Američki futurolog Rej Karcvejl predviđa da je sledeći veliki svetski naučni korak pobeda nad smrću. U svojoj knjizi "Fantastično putovanje: živi dovoljno dugo da bi živeo večno" Karcvejl ne navodi koliko će dugo živeti, ali kaže da u narednih stotinak go
KRAJEM prošle godine, Internet je bio preplavljen pozivima grupe preduzimljivih ljudi koji su finansijski stajali iza jednog od najluđih svetskih projekata, "Nagrada Ansari H", započetog 1996. godine, a završenog oktobra 2004. Radilo se o raspisanoj nagradi od 10 miliona dolara onome ko u privatnom aranžmanu konstruiše i proizvede avion sličan "Spejsšatlu", a potom njime uđe u Zemljinu orbitu i vrati se nazad. Kao što je poznato, 4. oktobra 2004, poprilično ekscentrični i bogati Amerikanac Bart Ratan, seo je u svoj privatno konstruisani avion, nazvan "No 1", zatim je lansiran u orbitu uz pomoć tri rakete, slično "Diskaveriju" prošlog meseca, a pošto je dospeo u orbitu, odmah se vratio nazad da pokupi svojih zasluženih 10 miliona.
Prošlogodišnji pozivi na Internetu iz fondacije "Ansari H", odnosili su se na sve one koji bi želeli da se učlane u fondaciju i finansijski pomognu stvaranju Instituta za biomedicinsku gerontologiju u Njujorku, koji bi rešio "problem" smrti i starenje. Što bi rekli mladi - "ideja je fensi".
MEĐUTIM, kad se ispostavilo da je "Ansariju H", pored mnogih viđenih istraživača iz oblasti čiste nauke, koji su time svoju reputaciju stavili na kocku, prišao i čovek po imenu Rej Karcvejl, koji je sam počeo da se malo bolje interesuje u literaturi o starenju, dugovečnosti i besmrtnosti. Rej je poznati izumitelj, autor, preduzimač i, verovatno, najpoznatiji i najcenjeniji svetski futurolog. Nazivaju ga "nemirnim genijem" i "mislećom mašinom", a njegovi najverniji obožavaoci su Bil Gejts i bivši američki predsednik Bil Klinton.
Futurolog Rej, ostaće upamćen po izumu prve mašine koja slepima omogućava čitanje, zatim po rešenju ravnog ležišta skenera, i mnogo čega drugog, uključujući brilijantni opis buduće veze kompjutera i besmrtnosti. Rej Karcvejl je 1980. godine proročanski tvrdio da će ondašnji rudimentarni internet, tj. vladina mreža za komunikacije, za dvadeset godina postati globalni i najvažniji sistem za razmenu informacija u svetu. Putevi koje u kompjuterskoj tehnologiji vidi Rej, tako su jasni i široki da svi ostali izgledaju kao kozje staze u Patagoniji, piše nedavno u Časopisu "Forbs", Džordž Gilder, jedan od kraljeva Silikonske doline u Kaliforniji.
Ubeđenje Reja Karcvejla u ispravnost borbe za zaustavljanje starenje tkiva, zasniva se na činjenici da je biotehnologija u krajnjoj liniji posledica eksponencijalnog progresa u svim naučnim poljima, što je delo revolucije u informatičkoj tehnologiji. U svojoj novoj knjizi "Fantastično putovanje": živi dovoljno dugo da bi živeo večno“ Roj Karcvejl zajedno sa svojim koautorom nutricionistom, predviđa da je sledeći veliki svetski naučni korak pobeda nad smrću. U svojoj knjizi nigde ne kaže za sebe koliko će dugo živeti, ali tvrdi da u sledećih stotinak godina ne planira sopstveno umiranje.
Rej Karcvejl i njegov kolega Teri Grosman misle da se život već danas može produžiti i do 100 godina, samo pod uslovom da se koriste sva raspoloživa sredstva za očuvanje odlične fizičke kondicije i da se primenjuju svi testovi, uključujući genetičke, kako bi se otkrio rak u najranijem stadijumu razvoja.
REJ Karcvejl s ponosom ističe da svakodnevno uzima 250 vrsta dodataka svojoj hrani, uključujući alfa-lipoičku kiselinu, ekstrakte raznih zrnastih biljaka, N-acetilsalicil i surutku, ginko bilobu, acetil karnitin kao i vinpocetin kojim poboljšava rad svog mozga. Takođe, jedanput nedeljno, prima intravensku infuziju fosfatidilholina-4, koji podmalađuje telesna tkiva tako što poboljšava stabilnost ćelijskih membrana. "Sve vrste alkohola i kafa zabranjeni su ukoliko se želi večni život", kaže poznati futurolog.
Ukoliko neko želi da uđe u klub besmrtnih, ma kako to izgledalo malo smisleno, mora se potruditi da ga ne ubije neka bolest koja nije ni u kavoj vezi sa dugovečnošću koja se zasniva na zdravom telu i duhu, kao i načinu života koji ne predstavlja nasilje nad telom. Mnogo zanimljivih futurističkih gledanja na problem starosti može se naći na adresi: KurznjeilAI.net
Pored Reja Karcvejla, na svetskom frontu i ratu protiv starosti smrti, dominira i Obri de Grej, kompjuterski bioprogramer sa Kembridža, čovek neobičnog izgleda, sa bradom do pojasa, koji organizuje stručne kongrese (ovog septembra u Kembridžu održaće drugu konferenciju o starenju) i čini sve da obezbedi 100 miliona dolara, koliko je za bazična naučna istraživanja potrebno njegovom Institutu za biomedicinsku gerontologiju. On želi da pronikne i u mehanizme koji sprečavaju organizam da ostane uvek bodar i mlad jer smatra da je starost samo uzgredni i nepoželjni efekat života. Uostalom, napravimo analogiju: svima je poznato da je alergija na antibiotike uzgredan i nepoželjan efekat, koji se merama predostrožnosti može izbeći.
Kako futurolog Robert Frajtas, autor trotomne knjige "Nanomedicina“, ističe da će za nekoliko desetina godina, istraživačko težište preći sa genetike na nanotehnologiju, što će imati za cilj uvođenje submikroskopskih robota u cirkulaciju krvi da bi se pomoću njih dijagnostikovale i lečile različite bolesti.
(NASTAVLjA SE)