Iako je stekla slavu na prostoru Balkana i zaradila veliki novac, Ceca nije uspela da prodre na Zapad jer su za nju bile zatvorene mnoge granice
"Gotovo niko u Zapadnoj Evropi nikada nije čuo za Cecu. Ne možete da kupite njen disk u prodavnici, dugo joj je bio zabranjen ulazak u mnoge od zemalja Evropske unije. Ali u Srbiji je od lokalne stekla međunarodnu slavu na Balkanu, prodala milione ploča i postala strašno bogata. U isto vreme, zemlja u kojoj živi, se od najkosmopolitskije i najliberalnije države u Istočnoj Evropi preobrazila u zaostalu bankrotiranu provinciju koja je postala sinonim za zlodela i korupciju."
Ovako o Ceci piše britanski novinar Adam Hajgenbotam, koji je intervju dobio posle višenedeljnih pregovora sa "najvećom pop zvezdom na Balkanu".
"Cecin život je neobična priča o muzici, politici i kriminalu u Srbiji, a muzička karijera neraskidivo povezana sa korupcijom, etničkim čišćenjem i blagim totalitarizmom Miloševićeve ere", piše Ričard Birn novinar londonskog "Tajma".
Profesor sociologije Frik Gardi, stručnjak za Balkan koji je Cecinu karijeru pratio od samog početka, pak, tvrdi:
- Nakon što je Đinđić ubijen, bilo je mnogo uzbuđenja oko hapšenja pripadnika organizovanog kriminala. Ali, ono što je ljude zaista uzbudilo bilo je Cecino hapšenje jer se činilo da to označava kraj jedne ere.
Mit o Ceci narastao je tokom prvih godinu dana od Arkanove smrti, kada se mlada udovica povukla iz javnosti. Očajnički se težilo svakoj informaciji o njoj, a posle akcije "Sablja", ta glad o detaljima iz njenog života se utrostručila.
Iako je Ceca bodrila plave košarkaše kada su 2002. uzeli zlato na Svetskom prvenstvu u Indijanopolisu, silno se iznenadila kada su u proleće 2005. ambasade SAD, Kanade i Australije (zemalja gde je nameravala da održi koncerte) odbile njen zahtev za vizu. Razlog za javnost bio je više nego benigan - dokumenta za vize, navodno, nisu podneta na vreme. Australijska ambasada tražila joj je, između ostalog, dokument od vojske da ne podleže vojnoj obavezi, što naši organi nisu mogli da joj izdaju jer kod nas žene nisu vojni obveznici.
- Istina je da je moja turneja po Americi i Kanadi na stend baju jer nisam dobila vize za te zemlje. Jedni mi vizu nisu dali zato što sam bila hapšena u "Sablji", a drugi zbog toga što sam bila Željkova supruga. Ovde se oko toga podigla velika frka. Dobijanje tih viza je pitanje dana. Za to će se pobrinuti advokati - ispričala je prvo Ceca.
Međutim, njen kanadski advokat Mendel Grin otkrio je tamošnjem dnevnom listu "Nešnel post" da je "kanadska ambasada u Beogradu odbila Cecinu molbu za vizu zbog njene duge povezanosti s određenim brojem kriminalaca." Nije naglasio da je ta navodna povezanost proistekla iz vremena "Sablje", u vezi s kojom su sve optužbe protiv Cece Ražnatović povukle čak i srpske vlasti. Tih dana našom prestonicom kružio je nepotvrđeni trač da se tadašnji ministar inostranih poslova SCG Vuk Drašković lično kod Amerikanaca zalagao za Cecinu vizu. Kako bilo, Ceca vize nije dobila, razlog nije htela da komentariše, a koncerte je održala u Minhenu, Frankfurtu, Skoplju, Ljubljani i Celju (mada su i Slovenci zatezali oko vize). I, da, redovno je odlazila na letovanje u Tursku, jer za ovu zemlju vizu dobijete na graničnom prelazu!
NIŠTA SUMNjIVO
U MARTU ove godine Ceca Ražnatović je ipak dobila vizu i otputovala u Južnu Ameriku. Tačnije Argentinu. Pevala je, zajedno sa Mirom Škorić i Acom Lukasom, na svadbi kontroverznog srpskog milijardera Dragoslava Ilića, u hotelu "For sizons" u Buenos Ajresu. Honorar joj je, pričalo se, bio 100.000 evra. Odmah posle raskošne svadbe, mladoženja (inače, kum Joce Amsterdama) uhapšen je pod oputužbom da je švercovao 170 kilograma kokaina.
- Kakve to veze ima - pita se Ceca. - Kako sam ja mogla da znam ko je on i čime se bavi? Što, jel` mu piše na čelu ko je? Pa, ne proveravam ja dosijee ljudi sa kojima sarađujem. O Iliću sam jedino znala da se bavi građevinarstvom. Zar mislite da bih na taj put povela svoju decu i sestričinu da mi je nešto bilo sumnjivo?
(Nastaviće se)