ZDRAVSTVENE VLASTI ZAHTEVAJU „HITNU“ AKCIJU: Ovo su polno prenosive bolesti koje dostižu nove maksimume u Evropi

Daliborka Lazarević

10. 02. 2025. u 21:50

SLUČAJEVI sifilisa i gonoreje porasli su 2023. godine, uz primetan porast među mladima, saopštile su zdravstvene vlasti.

ЗДРАВСТВЕНЕ ВЛАСТИ ЗАХТЕВАЈУ „ХИТНУ“ АКЦИЈУ: Ово су полно преносиве болести које достижу нове максимуме у Европи

Foto: Shutterstock

Evropa postaje leglo polno prenosivih infekcija (SPI), navodi se u novom izveštaju. 

Broj slučajeva sifilisa i gonoreje porastao je 2023. godine, dok je hlamidija ostala najčešća STI, a gonoreja otporna na antibiotike predstavlja pretnju u nastajanju, prema najnovijem godišnjem izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). 

U 2023. godini bilo je skoro 100.000 slučajeva gonoreje u Evropskoj uniji, Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. To je povećanje od 31 odsto iz godine u godinu i više od 300 odsto u odnosu na 2014, navodi se u izveštaju.

Broj slučajeva sifilisa je takođe povećan. Bilo je više od 40.000 slučajeva u 2023. godini, što je porast od 13 odsto u odnosu na 2022. i dvostruko veći broj slučajeva prijavljenih u 2014. Ako se ne leči, gonoreja može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući neplodnost i zapaljenske bolesti karlice.

Nelečeni sifilis može dovesti do dugotrajnih komplikacija na srcu i nervnom sistemu, rekao je ECDC, i može se preneti sa trudnice na njenu bebu. Iako se čini da se rast slučajeva hlamidije izjednačio, ona je i dalje najčešća bakterijska STI u Evropi sa više od 230.000 slučajeva u 2023., što je 13 odsto više u odnosu na 2014.

Foto Shutterstock


Zašto postoji porast polno prenosivih infekcija? 

ECDC je rekao da bi moglo postojati nekoliko potencijalnih razloga zašto su SPI u porastu, uključujući više testiranja u određenim grupama, manje upotrebe kondoma i veći broj seksualnih partnera. Agencija je saopštila da „nalazi naglašavaju hitnu potrebu za povećanjem javne svesti, prevencijom, testiranjem i naporima za lečenje kako bi se rešio ovaj rastući problem javnog zdravlja“.


Zvaničnici su takođe alarmirali rizik od antimikrobne rezistencije (AMR) – kada bakterije ili drugi patogeni evoluiraju do tačke u kojoj antibiotici više ne mogu efikasno da ih leče – kod gonoreje. Agencija je ranije upozorila da je gonoreju sve teže lečiti antibioticima, što odražava globalni trend. 

- Pojava sojeva otpornih na lekove ugrožava efikasnost sadašnjih tretmana, zbog čega je od ključne važnosti da se naglasi prevencija i promoviše odgovorna upotreba antibiotika - navodi ECDC.

Prošle godine, agencija je upozorila da je „zapanjujući“ porast slučajeva ozbiljan problem javnog zdravlja za Evropu. Ali trendovi u 2023. godini sugerišu da napori na suzbijanju polno prenosivih infekcija nisu bili dovoljni da obuzdaju njihovo širenje, posebno među mladima. 

Foto: Shutterstock

Žene u ranim dvadesetim godinama imale su najveću stopu hlamidije i gonoreje 2023. godine, iako su slučajevi gonoreje porasli u različitim starosnim grupama i seksualnim orijentacijama, navodi se u izveštaju. 

U međuvremenu, muškarci starosti od 25 do 34 godine imali su najveću stopu sifilisa. Većina slučajeva sifilisa prijavljena je među gej i biseksualnim muškarcima, ali je stopa takođe porasla među ženama svih starosnih grupa 2023.

Agencija je pozvala na redovnu upotrebu kondoma i „otvorenu i iskrenu komunikaciju“ sa seksualnim partnerima i rekla da seksualno aktivne osobe treba redovno da se testiraju na SPI jer zaražene osobe nemaju uvek simptome. 

- Rano otkrivanje i lečenje su od suštinskog značaja za sprečavanje daljeg prenosa i potencijalnih komplikacija - rekao je ECDC.

(Juronjuz)

 

BONUS VIDEO:

NEVIDLjIVE UBICE: Pandemije su postojale, a biće ih još

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PRED NAMA JE SRETENJE: Dan kada se sreću prošlost i budućnost, zima i proleće, sudbina i slobodna volja