Hapšenje i odmazda

28. 07. 2004. u 00:00

Potpisivanje pakta Nemačke i SSSR imalo za posledicu napad nacističke vojske na Poljsku. Žandarmi i agenti pretresli Verin stan, a nju odveli u zgradu policije.

TO se veoma brzo otkrilo: 23. avgusta odjeknula je u javnosti vest o potpisivanju najneverovatnijeg i najpodlijeg pakta, čije potpisivanje je kao posledicu imalo direktan napad nacističke Nemačke na Poljsku, 1. septembra trideset devete i otpočinjanje svetskog rata koji će imati strahovite posledice po čovečanstvo.

Ma koliko su vesti o događaju u Moskvi, kojih su bile pune novine i koje su neprekidno emitovane preko svih radio-stanica, uznemiravale javnost i izazivale osećaj opšte neizvesnosti, Vera Pešić ih je primila sa oduševljenjem. One su bile potvrda njene špijunske umešnosti i podsticale su njeno samopouzdanje koje je išlo do likovanja. Dokazala je da može delovati čak i kao četvorostruki špijun. Rišar joj se sada izvinjavao zbog nepoverenja, a to je činio i Gordner, pa i potpukovnik Maks. S druge starne, Nemci, koji su pažljivo pratili postupke obaveštajnih mreža Francuske i Britanije i hvatali njihove šifrirane poruke, sada su pouzdano znali za Verinu četvorostruku igru, ali su znali da to i cene, i, naravno, pripremali se da takvu poziciju ove neverovatne Balkanke iskoriste.

U to vreme, Kraus je u Beogradu imao nekoliko zakupljenih stanova koje je koristio za tajne sastanke sa agentima mnogobrojnih mreža koje je spleo. Veru je smatrao svojom najvažnijom saradnicom i sve više je očekivao od nje. Zato joj je isplaćivao velike svote novca i stavljao joj na raspolaganje službene automobile ambasade ili konzulata.

Tek što je legla, začulo se jako lupanje na vratima.

- Policija, otvori!

Ovaku posetu još nije imala. Uplašena, upalila je svetlo i otvorila. Na vratima su bila dva žandarma i dvojica u civilnim odelima, očigledno agenti.

- Gospodo, koga vi tražite u ovo doba noći?

- Kako se zovete? - upita jedan od agenata.

- Vera Pešić.

- Imamo nalog za vaše hapšenje - reče agent i pokaza joj rešenje.

Dok je pokušavala da pročita ono što piše na papiru koji je agent još uvek držao, on dodade:

- Moramo da pretresemo i vaš stan. Vi se obucite i spremite da pođete sa nama.

Uplašena, ćutala je pokušavajući da se pribere. Dok se oblačila, razmišljala je zašto je hapse. Ona je radila za vojsku, a hapsi je policija. Kad bi bar mogla da obavesti potpukovnika Maksa...

Kad je pretres završen, ostavljajući sav nered u stanu, policajci je odvedoše do kola, a potom u Đušinu ulicu, u zgradu policije.


SMENA MINISTRA

HAPŠENJE Vere Pešić i oštro reagovanje nemačke ambasade povodom toga imali su svoje posledice. Ministar unutrašnjih poslova dr Stanoje Mihalxić je smenjen i premešten u Sarajevo za bana Drinske banovine i rasputšen je kontraobaveštajni biro "Ujka A.D". Kontraobaveštajci koji su radili u tom birou premešteni su u unutrašnjost: policijski komesar Anton Bagatalj u Skoplje, Franjo Ujačić u Banjaluku, Marjan Ujačić u Sarajevo. O preduzetim merama vlada je obavestila ambasadora Fon Herna. Popuštanje nemačkim pritiscima drastično je uticalo na slabljenje bezbednosti i narušavalo suverenitet Kraljevine Jugoslavije.
(NASTAVLJA SE)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije