Razorna moć kugli

17. 10. 2002. u 00:00

**Tesline munje** u obliku lopti razvijaju izuzetnu energiju prilikom pražnjenja. Dr Kenet Korm presnimio deo Tesline dokumentacije iz Muzeja u Beogradu. Enigma zvana **antimagnetni štit**.

Piše: Dragana Savić
FEDERALNI istražni biro SAD dugo je, na brojne zahteve naučnika iz čitavog sveta, odbijao bilo kakvu vezu sa Teslinim dosijeom. Za pola veka službovanja u FBI Edgar DŽon Huver ama baš nikada nije priznao da je Nikola Tesla bio praćen **kao državni neprijatelj** i izumitelj opasnih naprava.
Međutim, u tek otvorenim novim dokumentima FBI, datiranim od 10. novembra 1975. godine jasno je da je posle Huverovog odlaska iz službe bilo više nemoguće čuvati ovu tajnu.
Federalni istražni biro sada menja taktiku i u izbegavanju odgovora na pitanja šta je sa Teslinim dokumentima, dovodi u sumnju sve koji se obraćaju, da Teslin dosije još postoji i da se puni novim podacima, četrdesetak godina posle njegove smrti.
- U skladu sa pravom svake ličnosti na privatnost... FBI je odlučio da više neće obaveštavati da li poseduje ili ne poseduje određene informacije u svojim arhivama. Ukoliko ste u mogućnosti da obezbedite ovlašćenje neposrednog srodnika gospodina Tesle, kojim se Agenciji nalaže da vam stavi na raspolaganje sve relevantne informacije, rado ćemo vam izaći u susret (!). Kao potpisnik ovog pisma, novi direktor Biroa, Klarens Keli, sada prvi put otvoreno priznaje da Biro poseduje dokumentaciju o Tesli i eventualno njegova dokumenta - citira u svojoj knjizi **Tesla - dosije FBI** Aleksandar Milinković.

DOKUMENTA FBI
U DOKUMENTIMA 107. i 108. Federalnog istražnog biroa, koji su doprli do javnosti, je i pismo naučnika FBI, kojim želi da obavesti o svojim otkrićima u vezi sa Teslinim pronalascima. Naučnik čije ime je precrtano crnim flomasterom obavetšava FBI da moraju da obrate posebnu pažnju na čuvanje Teslinih dokumenata, **jer se radi o pitanjima od ogromnog značaja za nacionalni prestiž i bezbednost**.
Međutim, kako u ostalim dokumentima FBI i na osnovu poznatih naučnih radova može da se pretpostavi da se radi o pismu dr Roberta Golke, ovaj dokument se kod pažljivog analitičara otvorenog dosijea pripisuje samo njemu.
Robert Golka je 1968. godine posetio Teslin muzej u Beogradu da bi istražio Teslin dnevnik iz Kolorado Springsa. Nalazi, fotografije i dokumenti pomogli su mu da rekonstruiše Teslin visoko-frekventni aparat ali je on uspeo da mu udvostruči izlaznu snagu.
Golka je čuo za neke eksperimente u vojnoj vazduhoplovnoj bazi Hil i to ga je podstaklo da se javi FBI. Priroda ovih eksperimenata učvrstila je njegovo uverenje da su neka neobjavljena Teslina dokumenta korišćena u vojne svrhe. Direktor Muzeja **Nikola Tesla**, u Beogradu, pokojni dr Veljko Korać mu je rekao da su Sovjeti **napravili kopije nekih dokumenata i da sada imaju otvoren pristup čitavoj arhivi Muzeja**. Od 500 strana dnevnika iz Kolorado Springsa Golka je iskopirao 40 strana koje se direktno odnose na kuglaste munje i konstrukciju opreme, ali veruje da mu nije pokazano sve što se odnosi na ovaj eksperiment.

TRI PROJEKTA
POSEBNO je zanimljivo Golkino obaveštenje da je nedavno dobio neobjavljene delove rukopisa za knjigu DŽona O*Nila **Neprevaziđeni genije**. Ova dokumenta su ga konačno uverila da su vojni projekti naučno osnovani i mogući za ostvarenje. Naročito skreće pažnju na tri Teslina moguća vojna projekta:
Prvo, Tesline kuglaste munje mogle bi se koristiti za uništavanje aviona. Drugo, kuglaste munje sa ubrizganim litijumom omogućavaju proizvodnju vrlo jeftine fuzione bombe. Treće, propulzioni sistem kuglaste munje, zasnovan na interaktivnoj elektrogravitaciji, omogućio bi stvaranje revolucionarno novih tipova vazduhoplova.
Prema našim saznanjima, bombarder vazduhoplovnih snaga SAD B-2 već koristi jednu vrstu ovakvog propulzionog sistema. Elektromotori aviona prozivode, duž ivica krila i oko izduvne cevi aviona, elektrostatički naboj od nekoliko miliona volti. Kada se u određenom momentu uključi, obično pri brzini od dva maha, sistem omogućava da avion stvori veće ubrzanje i da sa manjom potrošnjom goriva dostigne brzinu od tri maha.
Sam Golka je pokrenuo **Projekat Tesla** sa ciljem da stvori kuglastu munju, na isti način kao i Tesla, i da eksperimentalno proveri da li može da se koristi kao omotač od plazme u fuzionim reaktorima. Golkino pismo nosi datum 20. april 1976, a prema službenoj belešci vidi se da je jedna kopija upućena i CIA.

SNOP ILI TALAS?
DO poverljivih Teslinih radova, pretpostavlja se iz dosad poznatih dokumenata, došao je i američki naučnik dr Kenet Korm. Korm je inače naslednik Tesline laboratorije u Kolorado Springsu, koji je zajedno sa njegovim bratom DŽejmsom uspeo čak da ponovi Teslinu kuglastu munju. Tokom boravka u Jugoslaviji, 1993. dr Kenet je pričao i kako je, sa opremom iz 1935. sličnom onoj koju je koristio i Tesla - uspeo da ponovi Teslin eksperiment. **Sa malim aparatom izazvali smo vatrene loopte prečnika dva santimetra. Ove kuglice su često bučno prskale ili bešumno nestajale. Efekat je trajao od tri do pet sekundi, a retko i čitavih deset. Ispitivanja su nas dovela do nečeg novog: otkrili smo da se pražnjenje odvija u pravoj liniji, od čestice do čestice, kao zrak, koji bi sa podešavanjem intenziteta mogao da ima strahovitu ubojnu moć, pa i da se koristi kao oružje pominjano pod imenom **zraci smrti**. Ovakav zrak može da putuje velikom brzinom, probijajući sve na putu. Naš zrak je dostizao brzinu zvuka, a Teslin čak 11 kilometara u sekundi**.
I dalje je nepoznato šta je Tesla podrazumevao pod antimagnetnim štitom. Golka i Korm se slažu da postoje dve mogućnosti: ili se radi o **čestičnom snopu** ili su u pitanju takozvani **stojeći talasi**.
Tesla je govorio da je za kuglaste munje neophodno **iznenadno i snažno pražnjenje**, a pre nego što je zatvorio laboratoriju u Koloradu, u dnevnik je zapisao: **Bolje znanje ovih pojava dobiće se u eksperimentima sa moćnijim aparatima koji su već i sada u velikoj meri isplanirani i biće izrađeni čim to dopuste vreme i sredstva**.

NASTAVLJA SE

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije