OBELEŽENI DAN POBEDE I DAN EVROPE: Antifašizam kompas za budućnost
Najznačajnije tekovine antifašističke borbe i završetak Drugog svetskog rata, 80 godina pobede nad fašizmom i Dan Evrope obeleženi su uz spomenik Bezmetković na Savini.
Foto: RT HN
– Obnavljamo zavet koji su nam preci ostavili u amanet – da sloboda nema cenu, borba protiv fašizma ne smije biti zaboravljena i da je mir najveća vrednost – poručio je predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić. Dodao je i da je 9. maj duboko urezan u kolektivnu svest Evrope i sveta jer je na taj dan 1945. godine okončan najkrvaviji rat u istoriji čovječanstva, a pobeda nad fašizmom i nacizmom označila je trijumf hrabrosti i ljudskosti.
U delegaciji Opštine osim predsednika Katića bili su i potpredsednik Miloš Konjević i pomoćnik sekretara za društvene delatnosti i međunarodnu saradnju Mitar Kisjelicea. Počast su odali i generalni konzul Srbije u Herceg Novom, Mićo Rogović i predstavnici Udruženja boraca NOR-a Herceg Novi.
Foto: RT HN
Čestitajući Dan pobjede, Katić je zahvalio Udruženju boraca NOR-a na negovanju vrednosti antifašizma i slobodarske tradicije.Podsetio je potom i da je 9. maj i simbol rađanja nove Evrope – Evrope koja teži zajedništvu, solidarnosti, demokratiji i trajnom miru, vrednostima koje su proizašle iz pobjede nad fašizmom.
– U tom duhu, antifašističko nasleđe nije samo prošlost, ono je i naš kompas za budućnost. Samo poštujući slobodarsku i antifašističku tradiciju, možemo graditi društvo u kojem ima mesta za dostojanstvo svakog čoveka, za dijalog, za različitosti koje nas obogaćuju, a ne razdvajaju – zaključio je Katić.
Profesorica istorije, Lidija Štanjo kazala je da je Dan pobede povod da odamo počast milionima života izgubljenim u najmračnijem poglavlju ljudske istorije, ali i dan kada slavimo pobedu koja simbolizuje snagu jedinstva, zajedništva, solidarnosti, lične i kolektivne hrabrosti.
– Dan pobede je poziv na odgovornost u sadašnjosti. Antifašizam nije ideologija, to je civilizacijska tekovina i vrednost. Zato u današnjem svijetu sve većih podela, moramo graditi mostove, a ne zidove – poručila je Štanjo.
U prigodnom programu su učestvovali učenici OŠ „Dašo Pavičić“ i SMŠ „Ivan Goran Kovačić“. Na tvrđavi Forte mare započeli su programi manifestacije Noći tvrđava, a povodom Dana Evrope održano je predavanje arheologa Željka Starčevića o bogatoj istoriji hercegnovskih utvrđenja. Istim povodom u radnoj poseti Herceg Novom boravila je predstavnica delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Laura Zampeti. Osim razgovora sa sa predstavnicima lokalne samouprave o mogućnostima saradnje, za nju je upriličen obilazak Kuće nobelovca Iva Andrića.
Preporučujemo
PO NALOGU KOMISIJE ZA UNESKO: U pripremi krivična prijava protiv kompanije „Carine“
26. 02. 2026. u 13:44
UHAPŠEN CRNOGORAC KOJI JE NA LISTI NAJTRAŽENIJIH BEGUNACA: Oglasio se Evropol
26. 02. 2026. u 12:41
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)