Francuska je tokom 2002. godine bila na spisku radikalnih islamista. Katedrala u srcu Grada svetlosti važila je kao potencijalna meta vođe Al kaide. Pretnje bombama ukoliko se ne povuče Zakon o zabrani nošenja marama u đačkim učinicama.
U DANU nominacije Žaka Širaka za premijera, 17. marta 1986. godine, krenuo je novi talas atentata. Napad na voz brze železnice Te-Že-Ve ranio je devetoro ljudi, bomba u galeriji **Poan šou** 20. marta na Jelisejskim poljima odnela je dva života i povredila dvadesetoro ljudi, a istog dana sprečena je eksplozija na centralnom čvoru pariske prigradske železnice na Šatleu prisebnošću jednog putnika.
Četvrti talas atentata bio je i najkrvaviji. Serija je otvorena neuspelim atentatom na stanici **Gar de Lion** u Parizu, 4. septembra. Četiri dana kasnije, 8. septembra, eksplozija u pošti u Gradskoj kući Pariza odnela je jedan život i povredila dvadeset jednu osobu. Opet četiri dana kasnije, u atentatu u kafeteriji **Kazino** u tržnom centru u pariskom predgrađu Defans povređeno je 54 ljudi. Četrnaestog septembra, sprečen je atentat u kafeu **Renoa** na Jelisejskim poljima, ali je u eksploziji uklonjenog paketa, ipak poginulo troje ljudi, dva policajca i jedan kelner.
Petnaestog septembra, puklo je u prostorijama centralne pariske policije, u odeljenju za vozačke dozvole. Poginula je jedna osoba, ranjeno 56. Sedamnaestog septembra, u najsmrtonosnijem napadu, u prodavnici **Tati**, u pariskoj ulici Ren, poginulo je sedmoro, a povređeno 55 ljudi. I za ove atentate odgovornost je preuzeo CSPPA.
Akcijom policije, konačno je utvrđeno da je odgovorna za napade bila grupa Ali Fuada Saleha. Istraživač Didije Bigo ističe, da su Francuzima bili malo poznati razlozi ovim napadima, a kao moguće pretpostavke, **bez sudskih dokaza**, ko su organizatori i naručioci - ističe libanski ogranak **Hezbolaha**, Irance, logističku podršku članova iz zemalja Magreba... Iranci su, otkrilo se, pripremali i novu, sprečenu seriju atentata za 1987. godinu, s ciljem osvete zbog **franuske pozjamice *Super etendera* Iraku da bi uništio iranske petrolejske izvore u Kargu!** U iranskom dokumentu koji je pronašla francuska tajna služba bilo je reči i o iranskoj pohvali **tajnoj akciji Hezbolaha u Parizu**.
Ali Fuad Saleh je osuđen na doživotnu robiju.
Francuske vlasti zadužene za prevremeno oslobađanje zatvorenika odbile su, inače, početkom ove godine zahtev Žorža Ibrahima Abdalaha, osnivača Oružane libanske revolucionarne frakcije (FARL), osuđenog na doživotnu robiju 1987. godine zbog saučesništva u ubistvu dvojice diplomata u Parizu, pomoćnika vojnog atašea SAD Čarlsa Reja i drugog sekretara izraelske ambasade Jakova Barsimentova, pet godina ranije.
Sredinom novembra prošle godine regionalno sudstvo za prevremeno oslobađanje u mestu Po odlučilo je da Žorža Ibrahima Abdalaha, rođenog 1951. godine, 15. decembra pusti na uslovnu slobodu, posle čega je trebalo da napusti francusku teritoriju, na osnovu sudske odluke iz 1986. godine. Tužilac iz Poa je, međutim, po ličnoj instrukciji ministra pravde Dominika Perbena, uložio žalbu na ovu odluku, što je automatski odložilo njeno sprovođenje.
SERIJA ATENTATA
FARL je osnovan 1980. godine, a od 1981. do 1984. godine preuzeo je odgovornost za osam atentata.
GIA je na scenu stupila 24. decembra 1994. godine, otmicom aviona na liniji Alžir - Pariz, u kojoj su poginula tri putnika od 236 talaca, oslobođenih akcijom specijalnih policijskih snaga.
Usledila je zatim serija atentata 1995. godine.
Ni aktuelna dešavanja s islamskim terorizmom na svetskim meridijanima Francusku nisu ostavila po strani.
Francuska obaveštajna služba DST otkrila je u januaru 2002. godine da je tri islamske grupe, koje su predviđale atentate u zapadnoj Evropi, doveo u vezu isti tip eksploziva. Atentati su na vreme osujećeni, a sve tri grupe planirale su akcije karakterističnim eksplozivom TATP, sa specifičnom hemijskom formulom - peroksid triaceton.
Klupko je počelo da se odmotava kada su otkriveni detalji neuspelog atentata u avionu **Ameriken erlansa** na relaciji Pariz - Majami, 22. decembra 2001. godine. Terorista Ričard Rid je u svojim cipelama krio po 125 grama ovog izuzetno eksplozivnog i veoma osetljivog jedinjenja i avion bi svakako otišao u vazduh, samo da je Rid hladnokrvnije pristupio jednostavnoj proceduri detoniranja i da nije bilo izuzetne prisebnosti putnika.
Istraga je pokazala da se isti tip retkog eksploziva nalazi na listi pronađenih stvari u septembru 2001. godine u briselskom stanu Nizara Trabelsija, prilikom rasformisanja tzv. islamske mreže **Bengal**. Trabelsi, bivši profesionalni fudbaler tuniskog porekla, boravio je na **stažu** u Avganistanu i optužen je da je pripremao postavljanje eksplozivne naprave ispred američke ambasade u Parizu.
PROZIVKA BIN LADENA
TREĆA kocka mozaika se nalazila u Frankfurtu. U ovom nemačkom gradu u decembru 2000. godine razotkrivena je islamska grupa koja je pripremala atentate u Francuskoj. Jedan od napada trebalo je da bude izveden na katedralu u Strazburu i novogodišnju pijacu u ovom gradu. U stanu u kojem su se skrivali osujećeni teroristi pronađen je materijal potreban za spravljanje hemijske formule eksploziva TATP.
Cilj istrage je bio da, između ostalog, utvrdi koliko je povezana islamska teroristička mreža u Evropi. Uz čvrstu **eksplozivnu vezu**, ustanovljeno je tako da je Ričarda Rida u Londonu **regrutovao** Zakarijas Musauji, koji je u SAD optužen da je dvadeseti učesnik atentata 11. septembra, da su Ričard Rid i DŽamel Bengal koji je pripremao atentat na američku ambasadu u Parizu, razgovarali telefonom, da su se Bengal i Trabelsi sretali u Avganistanu tokom **upisivanja** na listu mučenika...
Utvrđeno je, takođe, da su pripadnici takozvane mreže **Bengal** i grupe uhapšene u Frankfurtu imali lažne pasoše koji su falsifikovani kod istog **fabrikanta** na Tajlandu.
Krajem 2002. godine, Francuska je, takođe, bila na spisku radikalnih islamista. Različite evropske obaveštajne službe, koje su sačinjavale liste eventualnih ciljeva terorista u Evropi, navele su da bi **privilegovani** ciljevi mogli da budu **Diznilend** u pariskom predgrađu i katedrala Notr Dam, posle prethodne televizijske poruke Osame Bin Ladena kojom je bio prozvao i Francusku.
Francuzi su, pre toga, već dva puta bili mete militantnih islamista u inostranstvu, kada su stradali radnici brodogradilišta u Karačiju i kada je eksplozivom napadnut tanker **Limburg**. Tih dana su se pribojavali da bi napadi mogli da se presele i unutar njihove teritorije.
FRANCUSKA - NA LINIJI
KRAJEM oktobra, pre ove poruke, francuska obaveštajna služba je procenila da se Francuska nalazi na **trećoj liniji** opasnosti od islamskog terorizma. Na **prvoj liniji** su bili SAD, Izrael i Velika Britanija, a na drugoj - Nemačka. Redosled se drastično promenio posle raslojavanja u vezi s iračkom krizom i vojnom intervencijom.
Radikalni islamski tragovi doveli su i do dvodnevnog okazivanja letova na relaciji Pariz - Los Anđeles, pred novu 2004. godinu. Mada je obaveštajna služba u prvi mah, posle alarma koji je uputila ambasada SAD, saopštila da na listi putnika nije pronašla sumnjiva imena, Američka televizijska stanica Ej-Bi-Si ubrzo je prenela vest da Pariz, ipak, intenzivno traga za osobom osumnjičenom da je u vezi s Al kaidom, koja u poslednjem trenutku nije ušla na predbožićni let za Los Anđeles. Francuski ministar pravde Dominik Perben potvrdio je ove navode.
U pitanju je izvesni Abdu Haj, Avganistanac, sa liste terorista koje traže SAD.
Ej-Bi-Si je istakao da je nesuđeni osumnjičeni putnik trebalo da putuje sa francuskim pasošem i pri sebi ima mini-eksplozivno punjenje neprimetno za detektore.
I istraga povodom atentata izvedenog u aprilu 2002. godine na sinagogu u tuniskom gradu DŽerbi, u kojem je poginulo 19 ljudi, krajem iste godine **odvela** je do radikalnih islamista iz okoline Liona.
Agenti specijalne policije priveli su Ualida Nauara (22), brata osumnjičenog kamikaze Nizara Nauara (25), njegove roditelje Mohameda i Jenu Nauar i jednog od kamikazine braće koji ne nosi isto prezime - Falaha Edina (19), svi iz okoline Liona. Jedan arapski list objavio je oproštajno pismo Nizara Nuara, osumnjičenog da je za volanom kamiona izveo samoubilački atentat, u kojem pozdravlja svoju porodicu i poziva brata Ualida da **nastavi borbu**. Ualid tvrdi da **nije imao kontakte sa svojim bratom**.
Pored islamskih pretnji, Francuzi se već trideset godina suočavaju s radikalnim Korzikancima, autorima eksplozija u gluva noćna doba na **ostrvu lepote**, koja nekada pređu i s ove strane obale, kao što su nedavni napadi na Palatu pravde u Nici. Šestog februara 1998, nacionalnisti su na Korzici ubili najvišeg državnog predstavnika prefekta Kloda Erinjaka.
Svemu tome treba pridodati i najnovije ucene terorista iz nepoznate terorističko-kriminalne grupe AZF koja traži četiri miliona dolara i dva miliona evra. U protivnom će, kažu, dizati u vazduh vozove na prugama. Dve bombe u vidu opomene već su pronađene, ucenjivači trenutno koriste primirje koje su objavili da bi **rešili logističke i tehnološke probleme**, a ubrzo će se, kažu, ponovo oglasiti.
ŠAMIJA
TAMAN kada je pomislila da je u zaklonu od napada islamskih integrista, Francuska je nedavno dobila nove pretnje. Nepoznata grupa zapretila je da će postaviti bombe ukoliko zvanični Pariz odmah ne povuče sveže usvojeni zakon po kojem se u školama od sledeće školske godine zabranjuje nošenje napadnih religijskih oznaka, bez obzira na veru. Biće zabranjeni i jevrejska kipa, i predimenzionisani hrišćanski krstovi. Mulsimanski integristi se isključivo brinu za zabranu šamije, kojom ženskoj populaciji, u klupama, više neće moći da se povezuje kosa. Broj dva Al kaide Francuze je u snimljenoj poruci zbog toga već svrstao u **krstaše protiv islama**.
(NASTAVIĆE SE)