PRIMORSKE OPŠTINE JEDINSTVENE: Zakon o morskom dobru je prioritet
Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva, Bar i Ulcinj, jedinstveni su da treba sačekati izjašnjenje Skupštine Crne Gore o predlogu Zajednice opština o izmenama i dopunama Zakona o morskom dobru, pre nego što Vlada donese odluku o upravljanju tim područjem i izmene i dopune Programa privremenih objekata u toj zoni od 2024. do 2028. godine.

Foto:RTHN
Iz Zajednice opština smatraju da bi svaka odluka donesena pre parlamentarnog izjašnjenja bila ishitrena i mogla bi dovesti do komplikacija u upravljanju obalnim područjem:
- Nije primereno raditi petogodišnji program privremenih objekata koji Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom pregovara sa Vladom Crne Gore, sve dok Skupština ne donese odluku o predlogu Zajednice opština. Umesto toga, predlažemo da se do donošenja konačne odluke nastavi sa praksom potpisivanja aneksa ugovora sa zakupcima kupališta i objekata, kako bi se održao privredni kontinuitet u obalnoj zoni i izbegla pravna nesigurnost u poslovanju.
Čelnici primorskih opština na nedavnom sastanku zaključili su da postojeći model upravljanja obalnom zonom zadire u nadležnosti lokalnih uprava, onemogućava im kontrolu i odlučivanje o velikim delovima sopstvene teritorije pa je neophodno hitno redefinisanje nadležnosti Javnog preduzeća i usvajanje rešenja koja će primorskim opštinama obezbediti punu autonomiju u upravljanju obalnim područjem. Pozvali su i tada nadležne državne organe da uvaže ovaj stav i omoguće vraćanje ingerencija lokalnim samoupravama jer će to doprineti ravnomernijem razvoju obale, boljem upravljanju resursima i većem učešću lokalnih zajednica u donošenju odluka koje utiču na njihov ekonomski i turistički prosperitet.
Primorske opštine ostaju otvorene za dijalog i saradnju u cilju donošenja najboljih rešenja za budućnost obale kao najvrednijeg resursa i građana koji u velikoj meri od nje zavise, saopšteno je iz Zajednice primorskih opština.
U decembru prošle godine inicijativu za izmene i dopune Zakona o morskom dobru, Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata i Zakona o lukama potpisali su predsednici opština Herceg Novi, Tivat, Bar i Ulcinj, Stevan Katić, Željko Komnenović, Dušan Raičević i Genci Nimanbegu, kao i predsednica Skupštine Opštine Kotor Maja Mršulja i potpredsednik Opštine Budva Nikola Jovanović.
Tada su podsetili da su Morskom obalom do 1992. godine upravljale opštine, a nakon toga su osnivanjem JP Morsko dobro ovi poslovi centralizovani.Od avgusta 2013. ovo javno preduzeće ostvaruje svoje funkcije suprotno Zakonu o privrednim društvima, ali i Zakonu o unapređenju poslovnog ambijenta čijim je stupanjem na snagu prestao da važi Zakon o javnim preduzećima a utvrđen je prelazni rok od tri godine za reorganizaciju javnih preduzeća u privredna društva. U Morskom dobru ta obaveza nije sprovedena pa je upitna pravna valjanost svih njegovih odluka donesenih po isteku navedenog roka.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)