Najbolji prijatelj slavnog naučnika završio pod točkovima nepoznatog automobila. Iz Odeljenja za Strateške i svemirske sisteme Vazduhoplovnih snaga SAD traženo od FBI da dostavi Tesline pronalaske.
Kenet Svizi, Teslin veliki prijatelj i možda jedan od najboljih poznavalaca njegove ličnosti i dela, nikada nije napisao Teslinu biografiju, iako je to silno želeo.
Nakon njegove smrti, uporno je sakupljao sve što bi išlo u prilog istorijskim dokumentima o Tesli, ali, to nije stigao da učini. Pod vrlo sumnjivim okolnostima sprečila ga je iznenadna smrt pod točkovima nepoznatog automobila. Među Teslinim i Svizijevim prijateljima, njegova smrt je tumačena kao **zatvaranje usta**. Očito da je Kenet Svizi o Tesli najviše znao.
U jednom od svedočenja Svizi kaže:
**Tesla je bio izuzetno produktivan desetak godina pre kraja prošlog i isto toliko posle početka novog veka. Ono što je kasnije radio možda je nosio klice ranog stvaralaštva, ali nikada nije dovedeno do praktičnog ostvarenja...**
Možda je to donekle tačno. Naime, Tesla je zaista 1928. podneo poslednju patentnu prijavu, 112. u SAD, od ukupno oko 800 patenata na Teslino ime. Međutim, između 1945. i 1947. Komanda Vazdušno-tehničke službe (ATSC) u Rajt Fildu, u Ohaju, u kojoj su obavljana neka najstrože čuvana ispitivanja, Vojna obaveštajna služba (MI) u Vašingtonu i Biro za imovinu stranaca (OAP) razmenili su nekoliko zanimljivih pisama i telegrama iz kojih je jasno da nisu delili Svizijevo mišljenje.
DOKUMENTA NA REVERS
Avgusta 21. 1945, ATSC je i zatražila dozvolu od komande u Vašingtonu da na sedam dana uputi u Vašington Blojsa Ficdžeralda **da obezbedi neka dokumenta za koje strane sile pokazuju interesovanje**.
Petog septembra 1945., pukovnik Holidej iz ATSC-a pisao je Lojdu Šaulisu iz OAP-a da potvrđuje dogovor sa Ficdžeraldom i moli za fotografije iz Trampovog dosijea, **jer su potrebne u jednom projektu za nacionalnu odbranu, i obećava da će ih vratiti u dogledno vreme. Prema navodima iz dosijea FBI-a o Telsi, bio je to poslednji put da OAP ili bilo koja druga savezna agencija SAD priznaje da poseduje Tesline dokumente o **zracima smrti**.
Šaulis je odgovorio Holideju 11. septembra 1945: **Materijal koji ste tražili upućen je pukovniku Robertu Houliju iz ATSC-a. Ova dokumenta stavljena su na raspolaganje Vojnim vazdušnim snagama radi određenih eksperimenata; molimo da ih vratite**. Nisu nikada vraćena, piše u dokumentima FBI.
Neobično je, međutim, da četiri meseca pošto su fotografije dokumenata poslate u Rajt Fild, Ralf Doti, šef Vojne obaveštajne službe u Vašingtonu, obaveštava DŽejmsa Markama iz OAP-a, da nikada nisu stigle u odredište i zbog **izuzetnog značaja za ovu službu molimo da se pošalju i zahtevamo da nas obavestite ukoliko se bilo koja druga služba bude interesovala za ove materijale**.
I Biro za imovinu stranaca je kasnije imao dosta muke da objasni svoju ulogu u vezi sa ovom dokumentacijom. U njihovim objašnjenjima vidi se velika kontradiktornost:
VAN NADLEŽNOSTI
**Dok je ova služba učestvovala u ispitivanju određenih dokumenata pokojnog dr Tesle, obaveštavamo vas da ovde ništa od tog materijala nije u našoj nadležnosti...**
**Ovaj biro nikada nije imao mogućnost uvida u bilo šta od svojine Nikole Tesle...**
**... Dok smo mi imali uvid u Teslina dokumenta...**
Slično se dogodilo i kada je Uprava odeljenja za aeronautičke sisteme zatražila od FBI Tesline radove. Oni su obavestili **da, s obzirom da u nasleđenoj dokumentaciji nije pronađen nijedan od Teslinih radova, pretpostavljamo da su uništeni u vreme zatvaranja laboratorije u Rajt Fildu**, piše u dokumentu br. 108 Federalnog istražnog biroa.
Ni ranija ni novija istraživanja nisu pomogla da se definitivno uđe u trag svim Teslinim dokumentima i njegovim uređajima koje za života nije pokazivao. Za poslednjih desetak godina, jedan za drugim, dospevali su rokovi, kada je prema američkom ustavnom amandmanu o slobodi informisanja počelo skidanje embarga sa većine dokumenta FBI o čuvenom srpskom naučniku.
Naglo interesovanje za Tesline radove poraslo je posle smrti prvog čoveka FBI Edgara DŽona Huvera. Devet godina kasnije, 1981, iz odeljenja za Strateške i svemirske sisteme Vaduhoplovnih snaga SAD, upućeno je FBI-u pismo sledeće sadržine:
**Predmet: Dokumenta pronađena posle smrti Nikole Tesle
Prema našem saznanju FBI je verovatno u posedu više dokumenata pronađenih posle smrti Nikole Tesle, 1943.
TRI PROJEKTA
Nikola Tesla je bio briljantan elektroinženjer i pionir u različitim aspektima prenosa električne energije.
Verujemo da jedan deo Teslinih dokumenata sadrži osnovne principe koji bi bili od ogromnog značaja za neka tekuća istraživanja u okviru DOD-a. Veoma bi nam pomoglo da imamo uvid u ta dokumenta.
**S obzirom da ne znamo koliki je obim dokumentacije, spremni smo da vam ustupimo istraživača koji bi pomogao da se skrati posao oko izbora onog dela dokumentacije koji nas posebno zanima. Ukoliko su vam potrebna dopunska objašnjenja, molim da mi se javite na telefon 695 6364 ili 695 7417.
Alen Meklaren**
Ovo pismo sačuvano je u dokumentaciji FBI i nije jedino sa istim zahtevima.
U nizu mogućih odgovora šta su tražili naučnici od FBI, čini se da su posebno privlačna Teslina tri projekta, kada je bio na vrhuncu svog stvaralaštva, krajem 19. i početkom 20. veka. Najpre - veštačka kuglasta munja koja je u kasnimi straživanjima trebala da posluži za rešenje kontrole termonuklearne fuzije. Drugo, Teslini eksperimenti na kontroli elektroprocesa u **Šumanovoj šupljini**, prostoru između zemlje i jonosfere, koji je, pokazalo se kasnije, jako koristio nosiocima vojnog projekta **Harfa**. I treće, naučnike je jako zanimala raznovrsna mogućnost korišćenja Teslinog oscilatora, koji je mogao da izaziva zemljotrese, a Tesla je govorio da uz malo veći napor može i zemlju da prepolovi.
NASTAVLJA SE