Raspevao Evropu

27. 03. 2006. u 00:00

Danijel Popovi? odavde ispra?en sa nevericom, a u Minhenu s pesmom "Džuli" osvojio visoko mesto

Piše: Momčilo KARAN
POSLE slabog plasmana “Aski” i kada smo svi u zemlji konstatovali da je sve, što se tiče evrovizijskih nastupa jugoslovenskih pevača, krenulo po starom, pojavio se Danijel Popović i - “Stigla je sama sa ljetom, prišla i rekla helou, pogledi su nam govorili više od reči… Džuuuuli…”. Puna dva meseca mnogi su tvrdili da bi umesto Danijela i pesme “Džuli” bolji izbor bio da smo na finale “Pesme Evrovizije 83” poslali Lepu Brenu i “Slatki greh” (pesma “Sitnije, Cile, sitnije”, autor Kornelije Kovač), tim više što smo pesmom tada megapopularne Brene Nacionale bili “bombardovani” sa svih mogućih strana, dok se Danijelova pesma, po tadašnjim važećim pravilima, nije smela javno emitovati pre finala “Pesme Evrovizije”. Danijel je, inače, na Jugoviziji održanoj u Novom Sadu pobedio sa 72 boda, "Novi fosili" su bili drugi, Maja Odžaklijevska treća, dok je Bebi Dol s pesmom “Rudi” bila šesta, a Lepa Brena i “Slatki greh” sedmi.
- Na “Evroviziji” ne prolaze imitacije, nešto iz šeste ruke - pričala je tada Lepa Brena. - Zato smo mi iz “Slatkog greha” i naši autori hteli da napravimo jugoslovensku pesmu. Nikakav rok, balada, šansona, ništa od onoga što krademo sa strane. Nego, da to bude baš nešto naše. Što da se foliramo, mi smo seljačka nacija, tačnije seljačko-radnička…
U jednoj drugoj prilici Lepa Brena je nazvala sramotom to što na “Evroviziju” šaljemo “otrcanu kopiju nekih stranih uzora”. “Da ne bude zabune, Danijelova 'Džuli' nije toliko loša, ali to nije jugoslovenska pesma, to sa ovim narodom nema nikakve veze. Čista laž o nama”, komentarisala je Brena.      Ljutio se tada i Mišo Kovač, jer se, navodno, njegova prateća grupa, odnosno klapa “Šibenik”, nije dobro čula na izbornom takmičenju.
- Verovao sam da možda mogu i da pobedim sa pesmom “Posadi cvijet” - ispričao je za “Globus” u februaru 2002. godine Mišo Kovač koji je na “Jugoviziji 1983” bio tek deseti. - Ali, kako sam saznao, žirijima u osam TV centara tehničar je skinuo zvuk glasova klape, pa se čuo samo moj ogoljeli glas. Nisam za to odmah znao i bio sam zadovoljan što je sve ispalo dobro. Međutim, tada su me nazvali poznanici iz žirija u Skoplju i Prištini i rekli šta je bilo. Znao sam da su zakulisane igre u pitanju i da ne mogu pobediti. Lepa Brena i “Slatki greh” su vodili prema glasovima i već počeli slaviti. Ali, Makedonci i Albanci, koji su glasali poslednji, uzvratili su im na bolan način: i jedni i drugi su Brenu ostavili bez bodova, a Danijelu Popoviću dali po 12. Tako je umesto dekretom određene Lepe Brene, na “Evroviziju” otputovao Danijel Popović.
Danijel je, u svakom slučaju, u Minhen ispraćen sa skepsom, a samo su malobrojni u koketiranju sa engleskim jezikom i imidžom tada aktuelnog Šejkina Stivensa videli veliku Danijelovu evropsku šansu. S pesmom koju je sam komponovao na tekst Marija Mihaljevića, Danijel je osvojio izvanredno četvrto mesto, a prilikom glasanja često je bio u vođstvu. Svi su bili jednodušni u oceni da je iz Minhena otišao kao moralni pobednik. Pesma “Džuli” postala je najpopularnija pesma te godine u mnogim evropskim zemljama (Nemačka, Belgija, Austrija, Švedska, Danska…). U Jugoslaviji se album sa pesmom “Džuli” prodao u milion primeraka, a u Evropi u bar još pola miliona. Inače, na “Evroviziji” u Minhenu ispred Danijela (koji je sakupio 125 bodova evropskih žirija) plasirali su se samo pevačica iz Luksemburga Korin Herms, izraelska predstavnica Ofra Haza i Šveđanka Karola Hegkvist.

IMIDŽ DANIJEL je imao i izvanredan scenski nastup, kojem su doprinele i sestre Barudžija - Izolda i Eleonora. Izoldi je bio to drugi nastup na “Pesmi Evrovizije”, pošto je ona bila i jedna od članica trija “Aske”, a po treći put uzastopno na evrovizijskoj smotri se pojavila 1984. godine kada je u duetu sa Vladom Kalemberom izvela kompoziciju “Ćao, amore”.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije