U jesen 1999. godine, kad je na lokalitetu Šarkamen kod Negotina otkopan carski nakit, po tvrdnji arheologa najzna?ajniji nalaz ove vrste u svetu od 1935. godine, desila su se mnogo ?uda. Prvo je razrešena istorijska dilema o kojoj su nau?nici raspredali p
Pobijena je, dakle, pretpostavka austrijskog istoričara Kanica da su ostaci zidina kastrum, vojni logor sa koga su vojnici osmatrali i branili put između Akuae i Taliate, (današnjeg Prahova i Donjeg Milanovca). A potvrđena je teza slavnog srpskog arheologa dr Dragoslava Srejovića da se u ovom bespuću krije nešto mnogo zagonetnije i kompleksnije - palata rimskog imperatora Gaja Valerije Maksimina Daje (305-313), sestrića rimskog imperatora Maksimijanusa Galerija, graditelja palate u obližnjem Gamzigradu.
DAJINA građevina prostirala se na oko 25 hektara, sa oko 10.000 kvadrata carskog grada sačinjenog od pet objekata, 12 kula, i Crkvine Mauzoleja. Na samo 300 metara odatle, pre osam godina nađen je set skupocenog zlatnog nakita, za koji je tim arheologa na čelu sa dr Miodragom Tomovićem, odmah utvrdio da je pripadao Dajinoj majci, sestri cara Galerija.
Tri ogrlice, narukvica, naušnica i čak 35 prelepih prstenova, pod zemljom su 1.700 godina ležali uz autentični mozaik od devet pločica izrađenih od tankog zlatnog lima. Na četiri su sačuvani otisci novčića dok se na jednom jasno vidi lik cara i tekst "MINVS PF AVG".
Po rečima dr Tomovića, međutim, ovo je tek deo Dajinog bogatstva. “Nisu nađene obilne količine zlata i novca koje je Daja pred samu smrt, kažu pouzdano, na kamilama izvezao iz palate a potom ga sakrio u okolini, na tromeđi Šarkamena, Popovice i Plavna. Odustao je od prvobitne namere da ga odveze u Rim, sakrio ga u duboku klisuru i ostavio zadatak pokolenjima da reše enigmu gde je ono”
OVA priča, kaže dr Tomović, nije potvrđena pisanim dokumentima, ali se i Dajina smrt u delima tadašnjih istoričara, tretira kao misteriozna, a njegov grad u bespuću, daleko od svih velikih rimskih puteva, kao jedinstvena, tajanstvena palata. Neobjašnjiva je i činjenica da je Dajin grad, jedini na svetu, antički lokalitet bez nasleđa. Onog trenutka kada su sa njega pobegli svi imperatorovi rođaci i prijatelji, grad više nikada niko nije naselio. I ti se fakti pripisuju prokletstvu nađenog seta nakita Carice majke, kao i niz drugih nesreća koje su se dešavale posle otkrića nakita, poslednjih sedam godina. Meštani oko Šarkamena, i stručnjaci koji su lokalitet istraživali, izjavljivali su da mora biti da je on uklet i donosi nesreću i smrt. Veruju i da su sve vreme rada na nalazištu, arheologe pratile nedaće jer ih je ispod zemlje zračilo ukleto zlatno prstenje.
(Nastaviće se)