ŽELE KATEDRU ZA SRPSKI PO UGLEDU NA CRNOGORSKI: UKCG traži od Ministarstva prosvete da se u Podgorici formira Fakultet za srpski jezik
UDRUŽENjE književnika Crne Gore uputilo je pismo ministarki prosvete, nauke, kulture i sporta Vesni Bratić (na slici) u kome se zahteva da po ugledu na odluke bivše Vlade, koja je van okvira Univerziteta Crne Gore formirala Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK), svojom odlukom formira Fakultet za srpski jezik i književnost.
- Ovaj zahtev je opravdan sagledavajući sve navedene bizarne činjenice diskriminacije srpskog jezika i srpske kulture u Crnoj Gori u dužem periodu, imajući u vidu progone i pritiske prema pripadnicima srpskog naroda u Crnoj Gori, koji predstavljaju jednu trećinu ukupne populacije ove zemlje, a shvatajući i potrebu afirmacije srpskog jezika i kulture u Crnoj Gori. Konstatujemo da ne bi bilo problema oko angažmana profesorskog kadra, a čvrsto verujemo da postoji želja kod mladih ljudi da šire izučavaju srpski jezik i književnost u Crnoj Gori - navodi se u pismu UKCG.
Književnici dodaju da je otvaranje posebnog fakulteta realno i polazeći od uporedne prakse osnivanja dveju katedara za crnogorski jezik u Crnoj Gori.
- Molimo vas da ovaj naš racionalni i svrsishodni predlog inicirate na Vladi Crne Gore, da bi se obezbedila finansijska i druga podrška za rad Fakulteta za srpski jezik u Podgorici, adekvatno, kao što se daje finansijska podrška za rad FCJK na Cetinju - navodi se u pismu UKCG upućenog ministarki Bratić.
- Ovim bi se, svakako, otvorio prostor da se formiraju i druge katedre zainteresovanih zemalja u Crnoj Gori, pored već postojećih, što zavisi od vizije i potreba drugih kultura evropskih i drugih naroda.
POPISOM DO ISTINE O IDENTITETU
PREMA poslednjem popisu stanovništva od 2011. Crna Gora je imala 620.000 stanovnika, pri čemu nijedna nacija nije imala natpolovičnu većinu: Crnogoraca je bilo 45 odsto, Srba 29, a srpskim jezikom je tada govorilo ipak 43 odsto, a crnogorskim 37 odsto građana. Predstojeći popis napokon će pokazati pravo činjenično stanje, da je veći procenat Srba koji govore srpskim jezikom i Crnogoraca koji govore srpskim jezikom, a što je već tri decenije potiskivano represivnim merama.
Kako navode iz Udruženja, tokom protekle tri decenije u Crnoj Gori, bivši režim vršio je i jezički inženjering tako što je ne samo 2008. godine na tadašnjem Filozofskom fakultetu formirao katedru za crnogorski jezik (u okviru Univerziteta Crne Gore), nego je odlukom bivše Vlade 2014. formirana i još jedna katedra na Cetinju, Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCKJ). To je urađeno suprotno pravilima UCG, a voljom tadašnjeg režima. Tako su dobijene dve paralelne katedre crnogorskog jezika u Crnoj Gori.
- Do danas se sve činilo na marginalizovanju ugledne katedre srpskog jezika na sadašnjem Filološkom fakultetu u Nikšiću, pa bi se osnivanjem novog fakulteta afirmisao srpski jezik kojim po poslednjem popisu, govori više od 40 procenata stanovništva u Crnoj Gori - ističu u pismu UKCG.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)