Bog lepote prvih dama i holivudskih diva
03. 11. 2016. u 17:07
Dr Đorđević se proslavio operacijom lica Džejn Burn, gradonačelnice Čikaga, prijateljice Džona F. Kenedija, kojem je povratio prvobitnu lepotu i funkciju - pisali su američki mediji

Dr Borko Đorđević za operacionim stolom
U KOLUMBUSU je radio čuveni doktor Džon Teri, umetnik sa skalpelom i baletski igrač u hirurškoj sali. Završio je Univerzitet Pitsburg, najbolji fakultet za hirurge u Americi, i postao vrhunski majstor plastične hirurgije. Ispred njegove ordinacije bili su redovi pacijenata iz čitavog regiona, od Njujorka, preko Čikaga, pa do Kolumbusa i San Franciska.
Primio me je kao najboljeg stažistu sa Univerziteta Pensilvanija, ali me je teško prihvatao kao Evropljanina. Moj engleski je imao jak dijalekt, što se doktoru nije dopadalo. Ipak, cenio je moje znanje i moj odnos prema pacijentima. Sedam meseci sam ja svakog dana asistirao kod operacija, zbrinjavao njegove pacijente, brinuo o tome da održavaju terapiju, da dolaze na kontrole, osmehivao se, donosio im noše i ispraćao ih kućama. Zauzvrat, pacijenti, posebno starije američke dame, u pismima dr Teriju hvalili su me kao dobrog lekara i čoveka. Na kraju me je doktor Teri potpuno prihvatio kao svog saradnika.
NEDUGO potom imenovao me je za šefa svog odeljenja za plastičnu hirurgiju. Primljen sam u društvo velikih hirurga. Očito sam zadovoljavao njihove kriterijume. Bio sam belac, lepo sam izgledao i došao sam na specijalizaciju sa Odeljenja plastične hirurgije. Svako od njih me je intervjuisao. Uz to, davali su mi da operišem njihove privatne pacijente. Poslednji je to učinio i doktor Džon Teri.
Lekciju o lepim doktorskim manirima koju sam naučio od profesora Džona Terija, odmah sam primenio u svom američkom životu. Želeo sam da američka javnost i pacijenti u Americi upamte moje ime. Metod koji sam koristio da to ostvarim bio mi je loš, jer sam odlučio da malo radim a mnogo zaradim. Otvorio sam ordinaciju za plastičnu hirurgiju u Palm Springsu, u sunčanoj i skupoj Kaliforniji. Njen puni naziv bio je Klinika za plastičnu hirurgiju - dr Borko Đorđević. Stavio sam duple cene operacija, da bi time probrao klijente i manje radio. Dogodilo se suprotno tome - pacijenti su počeli u velikim broju da nadiru kod mene, pa sam morao mnogo da radim.
PO KALIFORNIJI se govorilo da sam mlad, dobar plastični hirurg, ali malo skup. Na takvu preporuku reagovala je i Beti Ford, supruga bivšeg predsednika Džeralda Forda, koja je poželela da me upozna.
- Idem u Palm Springs kod doktora Borka Đorđevića - govorila je Beti Ford novinarima tokom 1979. godine.
Američki mediji su, na osnovu naših zajedničkih fotografija, nagađali da sam ja njen plastični hirurg. Pisali su, a i pričalo se o tome da sam ja "zlatni dečko" bivše prve dame Amerike. Beti Ford rođena je 1918. godine. Udala se za Džeralda Forda, koji je posle ostavke predsednika Ričarda Niksona postao predsednik SAD.
Kao prva dama Amerike, za vreme svog boravka u Beloj kući od 1974. do 1977, a i posle toga, Beti Ford je stekla poštovanje zbog svoje otvorenosti i hrabrosti da se bori s rakom dojke, jakim artritisom i dvostrukom zavisnošću od droge i alkohola. Bila je i borac za prava žena. Zalagala se za pravo na abortus. Imala je petoro dece.
Postala je poznata po svom centru za lečenje od bolesti zavisnosti "Beti Ford", u kome su pacijenti bili i poznate osobe kao što su Elizabet Tejlor, Džoni Keš i Lindzi Lohan. Nije me zaboravila. Umela je da se javi, da mi čestita Božić ili Novu godinu. A ja sam u znak pažnje ovoj prvoj dami Amerike slao zahvalnice s cvećem. Bila je moj iskreni prijatelj. Nažalost, umrla je u julu 2011. godine, u Kaliforniji. Mala medijska pažnja sa ovom američkom prvom damom mi je pomogla da izbijem na listu popularnih ličnosti u SAD.
LIST "Los Anđeles tajms" je 1980. pisao o meni kao o slavnoj ličnosti, kojoj je ugledni slikar Saša Lautman uradio portret. Taj isti slikar je radio i portret pape Pavla u Vatikanu. Tek što je stupio na dužnost predsednika, Ronald Regan je posetio moju kliniku u Palm Springsu 14. septembra 1981. godine. Svi mediji su o tom događaju u Americi izveštavali. Pisali su o tome kako je dr Đorđević imao nekoliko desetina veoma uspešnih estetskih i zdravstvenih operacija.
- Dr Đorđević se proslavio operacijom lica Džejn Burn, gradonačelnice Čikaga, prijateljice Džona F. Kenedija, koje je bilo unakaženo i kojem je povratio prvobitnu lepotu i funkciju - pisali su mediji, ističući divljenje predsednika SAD zbog takvog hirurškog podviga.
Čuvena Regina M. Blum iz Los Anđelesa je 1985. godine javno rekla:
- Dr Borko Đorđević je bog lepote holivudskih diva!
Već krajem osamdesetih bio sam najpopularniji plastični hirurg u SAD. U Palm Springsu sam imao kliniku i kuću na brdu koja je vredela deset miliona dolara. O toj kući su reportaže objavljivali svi kalifornijski ilustrovani časopisi. Moj prvi i jedini komšija bio je američki glumac, pevač, atleta, igrač i komedijaš Bob Houp. Za mene Amerikanci i danas tvrde da sam svojim umetničkim vezom sa skalpelom usrećio najmanje 16.000 žena.
Na vrhu popularnosti narednih desetak godina držale su me čuvene sestre Gabor. Ove Mađarice jevrejskog porekla imale su reputaciju evropskih dama i lepotica i bile gošće najbogatijih Amerikanaca. Majka Žoli Gabor brinula se o svojim ćerkama Zazi, Evi i Magdi, ali i o još dve stotina "gaborica" koje su bile skupe dame za zabave.
POČASNI GOST POZNATIH AMERIKANACA
VEČNO lepe i večno uspešne sestre Gabor držale su me godinama uz sebe i tako me pokazivale Americi. Bio sam počasni gost kod mnogih senatora, kongresmena i njihovih žena, kod holivudskih umetnika i kod političara. Bio sam domaćin bala u svojoj kući u Palms Springsu, gde su glavni gosti bili princ Andrej Karađorđević i princeza Eva Marija Karađorđević. Uzgred, bio sam Srbin koji je Amerikance naučio da pišu i izgovaraju moje ime i prezime bez greške.