Stojadin Mirkovi? odlazi u vojsku 1990. sa velikom željom da upravlja tenkom
MLADIĆ Stojadin Mirković otišao je na odsluženje vojnog roka 28. decembra 1990. godine, u Banjaluku. Uz pesmu i veselje celo selo ga je ispratilo. Svi su mu poželeli sve najbolje, mnogo sreće... A ona mu je i bila potrebna, jer su započinjali nemirni dani cepanja Jugoslavije, dani kada će se donositi presudne odluke, pa i one koje odlučuju o životu i smrti.
Radostan što što mu se ostvarila želja da svoj dug otadžbini odsluži u elitnim jedinicama JNA, Stojadin je ušao u krug kasarne, ne razmišljajući mnogo šta će ga na putu sticanja znanja i veština snaći. Njemu je bilo važno da časno i pošteno odsluži vojni rok, izuči za vozača oklopnog borbenog vozila, postane pravi tenkista.
O političkoj situaciji u zemlji Stojadin nije mnogo razmišljao, niti je, pak, u to bio dovoljno upućen, on je smatrao da je njegovo da sluša starešine, uči, i da izvršava sve vojničke obaveze.
U PISMU koje je uputio rodbini, naglašava:
"Celi dan su obaveze. Nije loše, ali je bolje kod kuće. Banjaluka je lep grad, ali još ne možemo da izlazimo. Dođite mi na zakletvu, 12. januara 1991. godine."
- Otišli smo na zakletvu u Banjaluku - priča majka Anica. - On u stroju, a mene podilazi neka jeza, ne mogu da ga se nagledam. Kada se ta svečanost završila, krenemo u grad. Nas šestoro. I hoćemo u prvu kafanu, da nešto popijemo. Kad Cole kaže: „Ne, tu ne može." Mi hoćemo u sledeću, a on ponovo: „Ne može ni tu, zabranjeno nam je.“ Odemo u treću - tu može! I taman sedosmo, kad prema našem stolu ide čovek u civilu i pravo prema mom Coletu. On ustaje, pozdravlja ga, ovaj ga nešto pita... Posle nam kaže: „To je starešina koji je zadužen da nas kontroliše. I u gradu moramo da se pridržavamo vojničkog reda i discipline.“ - seća se majka Anica.
- Posle zakletve došla sam kući pomalo zabrinuta. Nisam razumela političku situaciju, ali me je uplašilo to što se ne sme u svaku kafanu ulaziti. Osećala sam da se nešto veliko i teško sprema svima nama...
A Stojadin se redovno javljao, da majci smanji brigu.
U časovima slobodnog vremena, u mislima, vraćao se u svoje selo, među drugove sa kojima je završio osnovnu školu „Miloš Marković“ u Donjim Leskovicama. Sa njima je kao đak - pešak proveo osam godina, svakodnevno putujući, tamo i natrag, više od pet kilometara.
Dragan Popović, u to vreme direktor osnovne škole, živo se seća kovrdžavog dečačića koji je sedeo u prvoj klupi u srednjem redu i uvek bio tih, povučen i vrlo pažljiv na času. Ističe da je najviše voleo praktičnu nastavu, jer je tada mogao da pokaže svoju veštinu s rukama, bilo da se radi na poljoprivredi ili oko neke mehanizacije. To mu je, jednostavno, išlo...
Svi su primetili njegovu prirodnu obdarenost za tehniku. To ga je, verovatno, i predodredilo da zatraži rod vojske u kome će rukovati mašinama. Radostan je zbog ispunjene želje, pa to i iskazuje u pismu majci, 12. 2. 1991. godine.
„Zdravo MAMA!!!
... Sad sam se vratio sa vožnje, pa požurih da ti se odmah javim, da se ne bi naljutila. Ovde pada sneg, a mi na obuci u onom vozilu što sam ti pokazao kad ste bili ovde. Super je mašina, već sam mnogo naučio... Nemoj da se sekiraš za mene, proći će i ova godina. Ako ste u mogućnosti, pošaljite mi neki paket, ne mora da bude nešto naročito: malo suvog mesa i neke kolače. Možda dođem na odsustvo negde za Đurđevdan, a možda i na nagradno? Piši. Vojna pošta 9855/15 78002 Banjaluka.“
SRPSKI elektronski i štampani mediji su, počekom oktobra 1991, posle velike eksplozije u Bedeniku kod Bjelovara, javili da je major JNA Milan Tepić, posle odsudne odbrane, digao u vazduh vojno skladište municije i opreme. Vatrena pečurka pored komandanta progutala je i jednog vojnika, kojem se u početku nije znalo ime. Od tog tragičnog dana prošlo je 15 godina, a naša šira javnost još gotovo ništa ne zna o vojniku Stojadinu Mirkoviću, devetnaestogodišnjaku koji je mladi život žrtvovao za spas, kako je tada mislio, svoje otadžbine. U feljtonu koji započinjemo biće rasvetljeno ko je golobradi dečak iz sela Gornje Leskovice kod Valjeva, kako je dospeo tamo gde se ginulo i šta se zbivalo pre, u toku i posle eksplozije.