Početak božićne bajke iz Kumrovca

Milan Jovanović

29. 12. 2016. u 18:22

Posle božićne priredbe u Topuskom, koju su savezničkim misijama priredili mališani, Randolf Čerčil je prokomentarisao da je to bila proslava Titovog umesto Hristovog rođenja

Почетак божићне бајке из Кумровца

Saveznička pomoć partizanima

POČETKOM zime 1944. do saveznika su doprle glasine da najvatrenije pristalice Hitlera, koje su već i same naslućivale poraz Nemačke, planiraju da u brdima Bavarske i Austrije organizuju gerilski otpor po ugledu na partizanski. Taj teren je bio idealan za gerilsko ratovanje, i kod saveznika je postojala bojazan da bi njihovi vojnici još dugo mogli da budu zadržani u ovim krajevima. Vojne misije koje su bile među partizanima imale su zadatak da na terenu proučavaju, analiziraju i prate reakcije na partizanski način ratovanja sa stanovišta okupatora, Nemaca. Pretpostavljalo se da će Nemci koristiti partizansku taktiku i organizaciju koje su upoznali u prethodnim godinama i mesecima ratovanja u planinama Jugoslavije.

Posao oficira za vezu pri partizanima u Hrvatskoj 1944. nije se iscrpljivao samo u prikupljanju vojnih podataka o Nemcima koji bi saveznicima mogli da koriste u slučaju planiranja njihovih vojnih operacija. Oni su isto tako izveštavali i o organizaciji i aktivnostima partizana na oslobođenoj teritoriji i o njihovoj saradnji i komunikaciji s narodom, uoči političkih raspleta na kraju Drugog svetskog rata u Jugoslaviji.

PARTIZANI su sa svoje strane, takođe s pažnjom, pratili aktivnost članova vojnih misija. A sa vojnim izaslanicima, da bi udovoljili njihovim interesovanjima i pomogli im u njihovim aktivnostima, dogovarali su se "na dnevnoj bazi". Neki od njih su, međutim, to dogovaranje stavljali pod navodnike, razumevajući ga kao "dnevnu dozvolu kretanja" među partizanima i na teritoriji koju su oni kontrolisali.

Partizani su se zaista trudili da budu dobri domaćini. Novi američki vojni izaslanik, po dolasku u Hrvatsku iz Slovenije, primetiće da je partizanski pokret u njoj ne samo znatno rasprostranjeniji već i - bogatiji. Kad su ga slovenački partizani doveli do mesta susreta s hrvatskim izaslanikom, Frenklina Lindsija će, kao novog američkog vojnog izaslanika, dočekati u novom američkom vojnom vozilu - čuvenom džipu. Na pitanje otkud im, čuće da im je bačen padobranom iz aviona negde u Lici. Svoju već otrcanu uniformu zameniće novom, američkom, koji su mu partizani, takođe, dali. Dobiće zapravo kompletno oficirsko sledovanje, paket u kome su bili čak i - prezervativi.

UOČI Božića 1944. članovi američke i engleske vojne misije poželeli su da obiđu decu u sirotištu i podele im poklone, čokoladu i bombone iz svojih oficirskih sledovanja. Tog decembra u Topuskom je bilo smešteno i partizansko sirotište za decu koja su ostala bez roditelja i u kom je bilo više od 150 mališana. Ovoj inicijativi pridružili su se i ruski oficiri. Članice AFŽ-a (Antifašističkog fronta žena), koje su se starale o sirotištu, za tu priliku sa decom će, u čast oficira, prirediti i priredbu koja će, takođe, biti i - politički indikativna.

Na ovoj priredbi sasvim jasno će se videti negovanje kulta ličnosti Josipa Broza Tita koji je u to vreme već vrlo rasprostranjen, ne samo među borcima, već i među decom. Američki vojni izaslanik Lindsi na ovoj priredbi prvi put je čuo pesmu čije će stihove zabeležiti: "Tito, Tito/ Ljubičice bela/ Tebe voli/ Omladina cela." Ono "druže" u njegovom prepevu, verziji, glasi "O thou". Priredba je započela malom predstavom u kojoj se deca spremaju da pišu pismo drugu Titu. Njih tridesetoro bili su poređani u redove tako da nalikuju onima na pisaćoj mašini, svako od njih je predstavljao po jedno slovo i odazivali su se pri ispisivanju reči u pismu drugu Titu.

MEĐUTIM, uslediće mali "incident". Ovoj igri, naime, usprotiviće se devojčica kojoj je dodeljeno slovo "I", a koja se neće odazivati kad god je prozivana, kad je u reč trebalo ubaciti njeno slovo. Druga deca su na to burno reagovala. Počeće da viču na nju i da je grde, a ona će briznuti u plač i početi da se pravda kako Tita toliko voli da hoće da mu napiše svoje, lično pismo. Ovaj dečji konflikt i nesporazum će pedagoški razrešiti čelnica AFŽ-a. Uzbuđenoj deci i rasplakanoj devojčici ona će na slikovit način, na njihovom primeru, pokazati kako je kolektiv sve, a pojedinac - ništa. Jer, tekst bez slova devojčice je krnj ali razumljiv, dok je njeno pismo bez svih onih slova koja su bila kod druge dece - nemoguće.

Prisutni oficiri čuće na ovoj priredbi još pesama, među njima i onu u kojoj jedno dete peva da mu je Tito i otac i majka. Saveznički oficiri će od Rusa, koji su bili sa njima, čuti da je ova pesma, poput drugih, zapravo pozajmljena iz SSSR-a, odnosno "ukradena", da je prepev originala koji su deca u Rusiji pevala - drugu Staljinu.

FRENKLIN Lindsi nije odoleo da u svom opisu priredbe ne uvrsti i opasku Čerčilovog sina Randolfa, koji je prisustvovao ovom svojevrsnom obeležavanju Božića za savezničke misije.

- O ljudi, kakvo je ovo vreme - reći će Čerčil junior.

- Mislili smo da idemo na božićnu priredbu gde će se slaviti rođenje Hrista. A da je kojim slučajem Hrist bio sa nama, i on sam bi pomislio da se ovde 25. decembra proslavlja ne njegovo, već Titovo rođenje.

U Topuskom tog dana nije bilo bajke iz Vitlejema, već iz - Kumroveca.

Razumljivo je da je ideološka indoktrinacija među partizanima stalno privlačila pažnju Amerikanaca i Engleza. Čak su o tome razgovarali i sa - Rusima. Na oslobođenoj teritoriji u Hrvatskoj, u Topuskom, američkom vojnom izaslaniku zapašće za oko poseban oblik edukacije partizana koji su bili članovi Komunističke partije i SKOJ-a i kojima su deljene Staljinova brošura "Osnove lenjinizma" i "Kratka istorija komunističke partije boljševika".

RUSI će u to vreme često imati običaj da kažu kako partizani - preteruju. Kasnije će se pokazati da Moskva zaista nije računala s tolikim jačanjem partizanskog pokreta i Tita, kakvi će oni postati na kraju Drugog svetskog rata, i da nije s preteranim simpatijama gledala na širenje socijalističke i komunističke ideologije na oslobođenoj teritoriji. Navodno je i ruska želja bila da Narodnooslobodilačka vojska u Jugoslaviji okuplja ljude različitih političkih ubeđenja, ali da se poslednja reč o posleratnom državnom uređenju donese u Moskvi.

Kakva je bila priroda ruskih namera prema Jugoslaviji i kakav bi mogao u budućnosti biti odnos partizana prema Moskvi? O tom pitanju su, piše Lindsi, Britanci i Amerikanci spekulisali počev od 1943. Ruzvelt je za Ameriku nameravao da u Jugoslaviji zadrži samo takozvano pravo veta. Pokazaće se da u svojim spekulacijama, piše nadalje Lindsi, Englezi nisu pogrešili. On pominje jedno kazivanje Ficroja Meklina iz 1943: "Budući događaji tek će pokazati da li će Tito ostati puki poslušnik Kominterne i Moskve ili će pokušati da bude potencijalni vladar samostalne države."


POLITIČKA NASTAVA

Saveznici su zabeležili da su partizani još 1941. po napuštanju Srbije i Užica sa sobom u jednom kamionu poneli nekoliko hiljada nepovezanih primeraka brošure "Kratka istorija komunističke partije (boljševika)", koji će kasnije tokom sukoba s Nemcima propasti, a da će one koje su uspeli da spasu, čuvati poput svetog pisma, kako će to kasnije napisati i bivši glavni partizanski propagandista Milovan Đilas. Zabeležili su i da je Tito, kad je reč o partizanima, osim insistiranja na jakoj disciplini, posebno insistirao i na - političkoj nastavi.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije