Prvo suo?avanje porodice s bolnom istinom. Zvani?no obaveštenje o sudbini vojnika Stojadina Mirkovi?a tek posle devet meseci
CRVENI krst u Zagrebu i Bjelovaru saopštava da Stojadina nema na njihovim spiskovima.
Majka Anica i brat Radisav odlučuju da sami nastave traganje za svojim Coletom. Uključuju se u karavan autobusa koji sa majkama iz Srbije kreće u Hrvatsku. Kad su stigli u Bjelovar, iz grupe zarobljenih vojnika doveli su jednog mladića iz Čelinca kod Banjaluke, koji je posvedočio da je Stojadin Mirković poginuo u eksploziji skladišta u Bedeniku.
„Pa vratite mi dete, iako je poginuo“, zajecala je majka!
Umesto odgovora, pokazali su samo njegovo odelo.
Surovu istinu potvrdili su i dugi očevici - učesnici krvavog pakla u skladištu Bedenik kod Bjelovara. Njihova svedočenja objavio je Jovan Stojić, novinar iz Valjeva:
- Ja sam u Bedeniku bio komandir voda. Dosta naših vojnika je, saznavši šta se sve priprema, pobeglo. Ostalo nas je desetak vojnika i starešina sa majorom Tepićem na čelu. Bili smo prinuđeni da na brzinu obučavamo pojedine vojnike. To sam učinio i sa Stojadinom Mirkovićem, koji je bio vozač transportera, ali je osposobljen i za nišandžiju. Kada je tog kobnog 29. septembra nekoliko stotina bojovnika i meštana pokušalo da se dočepa ogromnog ratnog plena, nastao je pakao. Mi smo se borili sve do po podne kada su nas zarobili. Međutim, Mirković, koji je pokazao izuzetnu hrabrost, požrtvovanost i odvažnost, nije hteo da poklekne, niti da pobegne sa položaja. Borio se do poslednjeg daha da sačuva skladište, sve dok major Tepić nije skladište digao u vazduh.“
- Transporter iz kojeg je dejstvovao Mirković pogodila je „zolja“. Njegovo telo su negde sklonili, ali nisu rekli gde. Svi naši vojnici su ostali živi. Jedino su posle dizanja skladišta u vazduh streljali starijeg vodnika Ranka Stevanovića iz Niša, koji je bio komandir straže. Desetak vojnika i ja, iako zarobljeni, nekako smo preživeli... - potvrdio je potporučnik Stojan Popović, tada na službi u Raškoj.
Vladimir Stojković, vodnik iz Kragujevca: - Mirković je dejstvovao iz oklopnog borbenog vozila, a ja sam ležao dvadesetak metara od njega. Video sam kada je „zolja“ pogodila vozilo i čuo kako Mirković, verovatno smrtno ranjen, zapomaže, ali nismo mogli da mu pomognemo, jer su nas gađali i sa zemlje i iz vazduha. Ubrzo je odjeknula eksplozija od 170 tona protivtenkovskih mina ... Mi smo ostali živi zahvaljujući tome što smo ležali. Kasnije kada smo zarobljeni i razmenjeni, posle 42 dana, u selu Hrgovljani, potvrdili su da je uz Tepića hrabro poginuo i jedan naš vojnik...
Sličnan opis trgičnog događaja u Bedeniku kod Bjelovara dao je i Aleksandar Savić, rezervni vojni starešina iz Valjeva, komandir tenka.
Zvanično obaveštenje o vojniku Stojadinu Mirkoviću porodici je stiglo tek 12. maja 1992. godine. Telegram je stigao od Vojne pošte 9845 u Valjevu.
U telegramu koji je potpisao potpukovnik Dragoslav Stanić, piše da je "prema do sada prikupljenim podacima od brojnih svedoka iz vojne pošte 4848 u Bjelovaru i iz podataka sa spiska poginulih u Bjelovaru, a koji je dostavljen od hrvatskih vlasti 20. februara 1992. godine, utvrđeno da je u Bjelovaru hrabro poginuo 2. oktobra 1991. godine Stojadin Mirković i da je sahranjen u Zagrebu na groblju Miroševac". Uz izjavu saučešća, potpukovnik Stanić poručuje da se preduzimaju sve mere da se telo pokojnog Stojadina prenese u rodno selo.
Tuga i bol su zavladali ovim krajem. Majka Anica, Coletov brat Dobrivoje, ujak Radisav i tetka Stanica zavijeni u crno.
(Nastaviće se)