĐU 14. I 17. VEKA: Počelo uređenje tvrđave Forte mare, dela odbrambenog venecijanskog pojasa

V.V.

16. 12. 2024. u 06:15

Nakon skoro četiri decenije organizovano je pranje spoljašnje, kamene fasade drevne tvrđave Forte Mare, tvrđave na moru, koja će tako dobiti uređen izgled, dostojan kulturnom dobru kakvo predstavlja.

ГРАЂЕНА ЈЕ ИЗМЕЂУ 14. И 17. ВЕКА: Почело уређење тврђаве Форте маре, дела одбрамбеног венецијанског појаса

Foto: RT HN

Osim čišćenja predviđeno je i injektiranje zidina tvrđave Forte Mare ali i Kanli kule, a sve se realzuje na osnovu konzervatorskog projekta na koji je saglasnost dala Uprava za zaštitu kulturnih dobara. Radove obavlja hercegnovsko preduzeće „Outdor advenčrs“ (Outdoor adventures).

Do sada je završena prva faza na severnom zidu tokom koje je zid očišćen, uklonjeno je bilje, a potom je počelo i pranje nakon čega sledi  injektiranje, odnosno popunjavanje uočenih udubljenja. Istovremeno se uređuje i zapadni deo pored tvrđave, od šetališta ka putu.

U toku je i tenderska procedura za ambijentalno osvetljenje tvrđave kako bi se njena lepota posebno istakla i noću.

Foto: RT HN

 

Podsetićemo, Forte Mare je deo odbrambenog venecijanskog pojasa građenog od 14. do 17. veka u dužini 1.000 kilometara uz obale Italije, Hrvatske i Crne Gore. Tvrđava je restaurirana 1833. godine, u atraktivan letnji bioskop adaptirana 1952. a znatno oštećena u zemljotresu 1979. U jednom periodu u njoj je radio i noćni klub.

O arhitektonskom značaju tvrđave na moru pisao je i čuveni beogradski arhitekta  Aleksandar Deroko u knjizi Gradovi u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji. Ocenio je da je arhitektonski skloptvrćave jedinstven primer građevinskog kontinuiteta od bosanske vladavine iz 14. i 15. do austrougarskih intervencija u 19. i početkom  20. veka. Tvrđava je 2017. kandidovana za upis na UNESKO listu svetske kulturne baštine, u okviru nominacije Venecijanska utvrđenja 16. i 17.  veka.

Rađena je kasnije i dopuna kandidature i priložene dokumentacije jer je trebalo ukloniti filmsko platno i tragove višedecenijskog neadekvatnog korišćenja ovog objekta sa koga se vidi prelep pogled na zaliv i grad. Taj deo posla uglavnom je završen minulih godina, a sada je na redu pogled sa spoljne strane.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

ZGROZILA JE RUSIJU: Upravo je uradila ovo na Svetskom prvenstvu - i odmah ju je stigla kazna