Kazniona od deset miliona evra
08. 08. 2016. u 18:41
Istraživači su izračunali da je u zatvoru u Padinskoj skeli uzidano dva kilometra čeličnih šipki, a ceo prostor je pokriven sa 300 kamera. Nameštaj i oprema gotovo su hotelski

Najmoderniji zatvor u Srbiji
KAZNENO-POPRAVNI Zavod u Padinskoj skeli spada u red najmodernijih, ako ne i najboljih (po kvalitetu smeštaja) srpskih kazniona. Mnogi tvrde da je Nova Skela, sa 222 ćelije, želja mnogih osuđenika, a u ovom trenutku iza njegovih zidina smešteno je oko 300 osoba (stotinu manje do potpune popunjenosti), među kojima su masovne ubice, pedofili, krupni dileri droge...
Više od 150 posebno obučenih stražara brine o njima. Izgradnja ove kaznione nedaleko od Beograda koštala je 10 miliona evra. Nedavno je ovaj objekat "ugostio" i jednog od najmasovnijih ubica sa ovih prostora Josipa Vujića, poznatijeg pod nadimkom Sikirica, osuđenog pravosnažno na 40 godina robije.
U Novoj Skeli postoje dve grupe zatvorenika, mahom sa kaznama većim od 15 godina, ali ima i onih koji treba da manje robijaju, ali su premešteni u ovu kaznionu jer su pravili probleme u drugim zatvorima. Vrata na ćelijama su dvostruka - jedna gvozdena i druga s rešetkama. Interesantno je da je Uprava zatvora odlučila da, pri ekstremnim letnjim temperaturama, gvozdena vrata na ćelijama budu otvorena tako da vazduh može da struji kroz rešetke.
PEDANTNI istraživači su izračunali da je u ovoj kaznioni uzidano dva kilometra čeličnih šipki, a ceo prostor je pokriven sa 300 kamera. Ćelije okorelih prestupnika su mahom dvokrevetne, ali su nameštaj i oprema u odnosu na ostale zatvore - gotovo hotelski. U nekim ćelijama, osim televizora s kablovskom ponudom i kompjutera, instalirane su čak i konzole za video-igre.
U sobama imaju toplu vodu, a svi "stanovnici" ovog zatvora imaju mogućnost da koriste slikarski atelje, sportsku halu za razne aktivnosti i vežbaonicu, mogu da igraju šah ili stoni tenis. Posebna pogodnost je takozvana ljubavna soba, kojih ima četiri, za one koji imaju posete takve vrste, odnosno stekli su tu privilegiju.
Izgrađena je i pravoslavna kapela, kao i još jedna prostorija za molitvu i ostale verske obrede osuđenika drugih veroispovesti. Zatvorenici imaju zubarsku i ordinaciju lekarske opšte prakse... Osuđenici mogu da, po posebnoj proceduri, dovedu i svoje privatne lekare ili stomatologe, a ako je potrebna veća stručna pomoć ili hirurška intervencija, prebacuju ih na Vojnomedicinsku akademiju ili u Urgentni centar.
U OVOM trenutku, pored Josipa Vujića, koji je osuđen zbog ubistva osmoro ljudi u okolini Subotice, najpoznatiji zatvorenici Nove Skele su i Mališa Jeftović, bivši pripadnik JSO, osuđen na 40 godina robije zbog silovanja i ubistva trogodišnje devojčice Katarine Janković, i Dragan Nikolić Čombe, ubica Tamare Ivanović (13). Tu je i Dragan Đurić, ubica devojčice Tijane Jurić (15).
Osim njih trojice, u ovom zatvoru se nalazi još njih 69 koji služe najteže kazne od 40 godina robije. Ovde su i bivši JSO-ovac Nenad Ilić, vozač kamiona koji je na Ibarskoj magistrali ubio četvoricu pripadnika SPO, kao i Branislav Bezarević, pripadnik BIA koji je prodao podatke o kretanju premijera Zorana Đinđića njegovim ubicama.
Ipak, "čast" da prvi bude smešten u ovaj zatvor dobio je Rašid Sakić, sin pevača Sinana Sakića, koji je u februaru 2012. stigao u Novu Skelu. On je pravosnažno osuđen na 12 godina zatvora jer je ubio Dragoljuba Despotovića i pokušao da likvidira Radomira Lazića, 22. maja 2002, u Loznici.
Iz Uprave poručuju da su sukobi među zatvorenicima ovde veoma retki, a da su čak i pedofili, koji nigde nisu prihvaćeni, ovde najbezbedniji.
- Potuku se uglavnom cimeri koje onda razdvajamo. Bilo je nekoliko sukoba tokom šetnje. Najteži takav incident bila je tuča između četvorice zatvorenika koja je odmah prekinuta. Bilo je više samopovređivanja, a jedno od poslednjih je bilo najopasnije, jer su povređena i trojica stražara. Stražari su spasli i zatvorenika koji je legao ispod kreveta koji je zapalio.
IAKO je ova kazniona među najbezbednijim u zemlji, nedavno se u njoj dogodilo ubistvo. Jagodinac Zoran Marković (36), u rano jutro, u zatvorskoj ćeliji, ubio je cimera Predraga Amovića (36), iz Melenaca kod Zrenjanina. Zločin je otkriven tokom jutarnje prozivke osuđenika. Pošto se Anović nije pojavio, zatvorski stražari su otišli do ćelije gde su zatekli njegovo beživotno telo.
Probali su da mu ukažu pomoć, misleći da se onesvestio. Ali su onda ugledali povrede na telu zbog kojih su odmah pozvali policiju i nadležne iz Višeg tužilaštva u Beogradu.
Uviđaj je trajao nekoliko sati, a telo je poslato na obdukciju kako bi se utvrdio tačan uzrok smrti. Pretpostavlja se da je Marković pertlom od patike zadavio svog cimera. Jagodinac do tada nikada nije okrvavio ruke. Osuđen je na 11 godina zatvora zbog razbojništava i krađa na drzak način. Bilo mu je ostalo malo do izlaska na slobodu.
Za razliku od njega, Amović je u "Skeli" izdržavao petnaestogodišnju zatvorsku kaznu zbog ubistva, na koju ga je osudio Viši sud u Zrenjaninu. Utvrđeno je da je 10. jula 2007. iz koristoljublja usmrtio Darinku Demiri (94), u kući u kojoj je živela, u Ulici carice Milice 2. Javnost do danas nije obaveštena o tome šta je prethodilo zločinu unutar zatvorske ćelije.
ADVOKAT Nebojša Milosavljević iz Beograda objašnjava da su zatvorska pravila stroga i da postoji detaljna procedura oko smeštaja osuđenika. Zatvorenici tokom procesa smeštaja prolaze preglede čitavog niza stručnjaka - od vaspitača do psihologa, ali i onih koji su zaduženi za opservaciju, odnosno za praćenje ponašanja osuđenika od momenta kad dođu u ustanovu pa sve do njihovog izlaska.
Kako kaže, ti tretmani nisu isti od samog početka, sve zavisi od toga koliko je proces resocijalizacije uspeo i bitno je da li je zatvorenik sklon asocijalnom ponašanju ili nasilju. Sve to ima uticaja u klasifikaciji osuđenika, pogotovo kad je reč o onima koji služe visoke kazne. Da bi se izbegli sukobi, vrši se individualizacija, što znači da obično silovatelji i pedofili budu zajedno, zatim oni koji "leže" za imovinska dela... Uglavnom se gleda "pedigre" osuđenog, njegova biografija, ponašanje, karakteristike, kao i to da li je reč o višestrukom povratniku.
Advokat Milosavljević napominje da se vodi računa o tome da se u istom bloku, pa čak i u zatvoru, ne nađu oni koji su u bili sukobu još dok su bili na slobodi, kao, na primer, pripadnici suprotstavljenih kriminalnih grupa.
PRAVILA I PRIVILEGIJE
VEĆINA osuđenika u Skeli, ali i drugim zatvorima gde su smešteni okoreli robijaši, ukoliko se pridržavaju pravila (dobro se vladaju, ne prave probleme, niti izazivaju incidente), imaju pravo na dva paketa mesečno do 10 kilograma koje im šalju porodica, rodbina i prijatelji, kao i na njihove posete.
Pored toga, jednom u dva meseca imaju pravo na trosatni boravak u ljubavnoj sobi i dvočasovnu šetnju u dvorištu tokom dana... Takođe dobijaju tri obroka dnevno u ćeliji, a ukoliko žele, mogu i da rade od četiri do osam sati tokom dana. Najčešće, kada je reč o Skeli, imaju posla u vešeraju, kuhinji, radionici za izradu koverata... Svi se bude u isto vreme, u 6.30, a svetla se u ćelijama gase u 21.30.
U mnogim kaznionima organizovani su i razni kursevi, od slikanja i gašenja požara, do uzgajanja rotkvica. Pojedinci boravak u zatvorima iskoriste i za završetak školovanja ili doškolovanje. Tako se nedavno za polaganje testova iz matematike i srpskog, neophodnih za upisivanje u srednje škole, javilo više zatvorenika i pritvorenika u srpskim zatvorima. Njima je omogućeno polaganje male mature u samoj kaznioni. Rezultati su pokazali da su se dobro spremili i većina je uspešno položila ova dva predmeta.
Jovan
16.08.2016. 01:44
Dokle god budu imali TV i konzole za igradnje igrica uredno ce se vracati u takav komfor. Kad bi ih gurnuli u rudnik ili kamenolom drugu bi pesmu pevali.....
laku noc
Komentari (1)