POSLANICI NADJAČALI NJEGOŠA? Pitanje jezika u žižu vraća pismo profesora srpskog adresirano ministrkama kulture i prosvete

Veliša KADIĆ

10. 05. 2025. u 12:30

IAKO je prošlo skoro pet godina od pada režima Mila Đukanovića, pitanje imena srpskog jezika u Crnoj Gori je i dalje otvoreno, dok su đaci i studenti ostali taoci nastavnih programa i udžbenika. Na sve ovo godinama ukazuje profesor srpskog jezika Veselin Matović, koji je ovih dana presavio tabak i uputio pismo ministarkama kulture i prosvete Tamari Vujović i Anđeli Jakšić Stojanović, ne bi li se bar nešto promenilo na bolje.

ПОСЛАНИЦИ НАДЈАЧАЛИ ЊЕГОША? Питање језика у жижу враћа писмо професора српског адресирано министркама културе и просвете

V.K.

- Zbog nakaradnog naziva glavnog nastavnog predmeta, ime srpskog jezika naprasno nestaje iz rečnika školske omladine. Godina za godinom, generacija za generacijom - nije daleko vreme kada će ime srpskog jezika nestati ne samo iz vokabulara nego i iz pamćenja budućih generacija - navodi se u pismu profesora Matovića.

Pri odlučivanju o jeziku i njegovom zvanju, nastavlja profesor, glas bilo kog za to nestručnog poslanika postaje važniji od glasa bilo kog stručnjaka, lingviste, akademika ili mišljenja celih naučnih institucija, univerziteta i akademija nauka.

- U crnogorskom slučaju, i od glasa i suda Njegoševog. Nažalost, to se u Crnoj Gori, u vezi s pitanjem imena jezika, nije moglo izbeći, jer je ono na startu postavljeno, ne kao naučno nego kao izrazito političko-ideološko. Zapravo kao pitanje od najvišeg državnog interesa, o kome se nikada nisu izjasnili ni Akademija nauka, ni Univerzitet, izuzimajući grupu profesora sa Filozofskog i Filološkog fakulteta u Nikšiću, čiji su stavovi dočekani od strane režima kao neprijateljski - navodi Matović.

Ustav ne sme biti smetnja idealima

USTAV i njegov famozni čl. 157 ne smeju biti smetnja za dostizanje ideala kojima teži ovaj (i svaki) narod: idealu mira, idealu slobode, idealu jednakosti. Postoji opšti društveni interes, postoji univerzalni ideal pravde. Postoji pamćenje, postoji baština. Ne može ustav biti iznad tih vrednosti. Niti se jedno društvo sme okameniti u svom ustavu, zaključio je Matović u pismu.

Profesor ukazuje da je odrednica "službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik", školski primer lingvounitarizma.

- "Crnogorski jezik" nije ni prirodno ni istorijsko ime bilo kog jezika, nastalo po imenu naroda koji ga je stvorio, kako su imenovani svi evropski jezici, nego stranačko ime, nametnuto po imenu države. Jezici su stariji od bilo koje države! S obzirom na činjenicu da takvo, neprirodno, imenovanje jezika ne prihvata, prema poslednjem popisu stanovništva, više od 65 odsto građana, u trenutku njegovog ustanovljenja u zvanje službenog jezika nije ga prihvatalo 80 odsto, ono se ni po kom osnovu nije moglo naći u ulozi službenog jezika, a našlo se samo kao sredstvo za sprovođenje etnonacionalne koncepcije nove Crne Gore, koju je sprovodio nacionalsocijalistički režim Mila Đukanovića - upozorio je profesor Matović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
NJEGOV ALKOHOL: Tramp navodno ima porok kojem ne može da odoli - iz Bele kuće oštro demantovali

"NjEGOV ALKOHOL": Tramp navodno ima porok kojem ne može da odoli - iz Bele kuće oštro demantovali

PREMA tvrdnjama jednog službenika iz Bele kuće, predsednik SAD Donald Tramp konzumira izuzetno velike količine slatkiša. Opšte je poznato da je Tramp veliki ljubitelj kole lajt, do te mere da je u Ovalnoj sobi instalirano posebno dugme za taj napitak. Međutim, ono što mnoge njegove pristalice možda ne znaju jeste da je Tramp, sudeći prema izjavama sadašnjih i bivših službenika, saradnika i bliskih prijatelja, dugogodišnji samoprozvani zaljubljenik u slatko.

10. 05. 2025. u 12:21

Komentari (0)

­BUDUĆNOST POČINJE SADA: Nacionalni dan održivog razvoja