PROTOSINĐEL KIRIL CVJETKOVIĆ U SABORU SVETIH: Primer moralne postojanosti i nepokolebljive pravoslavne vere

Vitka Vujnović

19. 05. 2025. u 16:22

Sveti arhijerejski sabor Srpske Pravoslavne Crkve u Sabor svetih upisao je ispovednika vere protosinđela Kirila (Cvjetkovića), bezdinskog i dalmatinsko-bokeljskog, sa datumom praznovanja 12. oktobra/29. septembra.

ПРОТОСИНЂЕЛ КИРИЛ ЦВЈЕТКОВИЋ У САБОРУ СВЕТИХ: Пример моралне постојаности и непоколебљиве православне вере

fOTO: RTHN

Ovo je odlučeno na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora SPC  u Beogradu koje je održano  od 13. do 17. maja ove godine u kripti Hrama Svetog Save na Vračaru. Herceg Novi je tako pored svetog arhiđakona Stefana i svetog Sevastijana sasovićkog (Dabovića), dobio još jednog nebeskog zaštitnika i molitvenika, informišu iz parohije Topaljsko – hercegnovske.

Kiril Cvjetković je rođen 1791. godine u znamenitoj familiji baošićkog paroha Simeona Cvjetkovića, a kršten je u Crkvi Svetog oca Nikolaja u Baošiću, imenom Konstantin. Kao dečaka podučavao ga je rođak, sveštenik Aleksa Cvjetković, i prvi je pokazao razumevanje za njegovu želju da se zamonaši. Uprkos protivljenju uže porodice, on ga je 1805.  odveo u manastir Savinu, gde je prvi put obukao monašku rizu i dobio ime Kiril. 

 

fOTO: Nenad Vitomirović

Mošti svetog Kirila u manastiru Bezdin u Rumuniji (Eparhija temišvarska)

Za đakona je proizveden  1812. godine u vrličkom Hramu Svetog Nikole,  u Šibeniku je 1814. unapređen u čin arhiđakona, a već sledeće godine u stepen sveštenstva i služio je svoju prvu Liturgiju. U julu 1817. godine dodeljena mu je šibenska parohija i tada postaje lični sekretar episkopa dalmatinskog, bokokotarsko-dubrovačkog i istrijskog, Venedikta Kraljevića.

Obavljajući dužnost sekretara, Kiril Cvjetković  otkriva vladikinu pogubnu nameru da pounijati dalmatinsku eparhiju. Odan veri i celim bićem  Pravoslavlju, otac Kiril je u tajnosti, sa pobožnim parohijanima, uglednim Šibenčanima  i odanim sveštenstvom, kovao plan kako bi razobličio ovu zlokobnu nakanu. Zbog toga su ga austrijske vlasti, preko vladike Kraljevića, 20. aprila 1821. godine premestile u manastir Krku.

Nakon pobune šibenskih Srba i neuspelog pokušaja atentata na vladiku, otac Kiril dospeva u istražni zatvor u Šibeniku. Četiri godine i tri meseca proveo je u šibenskoj tvrđavi Ljuljevcu, a potom je osuđen na 20 godina robije pod optužbom da je bio među organizatorima šibenske bune. 

fOTO: RTHN

 

Najduže je tamnovao u Gradiški, a nakon pomilovanja od strane cara Franje Josifa I 1842. godine poslat je na uslovnu slobodu sa obavezom da kaznu nastavi u manastiru Bezdin u Banatu. Protosinđel Kiril  robovao je sve do  februara 1846. godine, a zatim je  primljen u manastirsko bratstvo. U više navrata pokušavao je da dobije premeštaj u zavičaj, ali mu austrijske vlasti nisu dozvolile da se vrati u Dalmaciju, niti u Boku Kotorsku. Upokojio se u Bezdinu, 28. septembra 1857. godine, a sahranjen je pri manastirskoj crkvi, gde i dans počivaju njegovi zemni ostatci.

Protosinđel Cvjetković  napisao je  u Bezdinu autobiografiju koja pripada tradiciji Srba koja je nastajala prema modelu Dositejevog „Života i priključenija“ ... Njegovim život i delo izdvajaju se kao uzvišeni primer moralne postojanosti, nepokolebljive nacionalne svesti i žrtvene predanosti pravoslavnoj veri.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MI SMO OSVOJILI TROFEJ: Gvardiola udario na konkurenciju