Srpski delfini preplivali Ameriku
02. 07. 2016. u 22:35
Listu srpskih šampiona u Americi upotpunjavaju Momir Petković, trener državnog tima u rvanju, Ika Panajotović, šampion u vožnji motora na talasima, i Stiv Divić, prvak u skoku s motkom

Jovan Vavić sa sinom Nikolom
U PRIPREME za Letnje olimpijske igre u Rio de Žaneiru američke državne reprezentacije bila su uključena i dvojica Srba koja su imala šansu da se bore za najsjajnija odličja. Prvi je Jovan Vavić, selektor ženskog vaterpolo tima, inače najbolji trener vaterpolista svih vremena u SAD.
Vavić je čudo od sportiste - osvojio je trinaest puta nacionalni šampionat Amerike u vaterpolu. Za 21 sezonu oborio je sve rekorde i u muškom i ženskom vaterpolu. I po tome je Jovan Vavić postao najbolji trener svih vremena. Njegova trenerska karijera započela je 1998, a krunisana je 2013. godine izborom za prvog čoveka ženske vaterpolo reprezentacije Amerike - piše u njegovoj službenoj biografiji Vaterpolo saveza Sjedinjenih Američkih Država.
Rođen je u Jugoslaviji, gde je igrao vaterpolo za VK Jadran iz Herceg Novog. Emigrirao je u SAD 1992. godine i tamo započeo trenersku karijeru. Imao je vrlo zapažene rezultate i s muškom i sa ženskom ekipom Univerziteta Južna Kalifornija, s kojima je deset puta osvojio univerzitetsko takmičenje (NCAA), a proglašavan je i za trenera godine više puta. Jovan je veoma srećan čovek jer sa suprugom Lisom ima četvoro dece, Nikolu, Moniku, Marka i Stefana. Najstariji sin Nikola Vavić takođe je vaterpolista. Otkako je postao selektor ženskog tima, ima šansi da Amerikanke odvede na Olimpijske igre u Brazil.
U AMERIČKOM vaterpolu, kao radnici na privremenom radu, bila je nekolicina naših igrača i trenera. Pre desetak godina u vaterpolo timu koledža Sen Frensis iz Bruklina, popularno nazvanom "terijeri", osmorica igrača bila su Srbi. Trener Majkl Kločkov je u tim prvo uveo Stefana Genčića, Nemanju Pucarevića, Nikolu Đurića, Borisa Plavšića i Peđu Predina. Kada se pokazalo da su sjajni momci i još bolji vaterpolisti, doveo je još trojicu Srba. Zato su mediji u Njujorku u proleće 2008. godine pisali da "srpski delfini" preplivavaju Ameriku.
Olipijsku medalju može da osvoji i Petar Popović, džudista, koji koristi američko ime i prezime Nik Delpopolo. Bio je na Olimpijskim igrama u Londonu. Osvajao je zlatne medalje na svetskim takmičenjima u SAD, Venecueli i Salvadoru.
DELPOPOLO je usvojeno dete iz Crne Gore koje su novi roditelji odveli u Njujork. Biološki otac mu je iz Nikšića. Školovao se i bavio sportom od pete godine. Bio je član policijskog džudo kluba i prvak Nju Džerzija. Kao reprezentativac u džudu do 93 kilograma bori se za sportska odličja od 2011. godine. Rođen je 1989. godine i još spada u kategoriju mladih i perspektivnih američkih sportista - kaže njegov trener.
Listu srpskih šampiona u Americi upotpunjavaju Momir Petković, bivši šampion Jugoslavije, koji je bio trener državnog tima SAD u rvanju. Ika Panajotović je osvajao šampionat Amerike u vožnji motora na talasima Pacifika. Slavni atletičar bio je Mladen Zarubica, kasnije pisac špijunskih romana u stilu Džejmsa Bonda, čija radnja se dešavala u Jugoslaviji i u Albaniji. Stiv Divić je bio kasnih devedesetih osvajao zlatne medalje na državnim atletskim prvenstvima u skoku s motkom.
NEZAOBILAZNI za ovu našu priču su članovi porodice Vuković. Otac Bil je odrastao i školovao se u Kaliforniji, gde je počeo da se bavi automobilizmom. Dva puta je bio pobednik trke oko Indijanapolisa i šampion Amerike. Poginuo je u saobraćajnoj nesreći 1955. godine.
Porodičnu tradiciju reli vozača nastavio je sin Vilijam Vuković drugi, koji je rođen 1944. u Riversajdu. Takmičio se od 1968. do 1980. i bio prvak u dve kategorije USAC, lakših i CART težih bolida. Uvršten je u Kuću slavnih automobilskih vozača Amerike 1998. godine. I njegov drugi sin Vilijam Vuković Treći, rođen u Freznu 1963, postao je reli vozač. Okušao se u trci "Indijanapolis 500" i osvojio titulu najboljeg početnika. Nažalost, drugi sin Vilijam Vuković poginuo je u saobraćajnoj nesreći 1990. godine u Bakersfildu, u Kaliforniji.
SPORTSKOJ eliti pripada i Svetozar Marinković, učitelj tenisa u SAD, koji je bio poznatiji kao novi muž glumice Robin Givens, bivše supruge Majka Tajsona. Zoran Nikolin afirmisan je kao kondicioni trener Erike Džong, Paris Hilton, dece Kevina Bejkona i glumice Sigorni Viver.
Brajan Pavlet ušao je u američku istoriju sporta kada je 1993. godine postao pobednik golf takmičenja Chrysler National Long Drive Competition na Floridi. Kao nagradu, dobio je automobil "krajsler" i 18.000 dolara. Iste godine u Juti, na takmičenju National Long Drive Sectional Competition, Brajan je postavio svetski rekord u dužini koju je prevalila golf loptica posle udarca - 435 jardi i tri inča.
- Počeo je da igra golf sa ocem Bobom u rodnoj Arizoni. Naši Srbi ga pamte po učestvovanju na golf turniru Serbian Golf Classic 1990. godine u Tusonu, kada je bio na početku karijere. Pavlet je tada zauzeo drugo mesto. Danas je moj sin poznati golfer - kaže njegova majka Melani Babić Pavlet.
NOVOSAĐANKA Jelena Latinović je sa osamnaest godina 2007. bila prva Srpkinja i golferka koja je oduševila Amerikance igrajući ovaj sport. Osvojila je, za početak, Arkanzas, a sprema se da bude prvakinja SAD. Pre golfa Jelena Latinović se bavila atletikom. Bila je prvakinja osnovnih škola Novog Sada. Jednog dana, otišla je sa ocem na otvaranje golf terena u Žablju. Tati su ponudili da ona izvede jedan udarac. Posle prvog udarca, trener koji je to posmatrao pitao ju je gde trenira. Niko nije mogao da ga ubedi da je golf do tog trenutka videla samo na filmu. Tako je počelo njeno osvajanje Amerike.
U ZVEZDE ragbija možda će se jednog dana upisati i Ivan Marković, mladi Kragujevčanin koji je postao jedan od najperspektivnijih igrača američkog fudbala u SAD. Igrao je za Long Beach City Collage. Iako ga zovu Mrvica, ovaj momak ima dva metra visine i 180 kilograma težine. Na terenu gura trojicu protivničkih igrača bez problema, pa ga Amerikanci zovu i Traktor.
- Ako Amerikanci, kako su obećali, budu školovali mlade srpske studente u plivanju, može se dogoditi da nam još jedan sportista iz SAD osvoji medalju na olimpijskim igrama - ovo je izjavio Milorad Čavić, bivši šampion SAD i vicešampion Olimpijskih igara po povratku u Kaliforniju u jesen 2015. godine.
Time je Čavke, kako ga Srbi popularno zovu, obećao da će u Americi među našim studentima i sportistima uskoro dobiti svog šampionskog naslednika.
STRAH I TREPET ZA PROTIVNIKE
DEVETOSTRUKI šampion SAD u američkom fudbalu je Den Radaković. Diplomirao je u Pitsburgu, gde je na univerzitetu od 1959. igrao fudbal. Bio je asistent trenera u Nittany Lions i Cincinnati, a onda je 1970. preuzeo kormilo tima Pittsburgh Steelers. S njima je osvojio univerzitetsku NFL ligu. Naredne četiri decenije vodio je timova iz Kolorada, San Franciska, Los Anđelesa, Denvera, Minesote, Klivlenda, Sent Luisa, opet Pitsburga, Londona i klub Robert Morris University. Karijeru je okončao 2007. Zbog neprestanih pobeda dobio je od protivnika nadimak Bed (Loši) Rade, a od države titulu člana Kuće slavnih fudbalera i trenera.
SUTRA: Tamburica osvaja zemlju kauboja