"DEBELI DOSIJEI" MEĐU TAJNIM SPISIMA: Poražavajuće -Nacionalna bezbednost Crne Gore poverena sumnjivim ljudima
KRIZA u bezbednosnom sektoru potresa Crnu Goru više nego ikada.
Strah se uselio u narod zbog rata kriminalnih klanova u kojem padaju glave, tragedije na Cetinju koje su odnele više od dvadeset života. Tenzije su podignute i zbog hapšenja jednog broja ljudi koji su nekada bili u vrhu policije i tajne službe. Nepoverenje i bojazan podgreva i to što nacionalnu bezbednost "čuvaju" i pojedinci sa "debelim dosijeom".
Mnoga imena sa ovom kvalifikacijom pominjana su u prethodnom periodu, a poslednje je nekadašnjeg generalnog inspektora Agencije za nacionalnu bezbednost, Artana Kurtija, koji je treći put zaredom vraćen na tu funkciju odlukom Vlade Crne Gore donetoj na telefonskoj sednici, a na osnovu odluke Upravnog suda.
Kurtijevo ime nalazi se u kaznenoj evidenciji jer je kao maloletnik 2004. osuđen na deset meseci za ranjavanje sugrađanina. Takođe, kao punoletna osoba, na isto toliki period zatvora osuđen je pet godina kasnije za nanošenje teških telesnih povreda i nelegalno nošenje oružja. Bez obzira na to, Kurti će moći da ima uvid u tajne spise. Da mu obezbedi dozvolu, koja je za to neophodna, Vlada je zadužila vd direktora ANB Ivicu Janovića.
I u klanu i u ANB
I SLUŽBENIK ANB Petar Lazović je uhapšen po nalogu SDT zbog sumnje da je stvarao kriminalnu organizaciju, neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, krijumčarenje, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija i zloupotrebu službenog položaja. U dokumentima Evropola kao članovi "kavačkog klana" pominju se upravo Lazović i policijski sužbenik Ljubo Milović, koji su, prema tim navodima uključeni u šverc kokaina iz Latinske Amerike u EU i Australiju.
Turbulencije u pomenutom resoru posle pada DPS, nastavljene su ovih dana protestima studenata koji traže smene vicepremijera za bezbednost, Alekse Bečića i ministra policije Danila Šaranovića, targetirajući ih kao glavne krivce za tešku situaciju u državi. Vlada Crne Gore je 12. decembra razrešila direktora ANB Borisa Milića, a na čelo tajne službe imenovala privatnog preduzetnika iz Budve Ivicu Janovića. Ovu odluku oštro je kritikovao predsednik Crne Gore, Jakov Milatović.
- Imenovanje osobe bez ikakvog iskustva u bezbednosnom sektoru, kojeg preporučuje samo rođačko-kumovski odnos sa visokim funkcionerima Pokreta Evropa sad, može se okarakterisati ne samo kao nastavak loše prakse, već i kao udar na našu nacionalnu bezbednost u trenucima međunarodnih izazova - poručio je tada Milatović.
Janović nema iskustva u bezbednosnom sektoru, ali je suprug Zvezdane Janović Barac, predsednice UO "Morskog dobra", državne kompanije i rođak Tončija Janovića, poslanika PES. Rukovodioci ANB bili su i Boris Milić, Savo Kentera, Dejan Vukšić, kao i Dejan Peruničić kome se trenutno sudi, zbog nelegalnog prisluškivanja nekadašnjeg specijalnog tužioca, jednog broja javnih i političkih ličnosti i novinara.
TRAMP ĆE BITI BESAN: Nova velika odluka Bajdena samo pet dana pre kraja mandata
ODLAZEĆI američki predsednik Džo Bajden odlučio je da ublaži sankcije Kubi, nekoliko dana pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp stupi na dužnost, u nizu koraka za koje se očekuje da će dovesti do oslobađanja političkih zatvorenika u Havani.
15. 01. 2025. u 07:31
HRVATSKI STRUČNjAK: Poštovanje do neba "Er Srbiji", a vama nesposobnim ološima u Hrvatskoj - sram vas bilo
HRVATSKA ima bitno više avio-putnika nego Srbija. Međutim, Er Srbija je potpuno dominantna u regionu, piše hrvatski vazduhoplovni analitičar i stručnjak Alen Šćurić sa regionalnog portala "Zamaaero", čiji tekst prenosimo u celosti.
14. 01. 2025. u 11:38
OD KOLEGA IZ "POTERE", SAMO MEMED: Zašto "tragači" nisu bili na sahrani?
MILORAD Milinković preminuo je u 60. godini na Božić, u crkvi u Jabukovcu gde je pratio liturgiju.
13. 01. 2025. u 20:59
Komentari (0)