Kralj je morao da umre u Marselju
05. 12. 2015. u 22:27
Pokušaj ubistva na Aleksandra osujećen je 1933. u Zagrebu. Savet Lige naroda posle marseljskog atentata osnovao je komitet eksperata

Kamere su zabeležile trenutak kada je ubijen jugoslovenski kralj
JEDAN od najtežih terorističkih akta izvršenih na Jugoslaviju bilo je ubistvo kralja Aleksandra Karađorđevića 9. oktobra 1934. godine u Marselju. Zločin su počinile ustaše uz pomoć ekstremnih pripadnika makedonskog VMRO i Musolinijevih fašista. Svet je tada po prvi put jasno uvideo o kakvom se zlu radi, što će naredne godine i decenije da potvrde.
Prvi ozbiljan korak u borbi protiv terorizma desio se nakon ubistva jugoslovenskog kralja Aleksandra i francuskog ministra Bartua u Marselju. Tada je Francuska i zvanično predložila osnivanje Međunarodnog krivičnog suda. U odgovoru na francuski predlog, Savet Lige naroda (kasnije Ujedinjene nacije), odlučio je da osnuje komitet eksperata koji je imao zadatak da napravi predlog teksta konvencije o sprečavanju zločina terorizma. Nacrt konvencije o sprečavanju terorizma, bio je usvojen pod imenom Konvencija Lige naroda za sprečavanje terorizma.
MUČKO ubistvo jugoslovenskog kralja u Marselju odigralo se ispred Palate Burze, u 16.20. Atentator Veličko Dimitrov Kerin, zvani Vlado Černozemski, pripadnik Unutrašnje makedonske revolucionarne organizacije (VMRO), usmrtio je kralja sa četiri metka, a jednim je lakše ranio francuskog ministra inostranih poslova Luja Bartua, koji je usled neadekvatne medicinske pomoći iskrvario i umro.
Oko organizacije i izvršenja atentata tesno su sarađivali ustaše i VMRO, koji nisu želeli da Hrvati i Makedonci žive u Kraljevini Jugoslaviji. U atentat su, kako su istoričari utvrdili, bile umešane i pojedine strane sile, u prvom redu Musolinijeva Italija, koja je imala teritorijalne pretenzije ka jugoslovenskoj jadranskoj obali.
U ITALIJI 1929. godine je osnovana Ustaša - hrvatska revolucionarna organizacija (UHRO) koja se borila protiv kralja Aleksandra i Jugoslavije, a za ostvarenje samostalne hrvatske države. Neposredno po zavođenju Šestojanuarske diktature 1929. godine, u Sofiji su se sastali vođe UHRO, Ante Pavelić, i VMRO, Vanča Mihajlov. Tom prilikom su se dogovarile o zajedničkom budućem delovanju. Potpisali su takozvanu Sofijsku deklaraciju, kojom se predviđa stvaranje nezavisnih država Hrvatske i Makedonije.
U septembru, tri godine kasnije, organizovan je takozvani Lički ili Velebitski ustanak, kada su naoružane ustaše napadale žandarmerijsku stanicu kraj Gospića. U to vreme Komunistička partija je pozdravljala ustaški pokret i stavljala se na njihovu stranu.
ZA VREME Šestojanuarske diktature zatvarani su mnogi politički protivnici, pre svega članovi KPJ, Hrvatske republikanske seljačke stranke i Unutrašnje makedonske revolucionarne organizacije. Diktatura je zvanično ukinuta 3. septembra 1931. godine, donošenjem Oktroisanog ustava.
U zatvoru Lepoglava početkom 1934. dolazi do stvaranja Zajednice političkih osuđenika: hrvatskih nacionalnih revolucionara, makedonskih nacionalnih revolucionara i komunista. Bio je to "Đavolji pakt".
Pripadnici ustaškog pokreta, Petar Oreb i Ivan Herničić, 17. decembra 1933. godine pokušavali su da ubiju kralja Aleksandra prilikom njegove posete Zagrebu. U sprovođenju krvavog plana sprečila ih je jugoslovenska policija, koja ih je i uhapsila.
OD DOLASKA Benita Musolinija na vlast, u jesen 1922. godine, Italija je vodila politiku razbijanja Kraljevine Jugoslavije. Pod pokroviteljstvom Musolinija, Ante Pavelić je, posle emigriranja 1929. godine, organizovao hrvatski ustaški pokret s ciljem uspostavljanja samostalne nezavisne države Hrvatske (NDH).
Krajem avgusta 1934. godine, na poziv Ante Pavelića, vođa VMRO Vančo Mihajlov je doputovao u Rim kako bi se dogovorili oko detalja za izvršenja atentata na kralja. Sastanak su održali u hotelu "Kontinental", a razgovoru je prisustvovao i generalni inspektor tajne službe Italije Erikole Konti. Odlučeno je da se atentat izvrši u Francuskoj jer se već znao program Aleksandrove predstojeće posete.
PAVELIĆ, Kvaternik i Mihajlov su se dogovorili da pripreme više grupa za izvođenja atentata. Prva grupa trebalo je da izvrši atentat po kraljevom dolasku u Marselj, a druga u Parizu ili Versaju, u slučaju da prva ne uspe. Pavelić je tada izdao deklaraciju kojom osuđuje kralja Aleksandra na smrt, a po ustaškim logorima počinju intenzivne pripreme za atentat.
Najobimnije pripreme obavljene su u logoru "Janka Pusta" i "Nađ Kanjiža", gde je ustaše za izvršenje atentata obučavao profesionalni atentator VMRO, Veličko Dimitrov Kerin, zvani Černozemski. Nakon obuke, između 15 najuspešnijih terorista, kockom su izabrana trojica: Mijo Kralj, Ivan Rajić i Zvonimir Pospišil. Četvrtog atentatora Černozemskog, Pavelić je odabrao na predlog Mihajlova.
ZA ATENTAT u Marselju su određeni Veličko Kerin, koji je imao zadatak da puca na kralja, i njegov pratilac Mijo Kralj, koji je imao zadatak da ga štiti i obezbedi mu beg posle zločina. Drugi par atentatora su činili Pospišil, kao vođa koji puca, i Ivan Rajić kao pomagač, u slučaju da marseljski atentat ne uspe. U rano jutro 7. oktobra Černozemski, Mijo Kralj i Kvaternik u Avinjonu sreli su se sa Stanom Godinom, koja im je predala oružje, a potom otišli u Eks an Provans. Sutradan 8. oktobra, svi su krenuli u Marselj, gde im je Kvaternik dao plan grada i pokazao mesto odakle da pucaju na kralja. Uveče su se vratili u Eks, gde su prenoćili, sem Kvaternika, koji se to veče sklonio u Montre.
NA DAN atentata, 9. oktobra, Kerin i Kralj su otputovali u Marselj, i tamo stigli sat i po pre iskrcavanja kralja Aleksandara sa razarača "Dubrovnik". Prvi plan za ubistvo jugoslovenskog kralja je sproveden u delo. Atentat je uspeo.
Glavni razlog svih ustaških terorističkih organizacija bio je usmeren ka rušenju Jugoslavije i stvaranju nezavisne države Hrvatske. U samoj državi vlast se menjala, čak i uređenje, od kraljevine do republike, ali je "tisućljetni san" ostao glavni lajtmotiv svih ustaških zločina i terora, koji je ostvaren krajem 20. veka u žestokom ratu na tlu Jugoslavije u kome su učestvovali i sami teroristi.
ZLOKOBNA PREDSKAZANjA
PRILIKOM ispraćaja kralja Aleksandra u Marselj, na palubi broda "Dubrovnik", u Zelenici vladala je sumorna atmosfera, puna nekih crnih slutnji. Razgovaralo se i o opasnosti od atentata, a na to su upozoravali knez Pavle i kneginja Olga. Kraljica je ubeđivala svoga supruga da pri iskrcavanju svakako nosi "čeličnu košulju" (pancir), ali je on to nehajno odbio. Kralj je skinuo s ruke jedan glomazan prsten, koji je prema predanju pripadao caru Dušanu, i služio je kao amajlija, jer je na njemu pisalo na staroslovenskom: "Ko Ga nosi, Bože pomozi." Aleksandar ga je, međutim, skinuo i, pruživši ga kraljici, rekao: "Uzmi ovo, smeta mi." Pričalo se još da je poznata ruska proročica Nađa savetovala Aleksandru: "Kralja vreba smrt na točkovima, a kraljica nikako ne treba da putuje vodom." Sticajem okolnosti, kraljica je zbog uzburkanog mora odustala od putovanja brodom, a kralj je ipak našao smrt na točkovima automobila.
Još jedan istinit događaj mogao se tumačiti kao zlokobno predskazanje. Pre ukrcavanja na brod, kralj je 6. oktobra, u pratnji bana Zetske banovine i mitropolita cetinjskog Dožića, posetio manastir Savinu, kraj Herceg Novog. Pošto je zapalio sveću, prišao je zvoniku, uzeo uže obema rukama i počeo da zvoni. Umesto da zvone dobrodošlicu, zvona su zvonila kao da je neko umro.
Sutra: Ubistvo turskog ambasadora u Beogradu
momcilo
06.12.2015. 12:24
imamo zamrsenu proslost, zamrsenu sadasnjost I zamrsenu buducnost.
Komentari (1)