Zgarišta iza prognanih

dr Predrag Pejčić

09. 08. 2010. u 18:36

Hrvatske snage pljačkaju i pale prazna srpska sela u Krajini. Izbeglicama prodavana voda litar dve marke

SPLITSKI "Feral tribjun" donosi izjavu Vladimira Šeksa, potpresednika hrvatskog Sabora, o izmeni ustavnog položaja Srba. Po njemu, poseban status koji su imale srpske "manjine" u opštinama Knin i Glina sada je izgubio "potpuni smisao", pošto je izmenjena demografska stru-ktura, odnosno, "tamo više nema Srba", odnosno u Hrvatskoj ih ima manje od osam procenata. Šeks u vezi sa istočnom Slavonijom i Vukovarom, kaže:

"Hrvatska za sada neće sprovesti "Oluju", osim ako na to bude primorana. Ona se neće odreći tih 4,6 odsto teritorije koje joj pripada, a u interesu je svih da ih vrati bez rata!"

Posle vojne akcije Republike Hrvatske mirovne snage UN odlučile su da se povuku i broj od 13.000 smanjen je na svega 1.000 posmatrača i vojnih policajaca. Svi oni, navodno, "treba da vrše nadzor poštovanja ljudskih prava srpske manjine". Mirovne snage došle su ovde pre tri godine i sada se praktično povlače iz sva tri sektora - Zapad, Sever i Jug koji su uspostavljeni u januaru 1992, na osnovu Vens-Ovenovog plana.

Komanda UN u Zagrebu izdala je saopštenje da su mirovne snage uspele u svojim zadacima. Mećutim, to nije bila istina!

Čak je hrvatska vlada zabranila posmatračima UN da se vrate u Knin. Fred Ekart, predsedavajući za štampu generalnog sekretara UN je uzjavio:

PODVIG MALOG DEJANA

Pravi podvig napravio je desetogodišnji dečak Dejan Popović koji je u očevom ''jugu'' osam dana, od 9 - 15. avgusta neprestano vozio od sela Gojkovac kod Velike Kladuše do Obrenovca. U kolima su bili majka, sestra, baka i jedna rođaka sa bebom od 14 meseci. Preživeli su muslimanski blokadu kod Topuskog i raketiranje hrvatskih "migova".

"Hrvatska vlada baš ne žuri da predstavnicima UN omogući slobodan pristup u području nedavnih borbi, kako bi se uverili u situaciju koja tamo vlada. Posebno nam je strogo zabranjen ulazak u Knin i njegovu okolinu gde su funkcineri UN onemogućeni da bilo šta urade, iako postoje izveštaji da hrvatska armija spaljuje čitava sela i pljačka napuštene domove"!

Već 15. avgusta u Srbiji je bilo registrovano 137.443 izbeglice. Prvo su u Beograd dojurili oni sa luksuznim kolima, zatim sa traktorima i prikolicama.

U Srbiji je tokom idućeg dana, 16. avgusta, već bilo 149.723 izbeglice i Vlada Srbije je odlučila da ne prima i izbeglice iz Republike Srpske, već da im dostavlja pomoć tamo gde se nalaze.

Pravac kretanja kolone izbeglica iz RSK išao je od Knina, preko Srba i Martin Broda, zatim Bosnom preko Drvara, Bosanskog Petrovca i Ključa, skretao na sever preko Sanskog Mosta na Prijedor, a onda preko Banjaluke, Dervente, Brčkog i Bijeljine u Srbiju. Deo izbeglica se iz Novog Grada priključio u Prijedoru.

Zabeleženi su i slučajevi koji su duboko urezani u sećanju mnogih: na granici BiH pojedinci su istim onim ljudima sa kojima dele sudbinu proterivanja prodavali vodu - litar za dve nemačke marke.

Po beogradskim ulicama sve se više viđaju lica u uniformama Srpske vojske Krajine. Niko nema kapu, niti opasače, a i uniforma im više nije "vojnička". Naravno, u Knez Mihailovoj šetale su i osobe u ispeglanim i novim uniformama Srpske vojske Krajine.

Vlada Albanije je odmah uputila protest Savetu bezbednosti da Srbija ne šalje izbeglice na Kosovo i Metohiju "jer kvare nacionalnu strukturu tamošnjeg stanovništa". A mnoge izbeglice, znajući situaciju na KiM i nisu bile voljne da iz jedne nesreće idu u drugu.

Kada se hrvatska vojska nagomilala u Dubrovniku i okolini, general Zvonimir Červenjko je saopštio:

"Hrvatska vojska izvest će napadno djelovanje ukoliko Srbi i dalje granatiraju Dubrovnik i aerodrom Ćilipe. Izgleda da četnicima nije dovoljna pouka operacija Oluja, kada smo slomili njihova četiri korpusa, pa će se hrvatska vojska potruditi da ih vrlo brzo odvikne od napada!"

Povremeno je, tokom 15. avgusta, hrvatska artiljerija tukla sela u okolini Trebinja.

Zbog sve većeg gomilanja hrvatske vojske u području Dubrovnika posmatrači ubrzo očekuju napad na Trebinje i istočnu Hercegovinu. Hrvatske snage su jačine oko 4.000 vojnika u dva korpusa, od kojih je drugi u Splitu.

"Vjesnik" u broju od 16. avgusta navodi da nema izgleda za širenje Srbije, odnosno Jugoslavije, pošto su "Miloševiću propali svi planovi 'Velike Srbije' i pozivaju Albance da se mnogo jače usprotive dolasku izbeglica na Kosovo, jer u tim kolonama ima ratnih zločinaca".

Kolona od oko 10.000 izbeglica sa Korduna i Banije koja se uputila autoputem ka Beogradu, ponovo je bila blokirana, a kada je u Srbiji 17. avgusta registrovano 151.934 izbeglice, Ričard Holbruk, pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Kanadu savetovao je Miloševiću da naredi svim pekarima da "peku što više hleba i da više ne upućuje izbeglice na Kosovo", iako je tamo poslato samo 1.600, uglavnom seoskog stanovništva.

Kolona od oko 10.000 izbeglica bila je zatočena u Spačvanskim šumama, ali i u tzv. sabirnim centrima u Sisku, Ivanić Gradu, Daruvaru, Lipovljanima, Karlovcu, Gospiću, na Plitvicama.

U izveštajima posmatrača UN navedeno je:

"Otkako je pre 12 dana pala Krajina, Hrvati su spalili desetine avetinjskih ispražnjenih gradova u orgiji uništenja koja će, sasvim sigurno, odvratiti srpsku manjinu u Hrvatskoj od povratka na teritoriju na kojoj su vekovima bili nastanjeni!"

Nastaviće se

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije