LEKARIMA APLAUZ NEDOVOLJAN: U crnogorsko zdravstvo se godinama ne ulaže dovoljno, sa epidemijom kovid 19 isplivala ranjivost sistema
SINDIKAT zdravstva Crne Gore zatražio je da se prepozna vrednost posla koji obavljaju zdravstveni radnici u toku pandemije virusa korona i da taj rad ne bude samo trenutno adekvatno nagrađen, ukazujući i na važnost zaštite i sigurnosti na radnom mestu. Kako ističu, mere štednje učinile su da se u sistem zdravstva godinama nedovoljno ulagalo.
Predstavnici sindikata / Foto PR Centar
Povodom nedelje akcije i mobilizacije zdravstvenih radnika, sindikalna organizacija organizovala je konferenciju "Aplauzi nisu dovoljni" i tom prilikom predsednik Sindikata zdravstva Crne Gore, dr Vladimir Pavićević, kazao je da je pandemija korone stavila pred veliki izazov zdravstvene sisteme u celoj Evropi i pokazala njihovu ranjivost i potrebu ulaganja u infrastrukturu, edukaciju i stvaranje adekvatnih uslova za zdravstvene radnike.
- Godinama nije dovoljno ulagano u sisteme zdravstva, zahvaljujući merama štednje nauštrb optimizacije kapaciteta, povećanja broja osoblja i adekvatnog nagrađivanja zaposlenih. Sindikati zdravstvenog sektora cele Evrope su zbog toga odlučili da pokrenu zajedničku akciju kako bi svojim vladama stavili do znanja da aplauzi nisu dovoljni, i da je ovo prilika da se sistemi zdravstva organizuju na pravi način i da se ne štedi na zdravlju građana - rekao je Pavićević.
Pavićević je skrenuo pažnju na njegove kolege, "naročito one koji su danonoćno u skafanderima, pod maskama, vizirima", i tražio da se nagradi njihov rad, ali ne samo trenutno, već da se prepozna prava vrednost posla koji obavljaju i da taj rad bude adekvatno nagrađen.
- Nećemo odustati od našeg posla, vodićemo brigu o zdravlju svih građana. Samo tražimo da država vodi brigu o nama i da se sredstva namenjena nacionalnim i evropskim planovima oporavka upotrebe na način da zdravstveni sistemi u budućnosti budu spremni da odgovore svim izazovima, a da zaposleni budu zaštićeni, sigurni na svom radnom mestu i motivisani kako bi pružili kvalitetnu zdravstvenu negu našim građanima - poručio je Pavićević.
Predsednica Nezavisnog sindikata KCCG Ratka Prodanović, ukazala je da su se, tokom pandemije, zdravstveni radnici suočili sa ogromnim pritiskom i ozbiljnim rizicima po svoju sigurnost.
- Uprkos zaštitnoj odeći - skafanderima, maskama, vizirima i drugim sredstvima lične zaštitne opreme, izgleda da su skloniji da se zaraze od drugih ljudi i da dobiju težak oblik bolesti. Eksperti kažu da je glavni deo objašnjenja za ovo viralna opterećenost ili količina virusa kojoj su bili izloženi - navela je Prodanovićeva.
Kako je ocenila, zapošljavanje medicinskog i nemedicinskog kadra u sistemu zdravstva otežavaju dugotrajni problemi, loše plate i uslovi rada.
- Kao radnici u sistemu zdravstva, zaslužujemo bolju platu i uslove rada, a ne samo jednokratne bonuse za borbu protiv kovida 19. Pomognite vi nama kako bismo mi mogli da pomognemo vama" - zaključila je Prodanovićeva.
NESTAŠICA ZDRAVSTVENIH USLUGA
EVROPSKA komisija procenjuje da će u sledećoj deceniji doći do dramatične nestašice pružanja zdravstvenih usluga, ako se ne preduzmu odgovarajuće mere. Kako poručuju iz Sindikata KCCG, to znači da je potrebno zaposliti i zadržati više radnika, sektor učiniti atraktivnijim, povećati kapacitet sistema obrazovanja i obuke u zdravstvu, osigurati stalna radna mesta za mnoge kvalifikovane radnike zaposlene pod nesigurnim uslovima, osigurati adekvatne plate.
Preporučujemo
"KO JE NA TAPETU ZA SKIDANjE GLAVE?" Knežević poručio Spajiću: Sprema se seča knezova
27. 11. 2025. u 16:00
BRISEL ŽALI ZA ŠANSOM: Satler komentarisao stanje u crnogorskom pravosuđu u kontekstu puta ka EU
27. 11. 2025. u 13:09V.K.
MAKRON SPREMA DRUGU LIGU: Medojević otkrio šta će biti sa proširenjem EU
26. 11. 2025. u 19:35
DRAMATIČNA PORUKA AMERIKE EVROPSKIM DIPLOMATAMA: Rusko oružje zadaće konačan udarac Ukrajini
NAJVIŠI američki pregovarač za Ukrajinu upozorio je evropske diplomate da Rusija trenutno proizvodi rakete brže nego što ih koristi, stvarajući rastuće zalihe dalekometnog naoružanja koje bi, kako je rekao, mogle „zadavati konačni udarac“ Ukrajini.
27. 11. 2025. u 12:10
U HITNOJ POMOĆI SE JAVILI NA POZIV SA ANINOG TELEFONA: "Novosti" otkrivaju šta se dešavalo nakon strašne nesreće kod Čačka
ANA Radović (20) iz Čajetine i njen prijatelj Aleksandar Masalušić (37) poginuli su u teškoj saobraćajnoj nesreći u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, kada su se survali sa puta Čačak-Požega, a nakon nesreće sa Aninog telefona "ajfon" upućen je poziv hitnoj pomoći, saznaju "Novosti".
27. 11. 2025. u 14:19
OLIVERA SMENjENA: Novi urednik na RTS - muž poznate pevačice, dugo je na javnom servisu
NA TOJ poziciji u RTS-u je godinama unazad bila Olivera Kovačević.
26. 11. 2025. u 12:55
Komentari (0)