Lovci južne komande

Piše: Borislav Lalić

24. 03. 2011. u 19:54

U mitski oreol koji prati život, smrt i upokojenje Če Gevare, utkano je, ne na baš slavan način, i ime jednog bolivijskog oficira, čija genetska loza vuče korene iz crnogorskog zavičaja njegovog oca

U mitski oreol koji prati život, smrt i upokojenje Če Gevare, utkano je, ne na baš slavan način, i ime jednog bolivijskog oficira, čija genetska loza vuče korene iz crnogorskog zavičaja njegovog oca. Reč je o Andriji - Andresu Seliću Čopu, koji je u vreme tih dramatičnih događaja imao 40 godina.

Taj relativno mladi oficir, visokog stasa i tvrdog lika, sa negovanim brkovima, delovao je kao da je izašao iz nekog holivudskog ratnog filma. Bio je vojnički obrazovan i politički veoma angažovan. Njegovo opredeljenje je bila desnica, kojoj su onda ton davali - bolivijski generali pučisti, uz nimalo prikrivenu podršku Vašingtona i njegovih tajnih službi, koje su onda vršljale po Boliviji i Južnoj Americi.

SeliĆev otac Božidar odselio se iz Crne Gore još negde na početku dvadesetih godina prošlog veka. Napustio je rodnu Moraču, na severu Crne Gore i domogao se, kao i mnogi drugi Crnogorci, broda u Kotoru i zaplovio u beli svet. Stigao je u Argentinu gde su ga prihvatili zemljaci koji su tamo ranije stigli i započeli uspešan biznis. Ali, nije zauvek ostao u Argentini. Kad čovek napusti rodni kraj, za određena mesta ga ne vežu više zavičajne emocije, nego šanse za bolji život.

UDOVICA SA BELEGOM "ČE Gevara je obeležio naš život", rekla je nekoliko godina posle tih krvavih događaja u Boliviji Selićeva udovica Sokoro Salinas de Selić, koja se sa svoje četiri ćerke nastanila u prestonici Paragvaja, gde je dočekala duboku starost i otišla na večni počinak u februaru 2011. godine, skoro četiri decenije posle svog muža.

Tako se Božidar Selić obreo u Boliviji, jednoj od najzaostalijih zemalja Latinske Amerike, u kojoj domoroci - Indiosi čine oko 70 odsto stanovništva. Ali, u Boliviji je bilo posla, naročito za Evropljane.

U to vreme, Selići su, ispričala je autoru ovih redova ćerka Andresa Selića, Marija Elena, a unuka Božidara Selića, prvo doputovali u Kočabambu i tu počeli da rade na izgradnji lokalnog puta. Išlo im je dobro, pa se kasnije porodica preselila u glavni grad La Paz. U Boliviji je i onda bilo dosta Evropljana, među kojima i nekoliko crnogorskih porodica. Posle Drugog svetskog rata tamo je stigao i deo političke emigracije iz Evrope, koja je tamo nalazila sigurno utočište.

U takvom političkom ambijentu je odrastao i stasao Andrija, tj. Andres Selić. Njegovi roditelji su mu omogućili da završi vojne škole i da postane oficir. A kada je to postao, bolivijske vojne vlasti su ga poslale na "više vojne škole" u Panamu, zapravo u "Južnu komandu" američke vojske, na obali Panamskog kanala.

U to vreme, ta američka "Južna komanda" u Panami postala je neka vrsta poligona za obuku mladih južnoameričkih oficira koji su spremani za borbu protiv domaćih gerilskih grupa u zemljama Južne Amerike. Ali, ne samo protiv gerile, nego i protiv političkih protivnika tamošnjih režima.

Ta "škola" iz Paname, sigurno je bila razlog da se mladi potpukovnik Selić, inače jako sposoban i otresit oficir, nađe u leto 1967. godine u specijalnoj Osmoj rendžerskoj diviziji, koja je oformljena za "lov" na gerilu Če Gevare, koja je već uveliko bila zatalasala javnost u Boliviji i Južnoj Americi, a Vašington ozbiljno zabrinula. Odluka Amerike je bila doneta i glasila je: Če Gevari se neizostavno mora stati na put, Kuba se ni u kom slučaju ne sme ponoviti nigde u Latinskoj Americi.

VaŠington je pri tom odrešio kesu, dao je nužnu pomoć diktatorskom režimu generala Barientosa u Boliviji, a tamo je poslao i čitavo tuce "vojnih savetnika" i agenata CIA, među kojima su posebno važnu ulogu igrali antikastristi sa Kube, koji su posle Kastrove revolucije odbegli u Ameriku. Svi su oni dobili bolivijske pasoše i bolivijske vojne činove, ali su izvršavali naređenja koja su stizala iz Vašingtona.

Tom Osmom divizijom rendžera, koja je imala oko 800 ljudi, komandovao je pukovnik Senteno Anaja, a potpukovnik Selić je bio zapovednik elitnog bataljona rendžera, sa sedištem u varoši Valje Grande, usred bolivijske prašume, u kojoj je delovala gerilska grupa Če Gevare. On je bio i vojni zapovednik tog mesta, koje će se pročuti i naći na geografskim mapama sveta, zahvaljujući krvavim događajima iz oktobra 1967. godine.

Zahvaljujući tim događajima, u istoriju je ušlo i ime Andresa Selića i to na način koji će tragično označiti i njegovu ličnu sudbinu.

SeliĆ je onog dana kada je pao Če Gevara bio u varoši Valje Grande, na stalnoj radio-vezi sa La Pazom i sa kapetanom Garijem Pradom, čija je jedinica tog 8. oktobra 1967. godine, posle dojave seljaka Indiosa, krenula u poslednju poteru za Čeovom gerilskom grupom, koja je onda imala 17 ljudi. A kad mu je Prado tog dana po podne javio da je Če zarobljen, odmah je helikopterom odleteo u planinske klance, pored sela La Igera, gde se odigrala Čeova poslednja bitka. Selić je prvi saslušavao Če Gevaru, on ga je cele te noći ispitivao u školi prizemljuši u La Igeri, preko njega je stigla naredba da se Če pogubi, on je organizovao transport Čeovog leša iz La Igere u Valje Grande. I, konačno, on je bio taj koji je organizovao tajnu sahranu posmrtnih ostataka Če Gevare.



(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije