Do Brisela s LGBT vodičem: Finansiranje priručnika o gej populaciji uznemirilo Crnogorce
CRNOGORCI će na putu do članstva u Evropsku uniju morati da prihvate brojne izazove, a promene će se osetiti i u oblasti obrazovanja.
V.K.
Tako je bivša ministarka prosvete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić pozvala intelektualce svih veroispovesti u Crnoj Gori da naprave vodiče kroz veru. To je, zapravo, bila njena reakcija na vest da aktuelno ministarstvo u Podgorici, nadležno za obrazovno-vaspitni resor finansira vodič za LGBTQ+ teme, koji će biti namenjen nastavnicima i ostalima u sistemu školstva, a koji priprema NVO Centar za građansko obrazovanje Daliborke Uljarević.
- Pozivam intelektualce tradicionalnih vera da napravimo vodič kroz veru. Neka muslimani i katolici naprave svoj. Pa da ih zajedno predamo Ministarstvu prosvete, nauke i inovacija - napisala je Bratićeva na društvenoj mreži "Fejsbuk".
A između korica vodiča za LGBTQ+ teme, priređivači Svetlana Jovetić Koprivica i Miroslav Minić, profesori crnogorskog, srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti, ukazuju da roman "Hadrijanovi memoari" može biti dragoceno štivo, jer, kako ocenjuju, na suptilan i dostojanstven način otvara prostor za razgovor o ljubavi, identitetu i ljudskoj bliskosti, kroz lik cara Hadrijana i njegovu emocionalnu vezu s Antonijem.
Priređivači vodiča kao dobar primer predlažu i film "Dečaci ne plaču", zasnovan na stvarnoj priči Brendona Tine, transrodnog muškarca koji je bio žrtva brutalnog nasilja. Koprivica i Minić objašnjavaju da se priča o Fridi Kalo može koristiti kroz interdisciplinarni pristup: umetnost, istorija i lični identitet.
Vera na prvom mestu
POTPREDSEDNIK Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa verskim zajednicama, Budimir Aleksić kazao je da crkva nema uticaj na Vladu.
- Da se crkva išta pita, verovatno bi davno bila uvedena veronauka u školama - saopštio je Aleksić i dodao da antireligiozni faktori u Crnoj Gori nameću lažnu dilemu da li treba graditi crkve ili bolnice.
Uz to, poznato je da je Frida Kalo otvoreno živela svoju biseksualnost. Deci se nudi priča o pevačici i gej ikoni Šer, zbog dugogodišnje podrške LGBT+ zajednici.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
PRONAĐENA LjUDSKA LOBANjA I KOSTI: Jezivo otkriće u Gotovuši kod Pljevalja (FOTO)
22. 05. 2026. u 22:01
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
"PREVIŠE JE LEPA, ŽELIM NjEN SKALP!" Brižit puca od ljubomore, žene vidi kao pretnju: "Neće doći u Jelisejsku palatu!"
UTICAJNI francuski novinar Florijan Tardif u svojoj novoj knjizi tvrdi da je Brižit Makron uverena da su sve žene potencijalne pretnje njenom braku, te da žele da zavedu njenog supruga Emanuela Makrona.
25. 05. 2026. u 11:20
Komentari (0)