Bizmarku bliži Srbi

Slobodan Branković

07. 02. 2012. u 20:21

Dogovorom Nemačke i Rusije omogućen nastanak nove države na Balkanu. Trijumfalna kapija od hrastovine i poljskog cveća

GENERAL Černjajev je na večeri izgovorio vrlo vatrenu zdravicu, a najveće oduševljenje izazvao je među oficirima.

Protojerej Moravsko-timočke vojske obratio se vojnicima: "U vašim su redovima najbolji sinovi narodni. U vašim su redovima sve seoske i varoške starešine. U vašim su redovima narodni sveštenici, učitelji, profesori, lekari, trgovci, zanatlije - jednom rečju: svi koji su telom i pameću najsposobniji".

Sveštenstvo se pridružilo vojsci i narodu u znamenitom proglasu kraljevstva i blagoslovilo ga u njegovoj važnosti po budućnost Srpstva. I beseda crnogorskog vojvode dobrovoljca Maša Vrbice bila je burno pozdravljena.

Od hrastovine i poljskog cveća podizane su trijumfalne kapije, na tlu na kome su to Rimljani činili od kamena. Za Srbe je hrast simbol mira, a cveće ako nije poljsko, onda kao i da nije cveće. Slavoluci su imali dugu tradiciju. Srpska trijumfalna kapija, s patriotskim natpisima, bila je neuporediva s drugim trijumfalnim kapijama, kako pre, tako i posle Deligrada.

Boemi slobode, bardovi časti, vitezovi dostojanstva, slavili su veliki dan nezavisnosti. Bilo je to kraljevstvo duha u trenutku suočavanja s ratnom neizvesnošću. Slavoluk je predstavljao moravski simbol vremena uzleta slobode i nezavisnosti samooslobodilaca, Srba i dobrovoljaca iz Evrope i sveta. Već sutra bio je novi dan, za nekoga od slavljenika i poslednji.

Nezavisno srpsko kraljevstvo svečano je proglašeno i u Ćupriji, 5. septembra 1876. Okupilo se stanovništvo iz Ćuprije i okoline i oko 10.000 vojnika rezervista. Komandant, pukovnik Milutin Jovanović, u svečanoj uniformi, okićenoj odlikovanjima, pročitao je telegram. Vest o proglašenju nezavisnosti Srbije i kneza Milana kraljem u Deligradu burno je pozdravljena, a paljba iz topova oglasila je početak ceremonije.

UČTIVI TURCI „U DESET uveče general Pešić nas je pozvao na večeru“, beleži italijanski novinar Nikola Lazaro. „Uz zdravice, šampanj se točio neštedimice. Srećom, mi stranci bili smo pošteđeni i mogli smo da ćutimo, što drugi uglavnom nisu činili, jer im je vino odrešilo jezik. Tek u ponoć mogli smo da se vratimo pod naš šator i spavamo dubokim snom. Turci, kao učtivi ljudi, nisu uznemiravali proslavu nijednim jedinim puščanim metkom“.

Nikanor Ružičić, profesor Bogoslovije, održao je nadahnut govor. Okupljeni su klicali Milanu, Nataliji i prestolonasledniku Aleksandru Obrenoviću petnaest minuta i posle završetka govora. Poruka je obeležila novi početak: "Proglasom nezavisnosti započela je nova epoha u povesnici srpskog naroda. Dan nezavisnosti biće značajniji i od dana kada je Nemanja, srpski župan, proglašen za kralja, a županija za kraljevstvo. Plemeniti vojnici, vi ste čelnici najuzvišenijeg delotvornog znamenja! O, plemeniti vojnici, vi ste najdragocenije što srpski narod ima i što je dao za slobodu i pravdu, hrišćanstvo, Evropejstvo, Slovenstvo, Srpstvo...!"

U čast nezavisnosti i proglašenja srpskog kralja vojska je položila zakletvu pred pukovnikom Milutinom Jovanovićem. Vojnici su pevali srpske narodne junačke pesme vraćajući se na položaje. Na kraju svečanosti, upućeni su telegrami novoproglašenom kralju i komandantu Moravsko-timočke vojske generalu Černjajevu.

Srbija se borbom i diplomatijom borila za nezavisnost. Bila je postignuta faktička nezavisnost i pre međunarodnog priznanja na Berlinskom kongresu 1878. Pred rat 1876. planirano je, u najboljem slučaju, oslobođenje teritorija srpskih zemalja, ujedinjenje sa Srbijom i proglašenje kraljevine.

Šta su novinari iščeprkali iz kombinatorike tajnih diplomatija? Otkrivanje tajnog rusko-nemačkog sporazuma o nezavisnosti slovenskih zemalja i Rumunije u francuskom glasilu „Frans“ ukazivalo je na jednu od projekcija mogućeg rešenja Istočnog pitanja. Ratifikacija je predviđena u roku od dva meseca. Da li se taj period slučajno podudario s proglašenjem nezavisnog kraljevstva u Deligradu ili je događaj na Moravi podstakao na obelodanjivanje tajnog aranžmana?

O ugovoru između Nemačke i Rusije pisao je, u pomenutom „Fransu“, urednik Žerarden, koji je bio u bliskoj vezi s ruskim poslanstvom u Parizu. To je upućivalo na verodostojnost tajnog akta. Obe strane su demantovale njegovo postojanje.

Frans“ je objavio tekst ugovora, koji su potpisali Bizmark i Gorčakov, u Berlinu, 11. juna 1876. Sadržaj ugovora postao je aktuelan u vreme primirja i proglašenja srpske nezavisnosti. Nezavisno od verodostojnosti ugovora, njegove tačke direktno su se odnosile na tekuće događaje. Dokument je postao važan, jer je svojim klauzulama regulisao ponašanje dveju sila i kriterijum za odlučivanje o Istočnom pitanju.

PredviĐeno je da se obe strane prethodno sporazumeju o svom udelu u Istočnoj krizi. U slučaju objave rata Srbije, a da sultanova vojska pobedi, onda bi se obe strane založile za status kvo, a da sultan sprovede obećane reforme. Ukoliko bi vazalne države i ustanici pobedili, onda bi to trebalo uzeti za temelj nezavisnosti svih slovenskih zemalja i Rumunije.

Bilo je predviđeno da se pozovu sve hrišćanske velesile na kongres i da se predloži najbolji način kako da se uredi oslobođeni prostor. U tom slučaju, Carigrad ne bi više bio glavni grad, nego bi se prestonica prenela dublje na azijski prostor. Uz to, Bosfor i Carigrad bi se otvorili za slobodnu trgovinu.

Sporazum je trebalo da predupredi opšti požar u Evropi. Za ispunjenje načelnih opredeljenja bilo je predviđeno i delovanje sjedinjenih vojski Nemačke i Rusije. Za ratifikaciju je bio preciziran rok od dva meseca. Upravo posle isteka tog perioda, objavljen je ugovor i komentari njegovog sadržaja uporedo s raspravom o ratu i miru na Balkanu.

(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije