Teška iskušenja jednog gradonačelnika

Marko Lopušina

04. 09. 2016. u 18:18

Milica Luburić, poznatija kao Melisa Bin, bila je član Kongresa od 2005. do 2011. godine. U njenom okruženju se ozbiljno razmišlja da se uskoro pojavi kao kandidat za predsednika Amerike

Тешка искушења једног градоначелника

Milica Luburić poznatija u Sjedinjenim američkim državama kao Melisa Bin

MEĐU članovima Demokratske stranke Amerike najuglednija srpska ličnost je bivša kongresmenka Melisa Bin. U politiku je ušla 2000. godine kao saradnica demokratskog kandidata Lensa Presla na izborima za poslanika u Čikagu, bez naročitog političkog iskustva.

Učestvovala je na izborima u državi Ilinois 2002. i 2004. godine. Dva puta je pobedila republikanskog kandidata Fila Krana propagirajući politiku socijalne i zdravstvene zaštite stanovnika. Potom je uspešno vodila partijsku kampanju za Džordža Buša, zatim je pomagala na političkom uzdizanju Baraka Obame u čikaškoj regiji, kada je on agitovao za ulazak u Senat.

Na američkim izborima pobedila je tri puta i kao predstavnik 8. distrikta države Ilinois ušla u Kongres SAD. Kao kongresmen od 2005. do 2011. godine bila je član Komiteta za finansije i Komiteta za mali biznis. Melisa Bin se zalagala za uravnotežen budžet i jake bezbednosne mere za decu na internetu.

- Jedan od razloga što sam došla u Kongres je da se stvarni svet svede na što manji rizik i da naša deca imaju perspektivu - govorila je.

Ujedno je bila i član koalicije "Nova demokratija", član Srpskog kokusa i profesor Univerziteta "Ruzvelt" u Čikagu.

Kao srpski patriota isticala se zalaganjem za odbranu srpskog naroda i crkve i javno je istupala protiv politike svoje Demokratske stranke i SAD prema Srbiji. I danas se aktivno zalaže za jačanje privrednih i poslovnih veza između Srbije, srpske dijaspore i američkih kompanija kao predsednik Ekskluzivnog poslovnog i političkog kluba u Čikagu i grupe "Žensko liderstvo".

ROĐENA je u Čikagu 1962. godine kao treće dete u porodici Amerikanke i Srbina. Potomak je Viktorije i Vidaka Luburića, doseljenika iz Belice, koji je kao inženjer i vlasnik građevinske firme zidao srpske crkve po SAD. Odrasla je u naselju Park Ridž pored Crkve Svetog preobraženja, u kojoj je igrala folklor, svirala na fruli u grupi "Tamburica.

Završila je Oukton koledž 1982. i Univerzitet "Ruzvelt" 2002. Čitavo vreme studija biznisa i marketinga je radila, jer je imala vlastitu konsultantsku firmu. Udata je od 1985. godine za Alena Bina i majka je dve kćerke, Viktorije i Mišel Bin. Radi u banci "Morgan Čez" kao direktor za Srednju Ameriku.

Kao kongresmenka Melisa Bin je upamćena kao jedna od onih 13 odsto žena u Kongresu koja se uspešno bavila problemima porodice i roditelja, posebno majki. To je njena politička platforma za naredne izbore. Melisa Bin ima ozbiljne političke ambicije. U njenom okruženju se ozbiljno razmišlja o tome da se u skoroj budućnosti pojavi kao kandidat za predsednika SAD.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić dodelio je Melisi Bin 2013. godine Orden srpske zastave trećeg stepena za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje Amerike i Srbije.

POLITIČKU karijeru kao demokrata izgradio je i Dragan Živadinović (alijas Danijel Bojer), koji je bio savetnik u Demokratskoj stranci za manjinska pitanja u Čikagu. I devedesetih godina bio je predsednik organizacije Demokratske stranke van SAD.

Jovan Džon Pavić iz Viskonsina kao demokrata bio je čelnik stranačkog odbora u Čikagu. Kandidovao se 2005. godine za Kongres države Ilinois. Pavić je završio srednju školu u Lensingu, a koledž Sent Norbert u Diperu, diplomirao je međunarodne odnose na Univerzitetu Viskonsin i specijalizovao pravo na Lojola univerzitetu.

Poslovnu i političku karijeru Jovan Pavić je započeo kao pravnik, a nastavio kao službenik FBI u Minesoti. Radio je u Haškom tribunalu kao pravni zastupnik Srba iz Republike Srpske 2002. godine. Zaposlio se potom u CIA, gde je radio u Direkciji za antiterorističke operacije. Bio je kao pravnik CIA službeno na Kosmetu i u BiH.

MARKO Sokolić takođe je pravnik, koji je kao demokrata uspeo da postane gradonačelnik Fort Lija. Sokolić je rođen u ovom gradu 1963. godine. Završio je srednju školu i igrao košarku i bejzbol za tim Nju Džersija. Diplomirao prava na Univerzitetu "Rutger", a doktorirao je na Seton Hol univerzitetu. Advokat i političar po profesiji, direktor je "Ban korporacije" u Nju Džersiju.

Radio je za Gradsku upravu varoši Fort Li. Biran je dva puta 2007. i 2011. godine za gradonačelnika. U javnost je dospeo pre dve godine kada ga je guverner Kris Kristi prozvao i rekao da je "idiot i mali Srbin", jer je gradonačelnik Marko Sokolić javno rekao da je "most koji vodi ka Njujorku zatvoren posle odluke Krisa Kristija".

Celi skandal je dobio i etničku dimenziju, pošto se u jednom od mejlova do kojih su mediji došli pominje i da će nastupiti "teški dani za malog Srbina", gradonačelnika Marka Sokolića.

FEDERALNI SUDIJA U ČIKAGU ĐORĐE Džordž Marović, rođen u Čikagu 1931, stekao je veliko poverenje predsednika Ronalda Regana da ga je ovaj 1988. imenovao za federalnog sudiju Okružnog suda za severni distrikt države Ilinois, gde je ostao do 2000. Doktorirao je prava, deset godina je bio predsednik Sejving banke, da bi 1976. postao sudija u Odeljenju za kriminal u Kuk Kauntiju, a od 1985. do 1988. sudija Visokog suda (Chanceru Division).

MARKO Ugrinović, srpski lobista, rođen u Makedoniji 1923. godine, u SAD je koristio ime i prezime Majkl Menard. Bio je činovnik u Stejt departmentu. Škole je završavao u Sarajevu i Beogradu, a u Ameriku je dospeo 1946. godine kao "raseljeno lice". Radio je u čeličanama države Viskonsin i studirao prava. Od 1948. do 1952. godine bio je u Vojsci SAD. Kao član i predsednik KSU, devedesetih se upustio u medijski koštac sa albanskim, hrvatskim i muslimanskim lobijem u Vašingtonu.

Stevan H. Katić, Gregor Rusović i Aleksander Aleks Mačeski u SAD su politike ličnosti i članovi američke elite, ali ujedno i počasni konzuli Republike Srbije. Mačeski je potomak Srba iz Like. Rođen je kao Aleksandar Mačetić 1927. godine u Klivlendu. Diplomirao je mareketing i biznis na Državnom univerzitetu u Klivlendu, čiji je danas počasni doktor nauka. Ima i diplome Pravnog univerziteta Akron i Hajdelberg koledža.

Osnivač i vlasnik dnevnog lista The Plain Dealer, koji je vodio od 1960. do 2006. godine i u kome je devedesetih objavljivao istinu o raspadu SFRJ i srpskom narodu. Vlasnik je i direktor kompanije Alex Machaskee & Associates.

Kao lokalni političar član je uprave Muzeja umetnosti, Opere i Simfonijskog orkestra, predstavnik humanitarne organizacije IOCC u Klivlendu, član uprave Teološkog fakulteta "Sveti Vladimir" u Njujorku. Član je Reda Svetog Jovana iz Jerusalima i član KSU. Sredinom 2006. bio je na čelu delegacije KSU i SPC koja je imala sastanak u Beloj kući sa Berijem Džeksonom, političkim savetnikom predsednika Džordža Buša.

ALEKSANDER Aleks Mačeski je osnivač Srpske bašte u Klivlendu sa spomenicima srpskim velikanima. Član je Fondacije "Studenica" iz San Franciska i Srpskog instituta iz Vašingtona. Počasni je konzul Srbije u državi Ohajo i organizator susreta Borisa Tadića i Ivice Dačića sa čelnicima Ohaja.

Mačeski je dobitnik je Whitney M. Young nagrade za humanost, Medalje časti Elis ajland 1999. godine, nagrade Zlatna vrata i priznanja "Svetski lider 2005" Svetskog trgovačkog centra za unapređenje međunarodne saradnje i humanizam. Dobitnik je i Medalje čovekoljublja Srpske crkve i Ordena Vuka Karadžića od Ministarstva dijaspore Srbije. Primljen je u Kuću slavnih biznismena države Ohajo 2001. godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije