Udarci zle sudbine

14. 04. 2003. u 00:00

Andrićeva majka Katarina s mukom se dovijala radeći najpre u fabrici ćilima, a zatim po tuđim kućama i manastirima. Ivu je na svet donela u rodnom Docu kraj Travnika.

ANDRIĆEVA majka Katarina, Kata, Katica, kako se njeno ime beleži različito po maticama, bila je najstarija kćerka od petoro dece koja su sva, još u ranom dobu, poumirala. Prema usmenom kazivanju onih koji su je znali, radila je kao radnica u fabrici ćilima, neko vreme pomagala je u susednom manastiru svetog Ante, na Bistriku. Gotovo celog života stanovala je u ulici Basamaci, na Bistriku, a njene česte promene stana, uvek u istoj ulici, govore da se s mukom dovijala za život radeći redom u nekoliko kuća u Basamacima. Vidimo da povremeno boravi kod Ane Andrić i Ivana Matkovčika u Višegradu. Iz jedne Andrićeve isprave iz 1912. vidimo da joj je te godine mesto stanovanja Srebrenica.
Uz Prvi svetski rat i ona je uz Andrića, u župnom dvoru u Ovčarevu gde održava župnikovo domaćinstvo. Kasnije, kada župnik bude premešten, vidimo da i ona, uz sina i župnika, prelazi u župni dvor u Zenicu. Tek početkom dvadesetih godina, kada stupi u službu, Andrić će preuzeti brigu o majci. NJegova mnogobrojna pisma prijateljima i izdavaču, iz tog vremena, govore sa koliko će se revnosti dalje starati o njoj. Od tada, pa sve do 1925, kada u svojoj 55 godini umire od reume, Katarina Andrić će konačno upoznati bezbedniji život i lagodnije dane.

ŠTA KAŽU KNJIGE
ANDRIĆ je rođen 10. oktobra 1892. u Docu, kraj Travnika, prilikom jednog kraćeg izbivanja njegove majke rodbini koja se nalazila u okolini Travnika. Pejići su živeli u jednom zaseoku Doca - Grahoviku. Andrićeva majka koja je u Travniku bila odsela kod Tadije Antunovića, koji će biti kum na Andrićevom rođenju, sa stanom u ulici Zenjak, prema jednom svedočanstvu samoga Andrića, našla se toga dana u poseti svojoj porodici u Docu gde se porodila, pa se odatle u ranijim Andrićevim biografijama, navodi Dolac kao mesto njegovog rođenja, podatak koji je i sam Andrić mogao dati.
U matičnoj knjizi rođenih ostaće svejedno upisano da je rođen u ulici Zenjak - podatak sve do šezdesetih godina više-manje nepoznat. Ali kada je Andrićeva svetska slava stigla i do rodnog mesta, opština se rešila da potraži i obeleži kuću svoga znamenitog sugrađanina. U broju 13 stanovao je mesni trgovac Pero Zec koji je kuću kupio, kako se vidi iz gruntovne knjige, početkom 1940, od Ivana Antunovića, brata Tadijinog, koji je u matici ubeležen kao kum na Andrićevom krštenju. Stari Zec se navodno sećao da je slušao od Antunovićevih, i to u vreme Andrićevog uspona u diplomatiji, da je Andrić rođen u toj kući.
Želeći da je preuredi u Andrićev spomen-dom, opština je 1970. otkupila ovu kuću. Andrić se, kako znamo, dosta skanjivao da uđe u ovo zdanje, sagrađeno zapravo nanovo iz temelja, u nameri da se što bolje dočara piščeva rodna kuća. Upitan, prilikom jedne posete Travniku, da li bi to mogla biti njegova rodna kuća, Andrić je svojim smislom za rečenice koje govore i premnogo i premalo rekao: **Čovek negde mora da se rodi.**
Odmah po svršetku rata, četrdeset pete, Andrić je došao u Dolac da se, kod tamošnjeg župnika fra Rude Jablanovića, raspita, između ostalog, i o majčinoj porodici. Fra Rudo koji je sa njim imao duge razgovore u Doci i Travniku dopunjava mu ova obaveštenja u jednom kasnijem pismu: **Pamtim vašeg kuma na krštenju Antunović Tadiju. Bio je policajac.**

BEZ IKOG SVOG
DODATNA obaveštenja o **rodnoj kući** slaće mu u svojim pismima i fra Rastko Drljić, ma koliko nepouzdan, prvi među mnogobrojnim privrženicima Andrićevog dela koji će se pozabaviti prilježnije i Andrićevom biografijom.
**Kad god idem u Travnik, svratim u Zenjak br. 13 - danas tu stanuje stari Pero Zec. Tvoja rodna kuća - koju sam pronašao a drugi o tome šlabikali.** (23. maj 1961)
**Dok je pokojni Zec stanovao u tvojoj rodnoj kući iza Drugog svjetskog rata ja sam se često puta odmarao s njim na minderu gdje je sjedila tvoja pokojna mama!**(12. avgust 1974).
Kada Ivo dođe na svet, njegova majka Katarina Pejić, jedino je preživelo dete u roditelja. Majka joj je umrla, godinu dana ranije na Hisetima, onda ubogom gradskom naselju, od sušice. Muž Antun, po svoj prilici, znatno je ranije napustio porodicu. Iz gradskih knjiga austrougarskih vlasti vidimo da je umro u Banjaluci 9. juna 1897, kad je Ivi bilo jedva pet godina. NJegova smrt nije zabeležena u pripadajućoj župi u kojoj je umro nego kao priposlan podatak, u gradskoj knjizi umrlih Sarajeva koju su vodile nadležne kotarske vlasti. Prema podacima koji su ubeleženi na nemačkom, stoji da je umro, kao i mnogobrojni članovi njegove porodice, od sušice (Auszehrung), u 33. godini života i u zvanju sudskog poslužitelja (Amtsdiener).
Otac Katarine Pejić, takođe Antun, kada Ivi budu dve godine, obesiće se u gradskoj bolnici. Našavši se bez ikoga svoga i bez sredstava za život, a kako je jedino Ana, muževa sestra, koja je živela u Višegradu sa austrijskim narednikom Ivanom Matkovčikom u zajednici bez dece, bila u dobrim materijalnim prilikama, uputila se na nju. Znamo da je Ana Andrić, koja je tada imala 34 godine, prilježno prihvatila da podigne svoga nećaka.
Ivo je donet u Višegrad, kod svoje tetke Ane, i posle dugog niza nesreća i beda koje su pratile članove njegove loze, on će prvi među njima naći neku zavetrinu u sudbini i početi kakvo-takvo zaštićeno i gotovo spokojno detinjstvo.

IZUMIRANJE VELIKE LOZE
MNOGOBROJNA porodica Andrićevih, opustošena bolešću, najvećim delom izumrla je rano, još s kraja veka. Kuća Andrićevih u Sarajevu, još 1886. prešla je na Dragu Pamučinu (verovatno rođak iz babine loze). NJen poslednji vlasnik bio je Sava Mlinarić. Kuća se držala sve do iza Drugog svetskog rata i onda je i ona srušena. Ceo kraj je danas izmenjen - slepa ulica je izbila do obale i nad nekadašnjim posedom Andrićevih podignuta je zgrada beogradske konfekcije **Beko**.
Sa Andrićevom tetkom, koja je umrla 27. januara 1927, dovršilo se izumiranje ove nekad velike loze.
**To je poslednji član naše porodice. Tj. upravo poslednji sam ja. Više nemam nikog od svojih. Ni kuda ni kome**, piše Andrić iz Marseja, 4. februara 1927. prijatelju Tugomiru Alaupoviću.
Tako će se Andrić, na kome se pokor ustavio ali sa kojim njegova loza izumire, naći u sudbini kao u loše dopalim kartama, sa mutnom obavezom da on treba da zaustavi tu lošu kob.
**I da ne smijem umrijeti boljelo me je u besanoj svijesti kao neka odveć stroga, preteška dužnost, gotovo kao nepravda**, reći će u **Eks pontu**.

NA USKIM PLEĆIMA
ZA vreme dugih dana zajedničke konfinacije Vojnović će nad bolesnim Andrićem često viđati **krilo smrti** i već tada će gledati **očima rastanka** - **onog genija već zaručenog sa smrću što se zove Ivo Andrić** (27-28. novembar 1918), strepeći nad prevelikom krhkošću i rizikom njegovog postojanja:
**Kako se ona lijepa glava sagiblje pod teretom udesa.** (3. i 4. decembar 1918) **Kao da nosi teret pokoljenja.** (26. novembar 1918)
Naći će se u toj krhkoj pobedi odjednom sam, kao legitimni naslednik **teške baštine prokletstva rase i krvi**, jednog zamašnog prtljaga nedaća i nepomućeno loših prilika kako mu se činilo; posle ove serije usredsređenih udaraca zle sudbine koji su u davnini pali istrebivši njegovu lozu, osetiće se dosuđenim, kako vidimo, u prilici bez izbora, da primi Poziv - koji mu se činio da je nekud iz dubine prethodnih nesreća upravo njemu upućen.
Zanet pre ćutanjem, dar govora mu se nudio, kako se naslućuje iz ranijih radova, kao mučna ali neizbežna obaveza. Primetio je odmah, kao što je to primećivao i Vojnović kad bi ga gledao, slaba i uska pleća na koja je Poziv pao.
**Je li kad bilo naraštaja i u naraštaju pojedinca na kom bi počivale ovako teške baštine i neminovna prokletstva rase i krvi.
Strahovit je hod istorije, preteški su tereti i zahtevi budućnosti na ovim uskim plećima.**

RANI ANDRIĆ
MIROSLAV Karaulac, jedan od najboljih poznavalaca života i dela našeg nobelovca, objavio je ovih dana, dopunjeno izdanje svoje knjige **Rani Andrić** (izdavač beogradska **Prosveta**). Autor je svoja opsežna istraživanja sada dopunio novim saznanjima koja se odnose na Andrićevo poreklo, njegovu porodicu, zatim na Andrićev odnos prema fašizmu, kao i na dosad nepoznatu prepisku. Iz ove knjige za naše čitaoce odabrali smo odlomak koji govori o Andrićevoj porodici.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije