Obrt zbog Stambolićevog pisma

Rade Dragović

22. 09. 2017. u 16:45

Predsedništvu CK SKS obratila se grupa članova Predsedništva Gradskog komiteta i obavestila vrh partije da je Ivan Stambolić pisao Gradskom komitetu i otvoreno podržao Dragišu Pavlovića

Обрт због Стамболићевог писма

Slobodan Milošević pred početak Osme sednice

MILOŠEVIĆ je na sastanku Predsedništva CK Srbije, koji je bio prethodnica Osmoj sednici, u rukavu imao spremnog i petog keca. To je bilo pismo koje je Ivan Stambolić nekoliko dana ranije poslao Gradskom komitetu Beograda. Ono je iskorišćeno kao dokaz o pokušaju njegovog tihog puča i nameri da uspostavi kontrolu nad beogradskim komunistima.

Nema sumnje da je Slobodan znao za Ivanovo pismeno obraćanje članovima Gradskog komiteta. Lukavo je, međutim, ćutao i svoje saznanje sačuvao za završni udarac. Drugog dana sednice, pismo je izazvalo potpuni preokret na sednici.

- Drugovi, želim nešto da vam kažem - dramatično se skupu obratio Milošević. - Poslednjih sat, dva sam se kolebao. Evo dobili smo jedno pismo. Prvi sam zamolio da se proveri da li je autentično, da ga neko nije podmetnuo. Onda sam se kolebao da li možda da suzimo sednicu samo na Predsedništvo. Odlučio sam da ga, kad već radimo ovako, zajedno pročitamo.

MILOŠEVIĆ je mislio na "pismo o pismu". Predsedništvu CK SKS obratila se grupa članova Predsedništva Gradskog komiteta, koja se sastala dva dana ranije na Studentskom trgu. Radoš Smiljković, Slobodanka Gruden, Mihailo Milojević, Jagoš Purić i Dušan Mitević u njemu obaveštavaju vrh partije da je Ivan Stambolić pisao Gradskom komitetu i otvoreno podržao Dragišu Pavloviću.

"To je pritisak i delovanje u suprotnosti sa odnosima u SKJ. Smatramo da nema pojedinca koji sebi sme dopustiti da se stavi iznad organa Saveza komunista i da svojim pismom daje ili uskraćuje podršku, bez obzira na to koju funkciju vrši", napisali su nezadovoljni članovi beogradskog komiteta.

U sali je nastalo komešanje. Učesnici sastanka došaptavali su se jedni sa drugima, pojedini su čak i ustajali da se konsultuju sa drugovima na drugom kraju sale. Bilo je jasno - rat je objavljen.

- Moram da kažem da sam zaista lično pogođen ovim događajem, čak i emocionalno - rekao je Milošević pripremajući novi čin predstave. - Ovakvih stvari zaista nikada nije bilo u našem Savezu komunista.

Dodavao je i Dušan Čkrebić:

- Mi ispadamo ovde najobičniji magarci! Ovoliko razgovaramo, a već 48 sati imamo sasvim drugu ovakvu aktivnost.

POJAVA pisama, po svedočenju aktera ovog događaja, dodatno je pogoršalo Pavlovićev, ionako žestoko uzdrman položaj. On se branio koliko je mogao.

- Sve više se bojim da nije reč o nesporazumu oko mog izlaganja, već o kampanji. Ovde ću ponoviti da će biti velika opasnost ukoliko danas jedna mala grupa ljudi, ali organizovana i povezana u Gradskom komitetu, pre svega sa nekim drugovima iz Univerzitetskog komiteta, bude dobila podršku - nije uvijao Pavlović. U jednom trenutku je govoreći o potpisnicima pisma, Miloševiću rekao "onih tvojih petoro".

- Molim za razgovor koji će isključiti vatru i nekulturu, jer tih petoro članova Predsedništva nisu moji. Drug Pavlović drugi put ide sa opasnom pretnjom konfrontacije između Gradskog komiteta i CK Srbije želeći ovde da nam stvori utisak kako iza njega stoji 230.000 komunista Beograda - odmah ga je poklopio Milošević.

Svojim pismom Stambolić je želeo da koliko-toliko ojača poljuljanu poziciju svog vernog druga. Nesvesno, time je Miloševiću dao oružje kojim će mu zadati završni udarac.

Na zatvorenoj sednici Gradskog komiteta koju je 17. septembra, posle "Ekspresovog" komentara sazvao Dragiša Pavlović, međutim, ništa nije ukazivalo da predsednik Gradskog komiteta provodi svoje poslednje dane u politici.

VEĆINA od 45 govornika na sastanku bila je uz njega. Podržali su ga bez veće rezerve i dvojica vodećih beogradskih političara - predsednik Grada Aleksandar Bakočević i šef Socijalističkog saveza Dragan Tomić. Prelazak njih dvojice, posebno Tomića na Miloševićevu stranu, u danima koji će uslediti, mnogima su bili jasan putokaz čiji će tabor trijumfovati.

Pavlović je u Beogradu protiv sebe imao samo Miloševićevu struju koju su činili Radoš Smiljković, Slobodanka Gruden, Jagoš Purić, Mihailo Milojević, Dušan Mitević, Slobodan Jovanović, Zoran Todorović, Snežana Aleksić, Nebojša Maljković...

Ovaj sastanak biće i prelomna tačka u karijeri Radmile Anđelković, do tada malo poznate pravnice iz Kruševca, koja je svojom ideološkom prilježnošću fascinirala Ivana Stambolića. Javnost će je zapamtiti po valceru koji je na jednoj železničkoj stanici odigrala sa Slovencem Jožeom Smoleom prilikom dolaska poslednjeg slovenačkog voza bratstva i jedinstva, zbog čega će dobiti i prigodni nadimak - "Rada lambada". Njoj će kasnije pripasti i partijska dužnost da pozove privrednike i građane Srbije da bojkotuju slovenačku robu, kako bi Ljubljana bila ekonomski kažnjena zbog podrške Kosovu.

NA SKUPU u zdanju na Studentskom trgu, međutim, imala je drugačiju rolu. Pristala je da bude Miloševićev izaslanik koji će tok događaja usmeriti u željenom pravcu.

"U trenutku kada je posle podrške koju je dobio poverovao da će izaći kao pobednik Radmila Anđelković je saopštila da je za sutra zakazana sednica Predsedništva CK Srbije na kojoj se otvara slučaj Dragiše Pavlovića", piše Slavoljub Đukić. "Iznenađen ovom vešću Pavlović je nastojao da sačuva prisebnost. Sve pokazuje da je onog dana, kada je komentar u "Ekspresu" objavljen, politički scenario već bio sastavljen.

Za predstojeći sastanak nije znao ni Ivan Stambolić, a vest o njegovom zakazivanju zatekla ga je u Palati federacije. Telefonom je pozvao Miloševića:

- Da li je tačno da je Buca na dnevnom redu Predsedništva?

- Jeste, i on je za to odgovoran - skresao mu je Slobodan.

- Zar ne shvataš da time i mene stavljaš na dnevni red - u neverici je pitao Stambolić.

- To sa tobom nema ništa. Uostalom razgovaraćemo na sastanku - odgovorio mu je Milošević.

Vreme će pokazati da ne samo da je Ivan imao mnogo šta sa predstojećim sastankom, već i da je zapravo on njegova glavna meta. Na Osmoj sednici već je sve bilo jasno, ali i prekasno da se bilo šta promeni. Događaji su išli naruku samo Miloševiću.

OBA sastanka koji su prethodili Osmoj sednici bila su zatvorena i javnost je sa njih obaveštavana šturim saopštenjima. Ostalo je daleko od očiju javnosti da je Milošević na proširenom Predsedništvu prošao za dlaku - za njegov predlog o smeni Dragiše Pavlovića (o čemu će se glasati na predstojećoj Osmoj sednici) dobio je 11 glasova, protiv je bilo četiri, a petoro članova je bilo uzdržano. Na isti način prošle su i odluke o smeni direktora "Politike" Ivana Stojanovića, kao i odgovornosti Radmila Kljajića i Momčila Baljka. Ovaj trenutak biće uvod u kadrovske promene u nekim medijima.



POČETAK OBRAČUNA

SLOBODAN Milošević nije bio zvanično obavešten da će Dragiša Pavlović govoriti pred glavnim urednicima i novinarima beogradskih redakcija. Za njegov istup saznao je uveče iz priloga na TV Dnevniku, uoči odlaska na uobičajeni vikend u Požarevac. Pavlovićeve optužbe saslušao je u društvu Dušana Mitevića.

"Ovo je gotovo, nema šta da se čeka", rekao je tada.

To će biti i formalni početak obračuna koji će svoj vrhunac dobiti na Osmoj sednici 24. septembra 1987.



SUTRA: MILOŠEVIĆ SE NE IZJAŠNjAVA O MEMORANDUMU

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije