Venčanja mora biti

20. 04. 2003. u 00:00

Kad nam je za Sv. Nikolu Ceca saopštila da će se udati za Željka, mislili smo da je reč o Željku Šačiću, sa kojim je snimila ploču u duetu, kaže Svetlanina majka Mira. Otac Slobodan je bio protiv tog braka, ali pobedila je Cecina upornost.

Piše: Miša Ristović
POSLE upoznavanja Svetlane Veličković u Erdutu 11. oktobra 1993. godine, Željko Ražnatović Arkan obreo se u Žitorađi početkom novembra naredne godine i ne sluteći da će ova varošica postati njegova nova tazbina.
Posle osnivačkog kongresa Stranke srpskog jedinstva, na kome je Ceca postala član ove partije, Arkan sa je otišao na gostovanje u Cecino rodno mesto. NJena majka Mira, otac Slobodan i sestra Lidija dočekali su ga tako toplo i domaćinski da se Arkan zapitao šta to sve treba da znači.
Po povratku u Beograd to razmišljanje je sama Svetlana podsticala čestim zivkanjem telefonom i tajnim susretima na beogradskoj Železnikoj stanici, gde je bilo sedište SSJ.
Kako se kasnije ispostavilo, doček Arkana u kući Veličkovića je bio isključivo “domaćinski”, kao što bi bio priređen i svakom drugom gostu, Cecinom prijatelju. Mirjana i Slobodan tada, naime, nisu ni slutili da se njihova mezimica zaljubila u kontroverznog lidera Stranke srpskog jedinstva.

SVADBA VEKA
- Za zmisku slavu Sveti Nikola Ceca je došla iz Beograda. Kada su se gosti razišli, ostali smo sa njom u sobi ja, Slobodan i moja mlađa ćerka Lidija, kada nam je saopštila šokantnu odluku - priseća se Cecina majka. - Rekla mi je “majko udaću se za Željka”. Kako je pre toga snimila pesmu u duetu sa Željkom Šačićem, pomislila sam da je on njen izabranik. Mećutim, nisam uspela ni da pitam o kome se radi, kada je Ceca brže-bolje dodala “ali ne za Šačića, nego za Arkana”. Tada mi se kuća zavrtela.
Slobodan, koji je do tada ćutao samo je rekao “Dok si moja ćerka neće moći!”
Mećutim, Ceca je ostala uporna. Rekla nam je “prihvatili vi li ne, ja ću se udati za Arkana”.
Veličkovići su onda shvatili da nemaju druge, nego da aminuju odlukuju svoje starije kćerke. Tada joj je majka rekla “sine, nemam ništa protiv, neka ti je sa srećom!”. Otac Slobodan je ćutao.
Potom je, 19. februara 1995. godine, usledila “Svadba veka”, kako su je mediji unapred prozvali. Arkan se ženio Cecom Veličković, najpoželjnijom zvezdom jugoslovenske estrade. Sve je bilo unapred i do u tančina pripremljeno: od srednje guste guščije paštete do francuskih konjaka i ćurećih medaljona. Protokol do u sekundu precizan baš kao što je Arkan i zapovedio.
Željko Ražnatović nije se dao zbuniti blatom Cecine Žitorađe. Ranim jutrom te subote krenuo je na put. Imućni svatovi šepurili su se u nepreglednoj koloni skupocenih džipova okićenih srpskim zastavama, a čitav svadbeni ceremonijal direktno su prenosili beogradski radio “Pingvin** i Televizija “Pink”.
Mladoženju je u selu dočekalo na hiljade radoznalih meštana. Sokaci malene Žitorađe bili su od ranog jutra zakrčeni jer svi su želeli baš svojim očima da vide “svadbu veka”.

POKIDALI I DALEKOVODE
Arkan je u tazbinu stigao obučen u svečanu varijantu crnogorske narodne nošnje, naoružan karabinom velikog kalibra. I pored ratničkog čuvenja, jabuku sa deset metara visoke motke skinuo je tek iz petog pokušaja. Kao po komandi, zapraštali su tada rafali heklera izvučenih ispod skupih svatovskih odela. Komandant SDG je pravo u tmurno nebo ispalio cela dva šaržera. Na zemlju je, kažu očevici, palo više od hiljadu metalnih čaura. Pokidani su i kablovi obližnjeg dalekovoda, pa je Žitorađa danima posle venčanja bila bez struje.
Kako je zabeleženo u novinama, mlada Svetlana onda još Veličković i sestra joj Lidija, dočekali su svatove u srbijanskoj narodnoj nošnji. Arkanov dever Stojan Novaković Cope, predsednik FK “Obilić”, tutnuo je u Lidijine ruke dva velika pregršta dukata.
Crkveno venčanje obavljeno je u beogradskoj crkvi Svetog Arhangela Gavrila tik do Partizanovog stadiona. Ražnatović je u crkveni brak ušao u uniformi srpskog vojvode iz Prvog svetskog rata sa pripasanom sabljom. Građansko venčanje obavljeno je potom u “Interkontinentalu”. Ovoga puta u crnom elegantnom odelu sa leptir mašnom Arkan u pratnji svog kuma Borislava Pelevića, a tik do Cece njena najbolja drugarica i kuma, novinarka Maja Pavić.
Posle sudbonosnog “da” i, pokazaće se proročkog, “dok vas smrt ne rastavi...” bogate zvanice otpočele su sa darivanjem mladenaca. Pljuštali su skupi i sve skuplji pokloni.
Mladence je prvi darivao estradni menadžer Bane Stojanović koji je od poznatog slikara Koste Bunuševca naručio portret Cece i Željka u veličini od dva metra. Cecina kuma Maja najavljivala je da će mladence darivati rasnim, trkačkim konjem, ali im je iz praktičnih razloga umesto toga poklonila stilsku garnituru “Luj 16.”.

CECA I DECA
Ana Bekuta donela je tri velike srebrne činije, Mira Škorić se isprsila za stilski stočić u kombinaciji sa zidnim satom, a od izvesnog “biznismena Jerkovića” mladenci su dobili kravu, tele i traktor uredno parkirane ispred luksuznog hotela. Ipak, najveći broj zvanica svoju pažnju iskazivali su podebelim deviznim kovertama. Objavljeno je i da je Svetlana Arkanu u miraz donela ni manje ni više nego novi “rols rojs”. Vrednost poklona, posle svadbe, organizatori su procenjivali na čak 150 hiljada nemačkih maraka.
Celu noć se lumpovalo u “Pacifik” i “Atlantik” sali otmenog beogradskog hotela. Svirali su trubači Slobodana Salijevića i Ekrema Mamutovića. Mlada se pela i na sto.
- Međutim, još kada mi je Ceca saopštila da se udaje za Arkana, predvidela sam sve šta se će se dešavati. Ceca je tada znala samo za četvoro Željkove dece. Kada, posle, doznadosmo za ostale. Zvanično, on je bio samo jednom venčan - objašnjava Mirjana Veličković. - Međutim, bio je u jednom zatvoru, spetljao se sa vaspitačicom, napravio vanbračno dete, bio u drugom zatvoru, ista priča. Doduše, svesni smo da je bio lep privlačan čovek, a Ceca je posle “otkrila” još troje Arkanove dece i sve ih je okupila i zbližila, tako da nije bilo po onoj narodnoj “moje i tvoje dete niju našu decu”.
Veličkovići o svom ubijenom zetu imaju, inače, samo reči hvale. Slobodan Veličković tvrdi da je tek kada je upoznao Arkana shvatio “kakav je on veliki čovek” i da ga je zavoleo kao svog sina.

PRIČA O BOGAĆENJU
- U Žitoraću je sa Cecom dolazio uvek kada je imao vremena. Samo se najavi telefonom i kaže eto stižemo. Ili nas pozove i kaže da neće da ruča sa Cecom dok ne dođemo u Beograd. Sednemo u kola i odemo - priča Slobodan. - Cecu je čuvao kao vodu na dlanu. Arkan nikada na ženu ruku nije podigao, nikada nije povisio ton.
Cecina majka tvrdi da je Arkan znao u toku NATO bombardovanja da joj pošalje šporet na drva, šećer, brašno, cigarete, “da im se nađe”.
- Lepo mu kažem, Željko ne šalji, već imamo tri šporeta, ali nije vredelo. A u komšiliku se ovde znalo da je kod nas u toku rata bilo cigareta za svakog - priča Mirjana. - Željko je bio čovek koji je poštovao zakon. On ovde nikoga nije ubio, a šta je radio u prošlosti, van granica, to ne znamo. Osuđivao je laž i prevare. Dok sam bila u njegovoj kući u Beogradu znam kako su prolazili oni za koje je saznao da su lagali. Dešavalo se da mu se neko požali da su mu kola ukradena, a on je odmah okretao telefonom i nekome poručo “J… ti majku, vraćaj kola, znaš li čija su…!” Jednom prilikom, dok smo putovali za Beograd, dok je Ceca spavala, objasnio mi je da se obogatio pre 20 godina.
Veličkovići predočavaju i da je Ceca i te kako teško podnela smrt svog supruga.
- Uzela sam neplaćeno i šest meseci bila sa Cecom u Beogradu. Svakog dana na ručku je plakala. Jedva je preživela tu situaciju - kaže Cecina majka.
Svetlana Ražnatović je, inače, bila svesna svoje i Arkanove slave, tako da joj nisu teško padali mnogi komentari po novinama posle njihovog venčanja.

INTERPOL NAD GLAVOM
A pisalo se da je on je četrdesetogodišnjak dečijeg liča, srpski Don Korleone domaći Bagzi Sigel, komandant poznatih “tigrova” koji su tokom rata u Hrvatskoj i Bosni, kao tajni najamnici režima rutinski obavljali posao etničkog čišćenja bez rukavica. Novac je pljuštao, a to se nazivalo srpskim patriotizmom.
Prošlost Željka Raznatovića Arkana je predugi spisak zlodela načinjenih po Evropi, a crvena potrenica Interpola stojala mu je nad glavom.
Pisalo se i da je kod “kuće” ušao u Parlament, postao lider Stranke srpskog jedinstva koji na izborima prikuplja desne glasove za predsednika Miloševića, bogatio se bez premca i postaje uzor srpskog domaćina. Sam je govorio da se “boji samo supruge i Boga”, u izbornoj kampanji mahao očinstvom priznajući prvo četvoro, zatim petoro pa sedmoro dece. On, kao pravi “domaćin”, sa bračnim stažom dugim 13 godina, kako je jednom izjavio, “ne podnosi osobe koje piju, puše, drogiraju se”. I, naravno, one koji se razvode.
Za Cecu se pisalo je dvadesetogišnja zvezda najnovijeg kič-izuma srpske politike - turbo-folka, koju je otac bacio u svet estrade iz zabitog sela Žitorađe, sa dvanaest godina. Prvo je u karnerima pevala “Ja sam cvetak zanovetak”, sada istrošenim glasom kafanske pevačice fascinira zlatnim cipelama, metalnim zvukom novih pesama, perikama i zgodnim nogama. Imidž “Srpkinje”, modelovan brižljivo ratno-huškačkom propagandom, ona je stekla još 1991. godine, kada se pojavila na ekranu u maskirnoj uniformi, a potom je nosila ogromni zlatni krst oko vrata. Ono što Svetlani Veličković -Ceci daje imidž fatalnosti, jeste uspešno privođenje oltaru Saborne crkve, sveže razvedenog srpskog “domaćina”.

PRETNJA TELEFONOM
- Nekoliko meseci pre Arkanovog ubista, javila mi se telefonom neka anonimna žena, sa bosanskim naglaskom, koja mi je poručila “Ubićemo vam zeta!” - tvrdi Mirjana Veličković. - Kada smo to preneli Arkanu, samo je rekao “Ne vidim razloga ko bi na mene pucao”.

KARLEUŠA
- Sa svim svojim koleginicama i kolegama Ceca je imala dobru saradnju i fer odnos. Jedino, kako vidimo, Karleuša plasira neke tračeve o njoj - ističe Cein otac.

NASTAVIĆE SE

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije