Ko je i zašto likvidirao Branka Jevtovića Jorgu(?) Tesna veza sa ljudima optuženim za pucnjavu u "Interkontinentalu". Autoritet u svim krimnalnim strukturama.
I poslednje, bar za sada, spektakularno ubistvo na beogradskom asflatu vezano je za ime Željka Ražnatovića Arkana. U subotu, 30. oktobra ove godine, na Vračaru, ubijen je Branko Jevtović Jorga, momak , koga brojne, mahom kriminalne niti, vezuju za grupu optuženu za likvidaciju u "Interkontinentalu".
Veliki prijatelj Zorana Nedovića Šoka, koji je nekoliko meseci ranije uspeo da izbegne likvidaciju, i Zorana Uskokovića Skoleta, ali i Andrije Draškovića, ubijen je po svim mafijaškim pravilima, na ulici, naočigled mnogobrojnih svedoka, čije izjave nisu, međutim, dovele do hvatanja ubice. Zločinac mu je prišao u trentuku dok je razgovarao mobilnim telefonom i nije obraćao pažnju na okolinu.
Pa, i da jeste teško da bi umakao smrti. U beogradskom podzemlju odavno se zna, ako je neko namerio nekog da ubije - spasa mu nema. Kad tad će biti likvidiran. To vrlo dobro znaju i Jevtovićevi prijatelji Nedović i Drašković, pa su se okružili telohraniteljima među kojima su čak i aktivni policajci.
Jorga je, međutim, išao sam. To je olakšavalo posao ubicama. Bio je siguran samo dok se, kako se pričalo, sa Nedovićem krio po Španiji. Onog trenutka kada je odlučio da se vrati zločinci su mu bili za vratom. Zašto se Jevtović vratio posle gotovo četvorogodišnjeg bekstva?
Jedni tvrde da je povratak dogovorio sa Nedovićem, drugi da mu je ponestalo para, treći da je bio siguran u svoje drugare Mikija i Gagija (Milan Đuričić i Dragan Nikolić), i njihovo uveravanje "da je vazduh čist".
Za Jorgu (33) se tvrdilo da je dva sata pre ubistva Ražnatovića zajedno sa Mirkom Tomićem Bosancem, komandantu SDG pokušao da proda automobil "audi", odnosno da ga namame da izađe napolje. To im, međutim, nije uspelo. Na suđenju su kasnije mnogi ispričali da su videli Jorgu. Tu informaciju je imala i policija , pa je i ona, pored "osvetnika" tragala za njim.
Okružni sud u Beogradu nekoliko puta je pozivao Jevtovića kao svedoka, ali se poziv uvek vraćao neuručen. Zatraženo je i od MUP Srbije da utvrdi gde se nalazi, a odgovor je glasio: "Negde u inostranstvu"! Izručivanje Nikolića iz Austrije, ubistvo brata ključnog svedoka Zvonka Mateovića i dolazak Jorge , dogodilo se nekako u isto vreme.
Jevtović je u sudnicu beogradske Palate pravde došao vidno nervozan. Dok je čekao početak suđenja ovaj , kako se predstavio, "trgovac domaćih fudbalera u zemljama Azije", bio je u društvu trećeoptuženog Đuričića, koji na suđenje dolazi sa slobode.
Jorga je opisao da je u trenutku zločina bio u obližnjem restoranu ,"jeo kolače ", a onda začuo pucnjavu. Kada je istrčao u hol ugledao je "momka u crnom sa pištoljem". Nije ga prepoznao među optuženima.
- Video sam čoveka kako baulja ali nisam znao o kome se radi - pričao je Jevtović koji je za pultom za svedoke, istog dana, zamenio krunskog svedoka Zvonka Mateovića.- Podigao sam kaput i odneo u garderobu. Nemajući kud, otišao sam ka kazinu.
Jorga je, potom, objašnjavao zašto se dugo godina skrivao. Ponavljao je da mu je država ubila petoricu drugova da su mu anonimno pretili preko telefona da će proći kao Skole.
- Kako Vam je država ubila petoricu drugova? - ineresovalo je sudiju Dragoljuba Đorđevića.
- Ubijen je svako koga je Šešelj prozivao na televiziji - kratko je rekao Jorga.- Poznajem okrivljene iz viđenja, ali se nismo družili. Nikog od optuženih 15. januara nisam video u "Interkontinentalu", a na optuženičkoj klupi ne vidim ni trostrukog ubicu.
- Pa, Šešelj je sada u Hagu, nemate razloga da strahujete - konstatovao je predsednik Krivičnog veća.
- Neka ga tamo, nek mu je sa srećom - odgovorio je Jorga. - Kako je on nekog pominjao tako su ubijani - Tomić, Ćanda, Skole, Bodiš...
Jorga je dva puta bio privođen posle ubistva Arkana, a i na kaputu optuženog ubice Dobrosava Gavrića pronađeni su njegovi otisci. Prvi put je zadržan u pritvoru jer su policajci kod njega pronašli pištolj. Pregledom oružja i veštačenjem barutnih čestica, međutim, utvrđeno je da nije učestvovao u pucnjavi.
Kada se obreo na slobodi, pokušao je na ode iz zemlje. Ipak, granična policija ga je zadržala i pod jakim obezbeđenjem prebačen je za Beograd. U samici 29. novembra zadržan je tri dana. Pušten je, a kad su krenule likvidacije - pobegao je. Smrt ga je čekala da se vrati!
Prema "Beloj knjizi" MUP Srbije o organizovanom kriminalu Zoran Nedović, koji ima bogatu kriminalnu prošlost, vođa je jedne od grupe u Beogradu. Ima samo jednog stalnog člana Branka Jevtovića Jorgu. Za svoje prljave poslove angažuje pripadnike drugih klanova i jedan je od retkih koji "opstaje" i ima autoritet u svim kriminalnim sredinama.
Policija tvrdi da je Nedović organizovao i vodio grupu Zorana Uskokovića Skoleta koji se i poslednjih dana života pojavljivao u Šokovoj piceriji "KT" na Bežanijskoj kosi.
U svojim poslovima, Nedović je blizak i sa Goranom Mijatovićem Mitom, sadašnjim šefom grupe momaka sa Bežanije, i Andrijom Draškovićem.
NEMA KOMENTAR
Borislav Pelević, predsednik Stranke srpskog jedinstva, nije želeo da komentariše Jorgino ubistvu. Samo je kratko rekao: To me ne interesuje i neka pomru svi koji su ubili Arkana. General-major Milan Simić, načelnik SUP u Beogradu, naveo je da je Jevtović policiji poznat kao osoba iz kriminogene sredine i da se sve čini da se utvrde motivi, rasvetle sve činjenice i pronađe ubica.
(Nastavlja se)