Zakulisne igre Nikole Pašića
08. 11. 2017. u 18:11
Iz pisama koje je princ Đorđe slao vladi Nikole Pašića vidi se da je njega jedino interesovala količina novca koju je trebalo da dobije, odnosno povećanje apanaže

MILAN Antić, potonji ministar dvora, koji je dvadesetih godina prošlog veka, radio u političkom odeljenju Ministarstva inostranih dela i kod koga je kraljević Đorđe često navraćao, u svojim memoarskim zapisima piše:
"Za njega ne postoji ni kralj, ni monarh, ni narod, ni država, za njega postoji samo brat i njegova mržnja prema bratu. Sa takvim koncepcijama sasvim je prirodno, što kraljević žali za minulim ratovima, u kojima nije pokazao vojničkog genija, jer mu navodno, prilika nije data, kako veli."
U leto, 1922. godine, princa Đorđa jedino interesuje količina novca koju je trebalo da dobije, odnosno povećanje njegove apanaže.
Zakonom, koji je donet jedanaest godina ranije, 15. maja 1911, deci kralja Petra određena je apanaža "da bi mogli dostojno odgovarati dužnostima svog visokog položaja i voditi svoju kuću", i to prestolonasledniku Aleksandru do stupanja na presto 120.000 dinara godišnje; kraljeviću Đorđu 60.000 dinara godišnje i princezi Jeleni, do udaje 60.000 dinara godišnje.
OD TADA se godišnja primanja nisu menjala, osim što je princeza Jelena, udajom izgubila pravo na apanažu. Iako je kralju Aleksandru trebalo povećati apanažu već po stupanju na presto 1921. godine, to je učinjeno tek u aprilu 1922, kada je donet zakon o kraljevoj civilnoj listi. Ona je utvrđena na 24 miliona godišnje, s tim da se od te sume jedna četvrtina obračunava u francuskim francima.
Pri utvrđivanju civilne liste vodilo se računa da je kralj Aleksandar bio pred ženidbom. A na dnevnom redu bilo je i povećanje prinadležnosti kraljeviću Đorđu. Aleksandar je bio spreman da se njegovom bratu isplaćuje 600.000 dinara godišnje kada se nalazi u zemlji, ili 365.000 franaka kad je u inostranstvu.
Iz pisama koje je Đorđe iz Pariza upućivao vladi Nikole Pašića, vidi se da su njegovi apetiti bili daleko veći.
SVA pisma koje je Đorđe slao Vladi pojavljivala su se i na stranicama beogradskih listova. Ovaj novi talas publiciteta očito je godio nesuđenom kralju.
U leto, 1922. godine, vraća se u Beograd i na svakom koraku optužuje, a brata naročito, za sve svoje nedaće. Dobija i podršku nekih političara. Poslanik Demokratske stranke Pavle Anđelić u Skupštini postavlja pitanje zašto Vlada do sada nije rešila "opravdane zahteve princa Đorđa i kada će učiniti da se ta pitanja što pre rasprave u kraljevskom domu, i da se ugled i interesi monarhije i države ne štete".
Kralj Aleksandar je sa kraljicom Marijom bio na odmoru na Bledu. Sredinom avgusta u Sloveniju odlazi Nikola Pašić sa nekoliko članova Vlade i oni kralju iznose sledeće činjenice:
"1. Član Kraljevskog doma, Njegovo visočanstvo kraljević Đorđe, dok je živeo do pre kratkog vremena u inostranstvu, nije imao držanje kakvo je dolikovalo njegovom visokom položaju i kakvo propisuje Porodični statut Vaše vladalačke kuće;
2. Od povratka u zemlju kraljević Đorđe ponaša se i dalje kako ne bi trebalo da bude. Pored toga, on čini u javnosti izjave netačne, neverne i sa izvesnom štetnom tendencijom. Uopšte, celokupnim svojim držanjem kraljević Đorđe nanosi štete državnoj politici, hudi ugledu monarhije i dinastije. Bilo bi štetno kad bi se to stanje produžilo.
Stoga je Kraljevska vlada odlučila:
- Da umoli Vaše veličanstvo, kao starešinu Kraljevskog doma, da ono po pravu koje mu daje Dvorski statut, koji je uzakonjen Ustavom (članom 132), preduzme prema kraljeviću Đorđu potrebne mere, naime, da u smislu člana 20 Statuta, primeni prema njemu jednu od strožih disciplinskih kazna;
- da Vaše veličanstvo umoli, da Ono, u smislu člana 13 Statuta odredi stalno mesto boravka kraljeviću Đorđu u unutrašnjosti zemlje.
Kraljevska vlada moli Vaše veličanstvo, da Ono po ovoj stvari donese hitnu odluku, o čijem će se izvršenju starati Ministarski savet."
Vladin predlog kralj je delimično prihvatio. Iskoristio je svoje pravo, da kao starešina Kraljevskog doma, svom bratu odredi mesto boravka u Nišu, i lišio ga počasti na dvoru.
ZA PRINCA Đorđa u Nišu je kupljena kuća i opremljena svim potrebnim stvarima. Dodeljen mu je i jedan viši oficir da bude u njegovoj službi. Istovremeno, Vlada je, na predlog ministra vojske, uvažila ostavku Đorđa na čin potpukovnika, a pešadijskom puku "Kraljević Đorđe" promenila ime u "Suvoborski".
Beogradske novine po ko zna koji put su se podelile - za kraljevića Đorđa i protiv njega.
Te 1922. godine jedan deo štampe podržavaće "opravdanim prinčeve zahteve", a drugi će insinuirati da Đorđe želi da se domogne prestola.
"Pravda", 2. jula, objavljuje pismo Đorđa Karađorđevića, Nikoli Pašiću:
"Ne pada mi na um, niti me privlači, da vladam u zemlji, u kojoj Vi i Vaš sin možete žvrljati do mile volje. Vaš zarobljenik je mogao biti moj brat, a i za mene Vi ne značite ništa, kao i Vaš sin. Ja tražim kao zakoniti san svoga oca, deo nasleđa njegove privatne imovine, a Vi i Vaša štampa dosađujete, kako ja tražim pravo na prestolje. Je li to od Vas lojalno? Ja tražim da se dade račima gde je iščezla ona kaseta moga pokojnog oca, u kojoj su se nalazili mnogi važni dokumenti, a između ostalog i poslednja volja Petra Velikog Oslobodioca. Da neće i tih dokumenata nestati, kao i arhiva pokojnog kralja Aleksandra. Šta Vi odgovarate na to? Šaljete mi neke sumnjive tipove, Vaše poverenike i nudite mi tričave sume iz tajnih državnih fondova da mi zatvorite usta. Ja to neću. Te pare možete deliti sa onima s kojima ste do sada delili. Možete s njima zasipati Vaše mamelike, a ja ne spadam u red tih ljudi. Sa malom sumom, koju mi srpski narod daje, ja nisam u stanju da živim ni kao običan čovek, a kamoli kao princ, član Vladalačkog doma. Zato tražim nasleđe iz imovine svoga pokojnog oca.
Dovoljno sam se ja već ponizio uzimajući novac na zajam od koga god, pa čak i od Vašeg sina, tog poznatog aferaša i prvog lokmaša Jugoslavije. Čujete li Vi što se o tom mladom gospodinu govori u Evropi? Mislite li da ovaj svet ovde ne zna za pljačku, koju pod firmom svog sina izvodite tamo dole u nesretnoj Jugoslaviji. Ovde je poznat vrlo dobro Vaš krasni sinak kao slabotina umna i nespodobna. On se u ovoj zemlji i venčao za vreme rata, dok su grešni Šumadinci, seljaci ginuli kao snoplje ili na Dobrom Polju ili Sokolcu.
Mislite li, da se ovaj svet u Evropi nije gadio na toliku neosetljivost Vašu i Vašeg sina, koji nije hteo ni na kakvu vojnu dužnost ići za vreme rata, u kojem su toliki evropski prinčevi i sinovi visokih plemstva i kolena izgubili život.
To Vam je od mene gospodine Pašiću. Vladajte po svom ćefu, kad Vam ni narod, ni ko drugi ne čini smetnje, ali ostavite mene na miru. Intrigirajte na sve strane. Zavađajte i korumpirajte, ali se ne dotičite moje ličnosti, jer Vas ja dobro poznajem.
Verujte da Vas duboko prezirem.
Đorđe"
Ovo kraljevićevo otvoreno pismo mnogima je otvorilo oči da shvate sve zakulisne igre Nikole Pašića.
SUTRA: SVE AFERE KRALjEVIĆA ĐORĐA