Sombor - Zajedno naši i ruski borci

E.V.N.

10. 10. 2009. u 00:00

Gradska samouprava Sombora brine o Memorijalnom kompleksu Crvene armije, koji se nalazi pored Velikog pravoslavnog groblja, u kojem po?ivaju 153 vojnika Crvene armije, poginula tokom Drugog svetskog rata

GRADSKA samouprava Sombora brine o Memorijalnom kompleksu Crvene armije, koji se nalazi pored Velikog pravoslavnog groblja, u kojem počivaju 153 vojnika Crvene armije, poginula tokom Drugog svetskog rata. Od tog broja, ovde je mir našlo i šest nepoznatih boraca.
Tu počiva još devet oficira koji su preneti iz Županijskog parka. Prostor posvećen ruskim vojnicima obuhvata otprilike ceo hektar, a čitav kompleks oko manastira prostire se na dva hektara.
Odmah do ovog groblja je i partizansko i u njemu su sahranjena 152 partizana, 51 vojnik Crvene armije, ali je samo jedan od njih identifikovan. U zajedničkoj grobnici sahranjeno je 140 boraca - partizani i ruski vojnici.
Po pričanju profesora Milana Vojnovića, poznatog somborskog istoričara, groblje je podignuto od februara do avgusta 1945. godine. Da baš bude na ovom mestu, odlučio je slučaj. Profesor priča da je negde za vreme Batinske bitke, u novembru 1944. odžačar Boža Terzić video kako jedna grupa vojnika Crvene armije traži pored Pravoslavnog groblja mesto na kojem bi sahranili poginule vojnike.
BoŽa je, kako kaže Vojnović, dotrčao i rekao: Ne može crvenoarmejac da bude sahranjen u dnu groblja. Ovde imate bolje mesto i - tako je sahranjen prvi vojnik Crvene armije na ovom groblju.
Groblje crvenoarmejaca je renovirano 2006. godine, a finansirala ga je Ambasada Rusije u Beogradu.
U neposrednoj blizini nalazi se spomenik na mestu gde su sahranjena 544 srpska i ruska vojnika iz Prvog svetskog rata, i to u zajedničku grobnicu.
Dva puta godišnje, u maju i oktobru, kada se slavi pobeda nad fašizmom i oslobođenje grada, na Memorijalni kompleks vence polažu predstavnici Ruske federacije, Gradske uprave Sombora, SUBNOR, Vojske Srbije, Srpske pravoslavne crkve, Društva srpsko-ruskog prijateljstva i MUP.
O groblju Crvene armije brine javno komunalno preduzeće “Čistoća”, a novac za održavanje izdvaja Skupština grada - veli Nikola Pajić, zamenik direktora JKP “Čistoća”. On dodaje da radnici ovog preduzeća najmanje tri puta godišnje uređuju groblje, što je otprilike dovoljno za kvalitetno održavanje.
J. BEKIĆ

ĐAČKA SVESKA
TADA desetogodišnji Đura Terzić uredno je beležio u đačku svesku ko je sve od Rusa sahranjivan. Ta đačka sveska kasnije je postala najautentičniji izvor sa podacima o sahranjenim vojnicima Crvene armije u Somboru. Đura je bio pozivan na sve proslave u tadašnjoj ambasadi Sovjetskog Saveza, a sveska je odneta u muzej u Moskvu, gde se i danas nalazi - kaže prof. Milan Vojnović. On dodaje da Đura Terzić nažalost, nije živ i nema potomaka.
(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije