Nemačke trupe, stacionirane u Rumuniji, ušetale su u Bugarsku prvih dana marta 1941. Obruč oko Jugoslavije se steže.
U potaji, Hitler priprema plan za raskomadavanje Jugoslavije koji bi bio aktuelan ukoliko diplomatska aktivnost koju vodi Ribentrop ne urodi plodom. U Budimpešti, kako to pokazuju objavljeni dokumenti Ministarstva inostranih poslova, najuži krug nemačkih prijatelja na visokim položajima, već je upoznat sa svim varijantama rešenja koje Hitler priprema za Jugoslaviju. U razgovoru koji je imao 2. marta sa bugarskim premijerom Filovim, u prisustvu mađarskog poslanika Deme Stojaija, Adolf Hitler bio je veoma precizan kad je spomenuo Jugoslaviju:
- Ako samo mrdnu, to će biti kraj Jugoslavije, jer ću je konačno raskomadati.
Tako je zabeležio Stojai.
KANCELAR Rajha u jednom drugom dijalogu, naveo je i stare račune - 1914. godinu i još ponešto što ga je tištilo. NJegova srxba nema granica. Pristanak Cvetkovića i Cincar-Markovića da uvuku Jugoslaviju na stranu Osovine mogao je za trenutak gnev Adolfa Hitlera da skrenu na drugu stranu.
O tome šta je 28. marta, dan nakon svenarodne pobune u Jugoslaviji Hitler rekao mađarskom poslaniku Stojaiju ostalo je zabeleženo u depeši tog poslanika koja nosi broj 59997/65 i oznaku "strogo poverljivo".
"Hitler je", piše Stojai, "rekao da je želeo da izbegne balkanske komplikacije. Izražava iskreno žaljenje što drukčije rešenje zahteva ljudske žrtve, ali, kako izgleda, to je neizbežno da bi se tamo jedanput i konačno napravio red, da bi pobedila pravda koja bi Mađarskoj i Bugarskoj kao prijateljskim zemljama omogućila da dođu do svojih prava... Razgovor je tekao u veoma prijateljskom tonu... Hitler je pomenuo beogradske ekscese. Primetio je da treba razoriti ovo panslavističko gnezdo, jer, po njegovom mišljenju, rusko-jugoslovenske namere podjednako ugrožavaju budućnost Mađarske i Nemačke, te je usled toga valjda i stvorena takva situacija da Jugoslaviju treba rasturiti".
Poslanik Deme Stojai na kraju ove zabeleške daje svoju ličnu ocenu:
"Sa ovog razgovora poneo sam odlučan utisak da nema više skoro nikakve nade u mirno rešenje konflikta sa Jugoslavijom".
PLAĆANJE CEHA
JEDAN čovek koji sedi u aleksandrovskoj palati budimskog dvorca - premijer Teleki - pošto je prethodno učinio mnogobrojne ustupke nacizmu i mađarskim fašistima, a i sam lično primio poklon iz Hitlerove ruke u vidu dela čehoslovačke i rumunske teritorije, muči se sam sa sobom i sopstvenom savešću jer oseća da je došao dan plaćanja ceha za sopstvene nedoslednosti.
(NASTAVLJA SE)