Teroristi u kampu Pogorelica kod Fojnice uvežbavali atentate, ciljajući u mete na kojima su bile slike Fikreta Abdića, Alije Delimustafića i Muhameda Filipovića. Među borcima za stvar Alaha bilo je Arapa sa bosanskim pasošem.
VRHOVNI sud Federacije BiH u Sarajevu odobrio je krajem aprila 2002. hapšenje i sprovođenje istrage protiv trojice bivših visokih rukovodilaca muslimanske obaveštajne službe AID - Bekira Alispahića, bivšeg šefa ove službe, te Irfana LJevakovića i Envera Mujezinovića, pod optužbom da su organizovali kamp za obuku terorista u Pogorelici kod Fojnice, i da su duže vreme špijunirali za iransku obaveštajnu službu VEVAK.
Logor za obuku terorista (među kojima je bilo dosta državljana iz islamskih zemalja) formiran je, uz pomoć Irana, za vreme rata u Bosni 1992. godine, i radio je sve do 1996. godine nedaleko od Fojnice u centralnoj Bosni.
Pored trojice bivših, uhapšena su i dvojica još uvek aktivnih rukovodilaca AID, Edhem Veladžić i Ejub Ikić, koji su optuženi za saučesništvo u špijunaži. Optužnica tereti Alispahića, LJevakovića i Mujezinovića i za prikrivanje lica osumnjičenih za terorizam, za zloupotrebu ovlašćenja, nabavku i izdavanje oružja i eksploziva za izvršenje krivičnih dela i za falsifikovanje ličnih dokumenata (pasoša i državljanstva) osumnjičenih lica.
U TEKSTU krivične prijave Tužilaštvo navodi da su polaznici kampa u Pogorelici imali i treninge atentata na "zamišljenu ličnost". Među tim ličnostima, odnosno potencijalnim metama, nalazili su se bivši predsednik Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna Fikret Abdić, bivši ministar unutrašnjih poslova Alija Delimustafić i nekadašnji lider liberalno bošnjačke organizacije Muhamed Filipović. Dakle, uglavnom osobe koje su predstavljale političke protivnike Izetbegovićevoj Stranci demokratske akcije (SDA).
Ova otkrića, međutim, ne predstavljaju naročitu novinu jer je delovanje kampa za obuku terorista kod Fojnice obelodanjeno još 16. 2. 1996, kada su specijalne jedinice IFOR izvele prepad na ovaj kamp. U zgradi, gde se nalazilo sedište kampa, bez ispaljenog metka zarobljeno je 11 osoba, od kojih su trojica bili iranski državljani sa dugim bradama i zelenim trakama oko glava - Muhamed Husein Pura Salameh, Alem Reza Jafordazna i Ali Asmara Ališali. Jedan od ove trojice instruktora za terorističke akcije imao je diplomatski pasoš iranske misije u Sarajevu.
Prilikom hapšenja zaplenjeno je i preko 60 vrsta različitog naoružanja, automatskih i snajperskih pušaka, granate za ručne bacače i minobacače, ručne bombe, detonatori i velika količina municije i eksploziva. U zgradi su se nalazile i tzv. mine iznenađenja, u obliku dečjih igračaka, zatim uputstva i priručnici za izradu i postavljanje mina, izvođenje diverzija i terorističkih akcija i planovi napada na jedinice i instalacije NATO, odnosno IFOR u Bosni, što je posebno zabrinulo njihove komandante.
Posle terorističkih napada na ciljeve u SAD od 11. septembra 2001. u muslimanskom delu bosanske federacije realizovana je velika, tajna antitetoristička operacija, a na meti bosanske policije, trupa SFOR i američkih agenata iz CIA i FBI, koji su posebno za ovu operaciju stigli u Sarajevo, našli su se naturalizovani bosanski državljani poreklom iz islamskih zemalja. U pitanju su bili mudžahedini i teroristi koji su se za vreme rata borili na strani muslimanske vojske.
PROCENJUJE se da je u Bosni ratovalo oko 3.000 mudžahedina, među kojima su bile i pristalice Osame bin Ladena i njegove organiazcije Al kaida, kao i članovi najekstremnijih grupa i terorističkih organizacija: egipatskih DŽama al Islamije i DŽihada, i alžirske GIA. Dakle, sve sama teroristička elita. Zbog pretnji koje su posle otpočinjanja američke vojne intervencije u Avganistanu, početkom oktobra 2001, ovi "Alahovi borci" upućivali trupama SFOR i ambasadama SAD i Britanije u Sarajevu, preduzeta je opsežna operacija hapšenja islamskih ekstremista i njihovo proterivanje iz Bosne.
Operacijom je rukovodio posebno formirani Komitet za borbu protiv terorizma, sa sedištem u Sarajevu, koji okuplja predstavnike oba bosanska entiteta (muslimansko-hrvatskog i srpskog), a koji je zaključio sporazum sa međunarodnim snagama SFOR o zajedničkom delovanju na otkrivanju i hapšenju islamskih ekstremista. Detaljna ispitivanja i hapšenja pokazala su da su neki od ovih ekstremista bili direktno povezani s organiziacijom Osame bin Ladena i terorističkim napadima na NJujork i Vašington.
Koordinirana akcija, koju je predvodio bosanski MUP, počela je 8. oktobra 2001. godine, kada je u Zenici uhapšen Bensajah Belkasem Medž, Alžirac sa pasošem BiH, koji je bio povezan sa Abu Zubajdom, bliskim saradnikom Bin Ladena. To je potvrdio i telefonski broj koji je kod njega pronađen prilikom hapšenja, a kod sebe je tada imao i novi BiH pasoš, izdat 21. jula 2001. godine. Verovatno je do ovog pasoša došao uz pomoć svojih zaštitnika iz tajne službe AID, odnosno Bekira Alispahića i njegovih ljudi.
Istovremeno kad i Bensajah Belkasem, u Sarajevu su uhapšena još trojica Alžiraca - Mustafa Alkadir, Saber Lahamr i Lakdar Bumedijen, koji su telfonski pretili osoblju ambasade SAD. Lahmar je bio dobro poznat bosanskoj policiji, jer je zbog više razbojničkih i pljačkaških dela već bio hapšen i zatvaran. Tvrdi se da je nekoliko godina proveo u zatvoru, da mu je kaznu smanjila najviša sudska instanca u Sarajevu, da bi ga na kraju pomilovao i bivši predsednik Federacije BiH Ejup Ganić. Lahmar je, pored ostalog, radio i u Visokom komitetu za pomoć BiH, koji radi pod pokroviteljstvom Saudijske Arabije, što još jednom potvrđuje činjenicu da su mnogobrojne, nazovi humanitarne organizacije iz islamskih zemalja bile paravan i sklonište za bavljenje kriminalnim i terorističkim aktivnostima.
HAPŠENJE U BIHAĆU
TREĆE u nizu hapšenja izvedeno je u Bihaću, u isto vreme kad i ona u Sarajevu, gde je lišen slobode Muhamed Nehle, zvani Seferedin, takođe Alžirac. Pored uhapšenih, policija je sredinom oktobra 2001. tragala za još dvojicom opasnih Alžiraca - Kaledom Arbedom i Atifom Manasurom, poznatijim kao Abu Naser. Svi pohapšeni ekstremisti, koji su se za vreme rata u Bosni borili u sastvu jedinice "El mudžahid" pripadaju alžirskoj terorističkoj organizaciji GIA (Oružana islamska grupa), čiji su se članovi u velikom broju borili na strani muslimanske armije u Bosni.
(NASTAVLJA SE)