DRŽAVNIK KOJI NIKOGA NIJE IZDAO, NI PRODAO: Momir Bulatović u tekstovima, kroz intervjue i izjave, u knjizi Milana Stojovića

Veliša KADIĆ

18. 05. 2025. u 07:00

Šest godina nakon smrti Momir Bulatović opet je okupio svoje prijatelje, porodicu, saborce i poštovaoce.

ДРЖАВНИК КОЈИ НИКОГА НИЈЕ ИЗДАО, НИ ПРОДАО: Момир Булатовић у текстовима, кроз интервјуе и изјаве, у књизи Милана Стојовића

Foto Z. Knežević

 Ovog puta u kripti Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici, kroz izabrane tekstove, intervjue, izjave koje je davao tokom svoje burne i bogate političke karijere. Vredni sakupljač tog materijala, njegov prijatelj novinar i publicista Milan Stojović sve je to smestio u knjigu "Ime crnogorsko-prezime srpsko", koju je objavila izdavačka kuća "Jumedija Mont".

Prvi predsednik Crne Gore nakon pada socijalističkog sistema, predsednik SRJ i univerzitetski profesor ostavio je dubok trag o kojem pričaju pokolenja. Ova knjiga je uvod u jedno novo veče posvećeno Momiru Bulatoviću koje će se održati 24. juna, na godišnjicu smrti. Njegova supruga Nada je priredila tonske zapise i manje poznate izjave i intervjue Momira Bulatovića koji će biti promovisani.

V.K.

- Sa Hristovim vaskrsenjem vaskrsava i vera i nada da će ljudi koji su sve dali da ovo naše tlo sačuva sjaj, prkos i dostojanstvo, sačuva i sećanje i pijetet prema Momiru Bulatoviću, koji je za mene bio jedan pravi istinski narodni čovek. Bio je sjajan asistent na Ekonomskom fakultetu koji je punio amfiteatre. Jednom prilikom kada je polagao ispit kod Boška Gluščevića, profesor čuvši Momirov briljantni odgovor je rekao : "Kolega žao mi je samo jedno, što ne mogu da vas oborim!" Momir je bio zbunjen, pa ga je upitao zbog čega, da bi potom usledio odgovor: "Želeo bih još jedanput da vas čujem", upisujući mu desetku u indeks - kazao je protojerej Predrag Šćepanović.

Podsetio je da je Momir bio miljenik studenata i naroda koji se našao u žiži političke stvarnosti u Crnoj Gori u doba nenaklonjenom dobrim i poštenim ljudima.

- On izvorno nije bio političar, iako se politikom bavio. Ušao je u politiku da bi dao deo svoje duše i svu snagu stvaralačku i intelektualnu da sačuva jedinstvo srpskog naroda, srpskog jezika, Srpske pravoslavne crkve, ali da i drugi narodi koji žive u Crnoj Gori uživaju ta ista prava. Bio je čovek pomirenja i možemo mirne duše reći da je makar jednom sačuvao građanski mir u Crnoj Gori.

Veleizdaja

Imali smo Crnogorca koji je za razliku od Momira Bulatovića otišao direktno u sedište NATO i odneo sve vojne planove i tajne, i kao član Saveta odbrane počinio veleizdaju! I sad neki taj čin veleizdaje Mila Đukanovića pokušavaju predstaviti kao vrhunsko herojstvo, ukazuje Knežević.

Njegov politički saborac i prijatelj Milan Knežević podsetio je na glasno izgovorene Bulatovićeve reči koje i danas odzvanjaju - da su za razbijanje SFRJ krivi Vatikan i Nemačka, postavljajući pitanje - da li danas postoji državnik u Crnoj Gori koji bi ovako britko, lakonski i egzaktno ovo saopštio.

- Nažalost, danas se naši državnici štrecaju i od ambasadora, uplašeni za neku dnevnopolitičku ili jednokratnu situaciju kao da se rešava njihova politička i životna sudbina. Momir Bulatović je imao tu sreću ili nesreću da se zajedno sa svojim narodom i najbližim saradnicima nađe i kao akter i kao svedok nekoliko geopolitičkih katastrofa. Kao što je Vladimir Putin saopštio da je geopolitička katastrofa raspad SSSR, tako je i Bulatović u svojim intervjuima saopštavao da je i raspad SFRJ bio geopolitička katastrofa ništa manja čak i dramatičnija - rekao je Knežević, naglasivši da je Momir vodio držvu u vremenu rata, sankcija, inflacija, stigmatizovanja srpskog i crnogorskog naroda.

Naveo je da je Bulatović imao privilegiju da sa 32 godine postane predsednik Crne Gore, da je nosio taj teret sudbine jednog vladara koji je u smutnim vremenima morao da se nosi sa izazovima koji su pretili da ugroze SRJ.

Arhiva

 

- On nije bio spreman da se odrekne svojih korena, ni svog crnogorskog imena i srpskog prezimena za razliku od Mila Đukanovića. Kada je pokraden u drugom krugu predsedničkih izbora, štancovanjem i upisivanjem 15.000 fantoma sa navodnim pravom glasa, Momir je ostao čvrsto na zemlji okupivši oko sebe onaj slobodoljubivi, nepokorni narod koji se nije mogao pomiriti sa tom krađom. Momir je imao čast da objavi rat NATO alijansi. Mislim da ne postoji u Crnoj Gori čovek vaspitavan na kosovskom mitu, na Njegošu, na slavnim bitkama iz prošlosti, da kroz ovu vremensku perspektivu nije ponosan na tu činjenicu što je naš Momir Bulatović iz Crne Gore objavio rat NATO, koji je svoju prvu geopolitičku pokaznu vežbu izveo na SRJ i to za svoj 50. rođendan. SRJ je bila prva geopolitička žrtva novog svetskog poretka. Ali, herojska odbrana i otpor SRJ, njene vojske, policije, građana nadživeće i NATO i sve ove instant trenutke u kojima mi prebivamo nakon tog NATO bombardovanja - naglasio je Knežević.

Otvaranje dosijea

Momir Bulatović je čuvao obraz Crne Gore. Postoji priča da je jednom prilikom naložio tadašnjem ministru unutrašnjih poslova Pavlu Bulatoviću da se otvore dosijei, što govori da je Momir bio idealista, da je verovao u istinu i demokratiju. Međutim, Pavle ga je odbijao. I tako su prolazili dani i meseci, sve do trenutka kada je Momir ušao u Pavlovu kancelariju i pitao ga šta je problem da se ne otvore dosijei u Crnoj Gori. A Pavle mu je na to odgovorio: "Izvoli, ako želiš da se desi novi građanski rat".

- U Crnoj Gori samo sestra nije špijala brata - objasnio mu je Pavle.

Svaka priča o javnom angažmanu Momira Bulatovića od posebnog je značaja za razumevanje krupnih procesa naše bliže i maglovite prošlosti, nedefinisane sadašnjosti, ali i sve (ne)izvesnije budućnosti, ocenio je mr Aleksandar Ćuković.

- Posebno važna lekcija ove knjige i Bulatovićevog delanja jeste pronalaženje zajedničkog jezika i stalne borbe protiv podela među građanima Crne Gore. On je bio dosledan u tumačenju da Jugoslavija ne sme biti oličena i oročena ličnošću, ali i kada je reč o isticanju neotuđivog prava crnogorskih građana da odlučuju o svojoj sudbini, pa i kada je bio u pitanju rat na jugoslovenskom tlu. On je smatrao da jednostrano donošenje odluka ne doprinosi demokratskom principu. Prema viđenju Momira Bulatovića, istorijsko viševekovno savezništvo sa Srbijom nikada Crnoj Gori nije smetalo da "misli svojom glavom" - naveo je Ćuković i podsetio na Bulatovićeve reči: "sveto je i presveto braniti Crnu Goru, ali je suludo braniti je od srpstva".

Foto P. Mitić

Priređivač knjige Milan Stojović rekao je da se, zahvaljujući Momirovoj supruzi Nadi i kćerki Nini, na jednom mestu našao znatan broj njegovih manje poznatih intervjua, izjava, govora i javnih duela i nastupa, koji uverljivo svedoče o njegovoj intelektualnoj snazi, visokom obrazovanju, ali i na osoben i vizionarski način o vremenu koje smo prošli, ovom u kom živimo i onom koje će tek doći. U to uverava svaki od 46 naslova tekstova koji su smešteni između korica knjige.

- Momir Bulatović je zapamćen kao postojan čovek, pošten i principijelan državnik i političar koji nikog nije mrzeo i koji nikog nije izdao ni prodao - poručio je Stojović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PUKO JOJ FILM! Ana Ivanović hoće da se što pre razvede od Bastijana Švajnštajgera, ovo su najnovije vesti!