Trajni ožiljci jugoslovenskog mozaika
02. 06. 2016. u 17:27
U izveštaju britanske vojne misije, pri kraju rata, navodi se da je bilo mnogo Srba koji bi radije videli kako zapadni saveznici oslobađaju zemlju nego da to učini Crvena armija

Prvi dani u oslobođenom Beogradu
SRPSKI narod je iz Drugog svetskog rata, koji je imao obeležja građanskog, međunacionalnog i verskog sukoba različitih političkih grupacija, nacionalnosti i vera od kojih je bio sazdan jugoslovenski mozaik, izašao sa ogromnim i trajnim ožiljcima, dr Momčilo Pavlović o tome piše:
- Udar partizanskih snaga na Srbiju izveden sa prostora Bosne i Crne Gore, čiju su većinu činili Srbi iz zapadnih delova zemlje, i sovjetskih snaga sa istoka, potom njihovo spajanje, a pre toga promena britanske politike prema pokretima u Jugoslaviji (uskraćivanje političke i vojne podrške Mihailovićevom i pomaganje Titovom pokretu) opredelili su sudbinu Srbije i Jugoslavije i budućnost jugoslovenskih naroda. Bučna kampanja o bratstvu i jedinstvu, rešenom nacionalnom pitanju na bazi ravnopravnosti svih naroda i narodnosti, ali i njihovog "oslobađanja od velikosrpskog ugnjetavanja", rigorozne zakonske mere za izazivanje nacionalne netrpeljivosti i nuđena perspektiva boljeg života u socijalizmu relativizovali su nacionalne animozitete. Uporedo sa genocidom srpski narod je pretrpeo ogroman egzodus na pojedinim područjima NDH, Kosova i Makedonije. Zbegovi i bežanije, preseljavanja i deportacije, popaljena sela i uništena imovina bili su deo života srpskog stanovništva na područjima na kojima su formirane kvislinške državne tvorevine. Ako su uopšte obrazlagani ili pravdani takvi postupci to je činjeno sintagmom o velikosrpskom ugnjetavanju u Kraljevini Jugoslaviji - navodi dr Pavlović.
PREMA izveštajima stranih misija, partizane u Srbiji u završnoj fazi rata nije odlikovao fanatizam kakav je vladao u drugim krajevima. Britanski predstavnik precizira da je ovaj partizanski pokret "donekle previše nezavisan u odnosu na pokrete u ostalim delovima zemlje" i da se više oslanjao na Veliku Britaniju i Sjedinjene Američke Države nego na Sovjetski Savez: "Bilo je mnogo Srba koji bi radije videli kako zapadni saveznici oslobađaju zemlju nego da to učini Crvena armija."
Britanci, koji su u ime zapadnih saveznika bili zaduženi za Jugoslaviju, detaljno su analizirali strukturu partizanskog pokreta. U izveštaju britanske ambasade poslatom iz Beograda 1945. piše da su "srž partizanskog pokreta u Hrvatskoj sačinjavali prvenstveno Srbi iz Like i Korduna koji su nečuveno stradali od ustaša i protiv kojih su se podigli da bi se odbranili od istrebljenja, i drugo, mala grupa ekstremnih levičara intelektualaca, prvenstveno iz Zagreba, koji su formirali predratnu KP Hrvatske 27. jula 1941". Ovaj dokument navodi da su Srbi sačinjavali 70-80 odsto partizanskih snaga u Hrvatskoj do pada Italije u septembru 1943. godine.
PREDSTAVNIK britanske ambasade koji je 1945. godine putovao po Bosni izvestio je da su Srbi u Bosni listom opredeljeni za kralja, a Hrvati za Mačeka. Britanac ukazuje da "muslimani vladaju Bosnom i da su se brzo popeli na vrh, a ogorčenje Srba u vezi s tim nije neprirodno pošto su oni predstavljali kičmu partizanskog pokreta i očekivali su da će požnjeti najveće zasluge kada partizani dođu na vlast". On navodi da su u Bosni stekli utisak "da bi muslimani okrenuli kapu svakome ko je na vlasti. Nalazeći ovo, partizani su izgleda prihvatili njih kao najkorisniji i najmiroljubiviji materijal za izvršavanje svojih planova i postavili su ih na položaje koje oni po svojim zaslugama i svom ponašanju uglavnom ne zaslužuju".
KOMINTERNINI agenti koji su činili vrh komunističkih vlasti su počeli da se obračunavaju sa Srbima odmah posle oslobađanja Srbije od Nemaca. Već u oktobru 1944. usledile su strahovite odmazde protiv političkih neistomišljenika. Čak i Brozov prijatelj, Ficroj Meklejn, šef britanske misije pri Vrhovnom štabu NOVJ, navodi da je u prvih nekoliko dana posle oslobođenja samo u Beogradu uhapšeno 5.000 osoba od čega je 3.000 zadržano iza rešetaka. Dok se u ostatku Evrope i Jugoslavije još vodio rat, u Srbiji su sprovođena "divlja čišćenja" u kojima je ubijeno nekoliko desetina hiljada ljudi, a sklepani revolucionarni sudovi su u ekspresnim postupcima oduzimali imovinu i građanska prava ogromnom broju građana Srbije. Engleski ambasador Ralf Stivenson iz Beograda krajem 1944. izveštava Forin ofis o zvaničnim podacima komunističkih vlasti, prema kojima je u centralnoj Srbiji osuđeno na smrt 165 ljudi i u Vojvodini 75 osoba. U izveštaju se naglašava da je mnogo građana osuđeno na robiju, da preki i vojni sudovi sude civilima i da se formiraju koncentracioni logori. Zbog ovakvih vesti u Donjem domu britanskog parlamenta u martu 1945. postavljeno je pitanje o broju Jugoslovena kojima su sudili "specijalni antifašistički i vojni sudovi".
AMBASADOR Stivenson zatim izveštava da je od Edvarda Kardelja tražio informacije o tome ko sve sudi, zbog čega i kome u Srbiji. Ovaj je mu je obećao da će tražene informacije dostaviti što pre i negirao je postojanje koncentracionih logora.
Uskoro su od britanskog ambasadora stigli izveštaji o izborima za Ustavotvornu skupštinu koji su organizovani u atmosferi straha i pritisaka, zbog čega se ne mogu smatrati realnom slikom volje jugoslovenskih naroda. Iz biračkih spiskova izbačeno je oko četvrtinu birača, a biračke liste su dodatno falsifikovane. Oko 500.000 vojnika moralo je da glasa po direktivama oficira i političkih komesara, a glasali su po više puta. Sa glasovima 250.000 milicionera Narodni front je odneo apsolutnu pobedu, navodi se u memorandumu Forin ofisa o političkoj situaciji u Jugoslaviji iz septembra 1945 godine. U ovom dokumentu je naglašeno da Narodni front i režim snažno podupire tajna policija Ozna, da je u zatvorima mnogo političkih zatvorenika, a desetine hiljada pripadnika oružanih snaga Kraljevine odbilo da se vrati iz zarobljeništva u zemlju "opravdano strahujući od konsekvenci". Memorandum navodi da strankama izvan Narodnog fronta dato samo 10 dana, što je "smešno nedovoljno vremena" da pripreme liste kandidata za izbore, a da opozicione grupe nisu ni imale mogućnosti da javno iznesu svoja gledišta, kao i da se kritičari režima u štampi i na radiju obeležavaju kao ratni zločinci i izdajnici.
U ZAKLjUČKU memoranduma je ocenjeno da "Ustavotvorna skupština neće biti istinski reprezent volje jugoslovenskih naroda" i da britanska politika ima na raspolaganju dve mogućnosti: pokušaj zaustavljanja ili promene toka događaja ili negodovanje i ograđivanje od smera kojim se događaji razvijaju.
Međutim čak ni namešteni rezultati izbora nisu bili potpuno po volji režima jer su pokazali snažnu opoziciju u Srbiji izvestio je ambasador Stivenson Forin ofis 12. decembra 1945. godine.
NACIJE KOJE TRGUJU
AMERIČKI novinar Robert D. Kaplan u knjizi "Balkanski duhovi" navodi razgovor s Milovanom Đilasom koji je vodio početkom 1989. koji je pre disidentske karijere bio najbliži Brozov saradnik kojije crtao unutrašnje granice u SFRJ, zbog kojih će se devedesetih voditi ratovi. Američki novinar beleži njegove reči praćene "pakosnim smehom":
- Liberalizacija koju vidite ima loš uzrok. Ona je posledica nacionalne konkurencije između Srbije i ostalih republika. Konačno bi Jugoslavija mogla biti kao Britanski Komonvelt, labava federacija nacija koje trguju. Ali plašim se da će prvo doći do međunacionalnih ratova i pobuna. Ovde je mržnja toliko jaka.