Vučić otvara novu stranicu
25. 03. 2016. u 17:33
Gotovo od prvog dana formiranja Dačićeve vlade počela je priča o brzoj rekonstrukciji i novim vanrednim izborima, na kojima je ubedljivu pobedu odnela koalicija oko SNS

KOALICIJA naprednjaka sa socijalistima stvorena je na čudnom i nesrazmernom kadrovskom kompromisu, pošto je premijer postao Ivica Dačić, a prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
Vučić je postao vodeća politička figura u Nemanjinoj 11, iako nije formalno imao taj položaj.
Pošto je već u temelju dogovora bio usađen taj paradoks, gotovo da se od prvog dana formiranja vlade počelo pričati o brzoj rekonstrukciji i novim vanrednim izborima. Bilo je jasno da će biti teško održati balans između nesrazmere u političkoj snazi dveju ključnih stranaka vlasti - SNS i SPS.
Kako bilo, Dačić je preuzeo kormilo i 27. jula 2012. godine stupio na čelo 12. vlade Srbije od uvođenja višestranačja 1990. godine.
U međuvremenu, Tomislav Nikolić je zbog izbora na mesto predsednika svih građana Srbije podneo ostavku na funkcije u SNS, pa je Vučić 29. septembar 2012 izabran za novog lidera naprednjaka.
Iako je u novembru 2010, u razgovoru za "Novosti", na pitanje da li vidi sebe u vlasti sa SNS, Dinkić odgovorio - "ne, dok su na čelu te stranke Nikolić i Vučić" - lider URS se predomislio. Seo je u fotelju ministra finansija i privrede.
PRVU godinu vladavine pratio je stalni rast popularnosti SNS. Tome je u prvom talasu, kako su analitičari ocenili, doprinelo hapšenje biznismena Miroslava Miškovića (12. decembra 2012), ali i agresivnija borba države protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Ni članovi vlade nisu bili imuni na afere. Snimak susreta premijera Dačića sa Rodoljubom Radulovićem, saradnikom narko-bosa Darka Šarića, lansiran je u javnost u februaru 2013. Dačić je demantovao optužbe o navodnoj povezanosti sa mafijašima, ali su se pojačale političke spekulacije da su na pomolu novi izbori.
Dinkić se opet našao i među glavnim uzročnicima rekonstrukcije Vlade, koja je usledila godinu dana posle formiranja.
Posle višenedeljnih pregovora lidera tri ključne stranke Vlade - SNS, SPS i URS - o kadrovskim promenama u Nemanjinoj, a pošto nije bilo dogovora o prekompoziciji resora, 30. jula Dačić je presekao:
- Vlada će nastaviti da radi bez URS i Dinkića, a ako SNS to ne prihvati, idemo na nove izbore ili neka se formira neka nova koalicija.
Dinkić je optužio Dačića da je obmanuo javnost i uzvratio zahtevom da se SPS izbaci iz vlade.
Iz ove političke tuče kao gubitnik je izašao Dinkić.
Posle tri dana žestoke parlamentarne rasprave, maratonskog verbalnog rata vlasti i opozicije, poslanici su nešto pre ponoći 2. septembra 2013. glasali za novi sastav kabineta u Nemanjinoj, koji je imao 22 člana i 18 resora.
Novi ministri su Nebojša Rodić (odbrana), Lazar Krstić i Saša Radulović koji vode resore finansija i privrede, Ivan Tasovac preuzima kulturu (umesto Bratislava Petkovića), a Vanja Udovičić sport (umesto Alise Marić)...
NASTAVLjA se borba za Kosovo. Dačić je 19. aprila 2013. u Briselu parafirao prvi sporazum o principima normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, posle desetina rundi razgovora koje je imao sa Hašimom Tačijem.
Ljulja se i na opozicionoj sceni.
Izborni neuspeh vrlo brzo je doveo do "vrenja" u DS koje je rezultiralo odlukom da se u novembru 2012. održi izborna skupština. Dragan Đilas je bio glavni izazivač Tadiću.
Nedoumice oko pobednika u predsedničkom duelu rešio je Tadić odlukom da se povuče, "zbog opasnosti od cepanja stranke". Đilas je stao na čelo, a Tadić je izabran za počasnog predsednika DS. Ni to nije bio kraj podelama. Izvršni odbor DS isključio je Vuka Jeremića i Dušana Petrovića iz partije...
NEPUNE dve godine po održavanju prethodnih, redovnih parlamentarnih izbora, a posle novih turbulencija u Vladi i odluke predsedništava SNS i SPS, početkom 2014. odlučeno je da se saziv Skupštine i Vlada raspuste zarad "provere volje naroda" i "dobijanja političkog legitimiteta".
Vlada je zvaničan predlog usvojila i uputila Nikoliću 28. januara 2014, a on je najavio da će izbore raspisati i zvaničan datum njihovog održavanja saopštiti 29. januara. Narednog dana, Nikolić je potpisao ukaz o raspuštanju Narodne skupštine Republike Srbije i zvanično raspisao izbore za 16. mart.
Vučić je tada, u januaru 2014, nakon što je reizabran za predsednika SNS, poručio:
- Nisam želeo da prihvatim ponudu Dačića da budem premijer bez izbora. Idemo na izbore da bi se proverila volja i podrška građana.
DAČIĆEVA vlada, tih dana, pretrpela je još jedan udar - 25.
januara ministar privrede Saša Radulović podneo je ostavku. Kako je objasnio, kap koja je prelila čašu bila je odluka da se stopiraju svi zakonski predlozi koje je on predložio.
Istog meseca, Boris Tadić zadaje svoj konačan udarac stranačkim saborcima, napušta DS i formira najpre Novu demokratsku stranku, od koje je nastala Socijaldemokratska stranka Srbije.
Vlada je dobira vetar u leđa i iz Brisela - 20. januara, Srbija je formalno otpočela pregovore o članstvu u EU.
Usled svih tih okolnosti, ishod izbora bio je poznat. Ubedljivu pobedu odnela je koalicija oko SNS - "Budućnost u koju verujemo" koja je osvojila 158 mandata.
Na drugom mestu su SPS-PUPS-JS sa 44 mandata, sledi DS sa 16 poslanika i Nova demokratska stranka Borisa Tadića, koja je u koaliciji sa LSV, Zajedno za Srbiju i Zelenima osvojila 18 mesta u parlamentu.
U skupštinu su još ušli SVM (6), Ugljaninova SDA Sandžaka (3), Partija za demokratsko delovanje Riza Halimi (2).
Ispod cenzusa su ostali DSS i URS, pa su Vojislav Koštunica i Mlađan Dinkić napustili politiku.
Premijer Srbije postao je, shodno svojoj političkoj snazi, Aleksandar Vučić. Ovoga puta, Dačić je dobio funkciju prvog potpredsednika vlade i ministra spoljnih poslova.
Predsednik Nikolić 4. marta ove godine raspustio je aktuelni parlament.
Srbija čeka novu političku bitku.