Žukov ostao poslednja nada

Roj i Žores Medvedev

27. 10. 2014. u 19:24

Situacija na frontu posle četiri dana borbi bila je teža nego na kraju prvog dana rata

SITUACIJA na frontu posle četiri dana borbi bila je teža nego na kraju prvog dana rata. Niko nije referisao Staljinu o uspesima. Nemačke trupe zauzele su Grodno i Vilnjus, približile se Lavovu, Rigi i Kaunasu, forsirale Njemen, zaobišle Belostok i već se primakle Minsku. Staljin je čitavo veče 25. juna proveo u Kremlju, pozivajući iste ljude. I Molotov i Vorošilov su proveli u Staljinovom kabinetu više od pet sati i otišli tek oko dva sata noću. Ali šta su oni mogli da kažu ili da urade! Situacijom očigledno nisu vladali ni vojnici: Timošenko, Vatutin, Kuznjecov.

Hitler tih dana nije bio u Berlinu, nego u svom novom štabu, koji je imao poluzvanični naziv Vučja jama. On se malo mešao u vojna pitanja i prepuštao se snovima o "velikoj Nemačkoj". Stalno je ponavljao da Rusija mora biti uništena, a Moskva i Lenjingrad zbrisani sa lica zemlje. Takvo raspoloženje podsticalo se i u vojsci. U isturenim jedinicama mogli su se videti plakati: "Rusi moraju da umru da bismo mi mogli da živimo". Uostalom, tih dana Hitler je imao dosta razloga da slavi.

Nemački vojni istoričar K. Tipelskirh kasnije je pisao: "Ofanziva grupe armija počela je dosta perspektivno. Protivnik je zatečen nespreman i potpuno zbunjen. Na južnom krilu svi prelazi preko Buga ostali su neporušeni i pali su Nemcima u ruke. Obe tenkovske grupe su posle uspešnih prodora pogranične odbrane nezadrživo napredovale ka istoku: 24. juna druga tenkovska grupa stigla je do oblasti Slonima, a treća do Vilnjusa. Pratile su ih Četvrta i Deveta armija".

Staljin je 26. juna 1941. godine došao u Kremlj oko 12 sati i posle razgovora s Molotovom, Kaganovičem, Maljenkovom, Vorošilovom i Buđonijem pozvao Vatutina. Novo referisanje generala nije donelo ništa utešno. Posebno su bile zabrinjavajuće vesti sa Zapadnog fronta. Tu su jedinice Treće i Desete armije bile opkoljene, a nemačke tenkovske kolone, zatvarajući obruč, stigle su u okolinu Minska.

TV SERIJA O VOĐI U DOBRO ilustrovanoj biografiji Staljina, objavljenoj u Engleskoj i SAD 1990. godine kao osnova za tv seriju Džonatan Luis i Filip Vajthed su, bez pozivanja na Hruščova ili Beriju, nego kao o navodno dobro poznatoj činjenici, pisali o 22. junu 1941. godine: "... Staljin je potpuno klonuo duhom. Nedelju dana je retko izlazio iz svoje vile u Kuncevu. Njegovo ime je nestalo iz novina. Deset dana Sovjetski Savez nije imao lidera. Tek 1. jula došao je sebi".

Staljin prvo nije poverovao, pomislio je da je Vatutin nešto pobrkao. Ali ubrzo je postalo jasno da je zapadni front praktično probijen na širokom potezu i da je deo njegovih jedinica opkoljen, a drugi deo se neorganizovano povlači ka Zapadnoj Dvini i Berezini. Motorizovane jedinice protivnika prodrle su na sovjetsku teritoriju u dubini do 200 kilometara.

Staljin je doneo odluku da vrati Žukova u Moskvu. Činilo se da samo Žukov zna šta treba da se radi. Na vezi sa komandnim punktom u Ternopolju Staljin je rekao: "Na Zapadnom frontu je nastala teška situacija. Protivnik je došao do Minska. Nije jasno šta se dešava s Pavlovom. Ne zna se gde je maršal Kulik. Maršal Šapošnjikov se razboleo. Možete li vi hitno da se vratite u Moskvu?"

Kasno uveče Žukov je doleteo u Moskvu i pravo s aerodroma zaputio se u Kremlj. "Staljin nije bio u najboljem stanju", pisao je kasnije Žukov. Upravo je on preuzeo tih dana rukovodstvo štabom glavne komande.

Staljin je 27. juna došao u Kremlj oko četiri sata po podne i okupio Politbiro. Uveče je pozvao vojnike, a kasnije rukovodioce vojne industrije. Tokom noći Staljin je pozvao načelnika Glavne obaveštajne uprave (GRU) generala F. I. Golikova, narodnog komesara Ratne mornarice N. Kuznjecova i L. Beriju. Razgovor je trajao više od sat vremena i tek posle tri sata noću Staljin je napustio Kremlj.

Domaćin se u kabinet vratio tek posle sedam sati uveče 28. juna i te večeri je pozvao posebno mnogo ljudi. Poslednji Staljinovi posetioci tog dana bili su Mikojan i Berija. U Kuncevo je otišao oko dva sata noću veoma loše raspoložen.

Hruščov je prvi, u februaru 1956. godine, u svom tajnom referatu o kultu ličnosti na XX kongresu KPSS lansirao priču o tome da je Staljin prvih dana rata upao u iznenadnu depresiju i odbio da rukovodi zemljom. Prema rečima Hruščova, "...posle prvih neuspeha i poraza na frontu Staljin je mislio da je došao kraj... Nakon toga Staljin dugo faktički nije rukovodio vojnim dejstvima, prestavši da bilo šta radi".

STRELjAN GENERAL PAVLOV GENERAL D. Pavlov pozvan je u Moskvu i smenjen s položaja komandanta fronta. Posle nekoliko dana uhapšen je i ubrzo streljan odlukom Ratnog tribunala. Komanda zapadnim frontom poverena je Timošenku. Istočno od Minska počela je da se formira nova linija odbrane. Međutim, tih dana je stigla vest o prodorima udarnih grupa neprijatelja na jugo-zapadnom frontu.

U "Sećanjima" koje je Hruščov diktirao već pošto je smenjen 1964. godine a koji su snimani na magnetofonsku traku 1967. godine i kasnijih godina, Hruščov je još jednom ponovio i detaljnije objasnio tu verziju, pozivajući se na Beriju. Sam Hruščov se u to vreme nalazio u Kijevu i mogao je da sa Staljinom razgovara samo telefonom ili preko vojnih kanala veze.

- Berija je ispričao sledeće - tvrdi Hrušov. - Kada je počeo rat kod Staljina su se okupili članovi Politbiroa... Staljin je moralno bio potpuno slomljen i izjavio je: "Počeo je rat, on se razvija katastrofalno. Lenjin nam je ostavio proletersku sovjetsku državu, a mi smo je sj...". Bukvalno se tako izrazio. "Ja, - veli, - "odbijam da rukovodim" - i ode. Ode, sede u automobil i odveze se u najbližu daču.

Posle 1956. godine istu istoriju o "odbijanju Staljina da rukovodi" prvih dana rata ponovio je veliki broj čak dosta ozbiljnih autora, pozivajući se na Hruščova. Kriza vlasti, vezana za neočekivano odbijanje Staljina da rukovodi zemljom i vojskom, odrazila se i u književnim delima na ratnu tematiku.

U stranim izdanjima "Sećanja" Hruščova, objavljenim 1971. godine u SAD, a onda i u drugim zemljama, nema epizode sa odbijanjem Staljina da rukovodi zemljom i vojskom. Urednik tog izdanja Edvard Krankšou i prevodilac Strob Talbot očigledno nisu bili sigurni u njenu verodostojnost.

NARUDžBENICA KNjIGA „Nepoznati Staljin” može da se naruči na brojeve telefona Izdavačke kuće NNK 011/268-7051, 065/268-8975 ili da se kupi u Balkanskoj 18, tržni centar „Ivanium”.

Prvo skraćeno rusko originalno izdanje "Sećanja" Hruščova izašlo je u Moskvi 1997. godine i u toj knjizi nastavak epizode s odricanjem Staljina od vlasti, opet s pozivanjem na Berijinu priču, zvuči još čudnije. Prema verziji Hruščova, pošto su sačekali nedelju dana članovi Politbiroa odlučili su da odu kod Staljina u daču da bi ga nagovorili da se vrati u Kremlj. - Kada smo pošli kod njega - ponavlja Hruščov Berijinu priču - video sam po njegovom licu da se Staljin veoma uplašio. Pretpostavljam da je pomislio da smo došli da ga uhapsimo zbog toga što se odrekao svoje uloge i ništa ne preduzima radi organizovanja otpora nemačkoj najezdi.

Mnogo autoritativnija sećanja na rat, maršala Žukova i komandanta flote admirala Kuznjecova ne potvrđuju postojanje "krize vlasti" i depresiju kod Staljina prvih dana rata. Staljin je neosporno rukovodio svim osnovnim potezima prve nedelje rata. Ali verzija o Staljinovoj depresiji i bekstvu u daču ponavljala se čitav niz godina u njegovim različitim biografijama, posebno u inostranstvu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Panić Velimir

28.10.2014. 13:19

Šta reći o Staljinu najvećem zlikovcu svoga naroda koji je osakatio crvenu armiju ubistvom preko 50 najvećih ruskih generala i maršala. To je čovek ga pamtim samo po zlu koji je ubio i svoju suprugu i napunio Sibir logorašima. Treba pročitati bar jednu knjigu o čistkama i videti ko je on. Velikim pobedama on i sovjetski savez treba da zahvale Žukovu.