VRUĆINE PROVOCIRAJU NAPADE: Budite oprezni na visokim temperaturama ako imate astmu
VISOKA spoljna tempertura, letnje oluje, povećana vlažnost vazduha i učestao vruć vetar za astmatičare mogu da budu okidači za napad.

Foto Shutterstock
Doktorka Tatjana Radosavljević, pulmolog, kaže da je dodatni problem to što su u nekim mestim vrućina i sunčani dani često kombinovani sa porastom koncentracije aeropolutanata od kojih je najviša koncentracija ozona, a on može biti snažan uzrok pogoršanja astme. Isto važi i za dim koji nastaje zbog letnjih šumskih požara.
- Prva pomoć za sve obolele od astme u ovim danima je da se uzima dovoljna količina tečnosti i da se boravi u rashlađenom prostoru - kaže dr Radosavljević. - Takođe, trebalo bi da se ograniče dnevne aktivnosti napolju kada je prisustvo okidača, dakle polena i aerozagađenja veliko. Obavezno je i da astmatičari sa sobom nose pumpice sa bronodilatatorima. Najveća greška jeste da se prekine terapija zaštitnim pumpicama u toku leta.

Foto Shutterstock
Simptomi pogoršanja astme
Simptomi pogoršanja astme su sviranje u grudima, kašalj, kratak dah i bol ili teskoba u plućima.
- Najopasniji su napadi astme koji ne reaguju da primenu bronhodilatatora, odnosno lekova koji se daju za širenje bronha u pumpićama - kaže naša sagovornica. - Tada se hitno treba javiti lekaru, da se ne bi razvio najteži oblik, a to je status asthmaticus.
Buđ i poleni su, takođe, jaki okidači koji provociraju astmatičan napad. Oni se šire veoma daleko kada duva vruć vetar.
- Letnje oluje sa grmljavinom mogu da budu uzroci pogoršanja astme, jer se odjednom naglo podiže nivo alergena, polena, buđi i jak vetar ih raširi, i lakše se inhaliraju, što dovodi do zapaljenja vazdunišh puteva - napominje dr Radosavljević. - Simptomi mogu da budu i veoma teški, pošto oluja može da dovede do naglog pada temperature i porasta vlažnosti.
Tegobe na putovanju
VREME letnjih odmora i putovanje može biti problematično za osobe sa astmom. Doktorka Tatjana Radosavljević kaže da let avionom najčešće nije problematičan za astmatičare, dok je dugotrajna vožnja autobusima u kojima nisu uvek očišćeni filteri u klima-uređajima i uz dosta grinja na sedištima potencijalno neugodan izazov za pacijente sa astmom.
More dobro za astmu
Za astmatičare boravak na moru u ovo doba godine je najbolja opcija.
- Sunce ima brojne benefite na zdravlje jer povećava količinu vitamina D u organizmu, a udisanje vazduha bogatog solju poboljšava disanje - kaže dr Radosavljević. - Morski vazduh sadrži jod, so, magnezijum, smanjuje simptome astme, poboljšava probleme sa alergijama i sa kožom i stimuliše imuni sistem. Takođe, ublažava i simptome sinuzitisa. Morska voda je bogata mineralima, kao što su magnezijum, hloridi, kalijum, natrijum, jod, sumpor, koji takođe imaju blagotvoran uticaj na zdravlje.
Preporučujemo

RODITELjI, OPREZNO NA LETOVANjU: Evo kako da prepoznate sunčanicu kod mališana
03. 07. 2024. u 06:30

POGLEDAJTE JEZIK: Obratite pažnju na ove simptome, otkriće vam od čega bolujete
04. 07. 2024. u 12:00

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)