Oglašavaju?i se povodom atentata na srpskog premijera, Sinod SPC naglašava da je ?in?i? imao velike zasluge ne samo u demokratizaciji društva, nego i ose?aj za potrebe Crkve i naroda. Zašto u Banjaluci nije došlo do susreta pape i patrijarha Pavla
U februaru 2003. godine, delegacija SPC sa mitropolitom Amfilohijem na čelu boravila je u Vatikanu i razgovarala sa kardinalom Kasperom, prefektom kongregacije za jedinstvo hrišćana, kardinalom Racingerom, prefektom kongregacije za doktrinu i samim papom. Nešto kasnije bilo je objavljeno u medijima da je Jovan Pavle Drugi tom prilikom poslao patrijarhu Pavlu pomoć za SPC u iznosu od sto hiljada dolara, na čemu se patrijarh pismom zahvalio papi.
Krajem aprila iste godine, došlo je do susreta predstavnika Biskupske konferencije Srbije i Crne Gore i predstavnika SPC sa patrijarhom Pavom na čelu u Beogradu. Susret je počeo uskršnjom liturgijom u Sabornoj crkvi, a završen je misom u crkvi svetog Antuna Padovanskog. Pred kraj zasedanja Sabora SPC u maju te godine, patrijarha je posetio ministar inostranih poslova Goran Svilanović i predložio da patrijarh bude domaćin papi.
Patrijarh je, prema novinskim izvorima, to odbio, jer je papa odabrao da prilikom posete Banjaluci služi misu u franjevačkom samostanu Petrićevac, u kojem su ustaše u Drugom svetskom ratu izvršile genocid nad srpskim stanovništvom. Prema navodima štampe, u junu 2003. godine arhijereji SPC sa patrijarhom na čelu nisu se složili da patrijarh dočeka rimokatoličkog poglavara u Beoradu. Kontakti sa Katoličkom crkvom su se nastavili, pa je juna naredne godine patrijarh Pavle primio zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića, koji je u Beograd doputovao na susret generalnog sekretara biskupskih konferencija Evrope.
Istog dana kada je izvršen atentat na premijera Zorana Đinđića, u sredu 12. marta, održana je zajednička vanredna sednica Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve sa ministrom vera u Vladi Republike Srbije prof. dr Vojislavom Milovanovićem. Sveti arhijerejski sinod i ministar vera zajednički su zahtevali od svih političkih činilaca i građana Srbije da postupaju odgovorno prema opštem dobru države i očuvaju red, mir i sabornost u društvu. "Dr Zoran Đinđić bio je neprocenjiv dar za napaćenu Srbiju, i došao je trenutak da Srbija pokaže sve ono čemu ju je on učio", navodilo se u saopštenju Ministarstva vera. Patrijarh srpski Pavle i članovi Svetog arhijerejskog sinoda posetili su 12. marta uveče porodicu preminulog premijera Srbije dr Zorana Đinđića i izjavili saučešće.
Oglašavajući se sa vanrednog zasedanja održanog povodom ubistva Zorana Đinđića, predsednika vlade Srbije, Sinod SPC "konstatovao je da je srpski premijer imao velike zasluge, ne samo u započetoj demokratizaciji naše otadžbine, nego je imao i osećaj za potrebe Crkve i naroda, izrazivši to odlučnim doprinosom povratku verske nastave u javno školstvo i staranjem za dovršenje Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru". Tokom njegovog mandata u škole je vraćena veronauka. Na inicijativu Zorana Đinđića, a uz blagoslov poglavara SPC i pod pokroviteljstvom prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića, 5. jula 2001. godine osnovan je Konzorcijum za izgradnju Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru, koji je kasnije preimenovan u istoimeno društvo.
Opelo Zoranu Đinđiću u Spomen-hramu Svetog Save na Vračaru služio je patrijarh Pavle u prisustvu članova Svetog arhijerejskog sinoda i više arhijereja i sveštenstva Srpske pravoslavne crkve. Mitropolit Amfilohije je tom prilikom održao govor.
ČETIRI dana posle sahrane, vlada Republike Srbije je ocenila da je govor mitropolita Amfilohija na opelu premijeru Zoranu Đinđiću "više ličio na iznošenje političkih stavova" i da je "uvredio (Đinđićevu) porodicu i prijatelje". Povodom saopštenja izdatog dan pre toga iz kancelarije Srpske pravoslavne crkve koje se odnosilo na protokol sahrane predsednika vlade, vladina pres-služba u saopštenju je navodila da je sahranu organizovala vlada, uvažavajući želju porodice, a da je prihvaćen predlog Srpske pravoslavne crkve da se opelo održi u hramu Svetog Save. Prema navodima vlade, predstavnici SPC bili su obavešteni da su jedini govori predviđeni na grobnom mestu u Aleji velikana na Novom groblju. "Utoliko je govor tokom opela od miropolita Amfilohija bio iznenađenje, kako za predstavnike vlade Srbije, tako i za članove porodice."
Informativna služba SPC je na to odgovorila saopštenjem "povodom zlonamernih napisa u dnevnoj štampi vezanih za opelo u hramu Svetog Save pokojnom predsedniku vlade Srbije Zoranu Đinđiću", i navela da "niti je bilo, niti je moglo biti bilo kakve zabrane držanja besede, bilo od državnog protokola bilo od porodice pokojnog predsednika". "Beseda je sastavni deo opela nad upokojenim hrišćanima", navodilo se u saopštenju SPC. "Sve što je rečeno, rečeno je iz dubokog poštovanja prema pokojnom premijeru... Premijer je sahranjen kao hrišćanin, a beseda bogoslužitenja je sastavni deo opela. Nikada i nigde nije bilo reči o tome da su govori predviđeni samo na grobnome mestu. I niko u Crkvi o tome nije obavešten, a vlada sada tvrdi da jeste." "Iznenađenje crkvenih ljudi", naglašava se iz SPC, uvećava se činjenicom da "u današnjoj vladi ima ljudi koji dobro znaju i šta je opelo i šta je pravoslavno bogosluženje uopšte".
KAKO JAVLjAJU AGENCIJE...
PRENOSEĆI govor mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija u hramu Svetog Save na ispraćaju srpskog premijera Frans-pres je javio da su njegove reči bile apel Srpske pravoslavne crkve za mir u svetu i protiv rata u Iraku. I američki Asošijeted-pres je preneo govor mitropolita Amfilohija, a citat se završava mitropolitovim rečenicama da je Zorana Đinđića ubila "bratska mržnja - kratkovida i slepa, koja previđa večnu istinu: ko se mača lati od mača će i poginuti".