SZO UPOZORAVA: Očekuje se da će broj smrtnih slučajeva od raka dojke porasti za 68 odsto širom sveta, ovo su najugroženije zemlje

Daliborka Lazarević

25. 02. 2025. u 17:07

OČEKUJE se da će rastući teret neproporcionalno uticati na zemlje u razvoju. Očekuje se da će dijagnoza raka dojke i smrtni slučajevi porasti širom sveta u narednim decenijama, uz jednu od najvećih incidencija u severnoj Evropi, upozorili su globalni istraživači raka.

СЗО УПОЗОРАВА: Очекује се да ће број смртних случајева од рака дојке порасти за 68 одсто широм света, ово су најугроженије земље

Foto Pixabay free images

 U 2022. godini, 2,3 miliona žena širom sveta imalo je dijagnozu raka dojke, a 670.000 je umrlo. Jedna od 20 žena biće dijagnostikovana tokom svog života, što ga čini najčešćim oblikom raka kod žena.


Očekuje se da će do 2050. godine globalna smrtnost od raka dojke porasti za 68 odsto, dok će broj novih slučajeva porasti za 38 odsto, prema novim projekcijama Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

To bi iznosilo 3,2 miliona novih slučajeva i 1,1 milion smrtnih slučajeva godišnje.

- Svake minute četiri žene dobiju dijagnozu raka dojke širom sveta, a jedna žena umre od te bolesti, a ova statistika se pogoršava - rekla je dr Džoan Kim, naučnica IARC-a i jedan od autora studije. Zemlje u razvoju biće nesrazmerno opterećene, upozorila je agencija.

Ipak, dok je stopa smrtnosti opala poslednjih godina na Kubi i u 29 bogatih zemalja, samo sedam zemalja ispunjava globalne zdravstvene ciljeve za smanjenje smrtnosti za najmanje 2,5 odsto svake godine, navodi se u izveštaju.

 

Foto: D. Milovanović


Opterećenje raka dojke širom Evrope


To uključuje Maltu, Dansku, Belgiju, Švajcarsku, Litvaniju, Holandiju i Sloveniju.

Nekoliko drugih je blizu: Norveška, Švedska, Irska, Australija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Novi Zeland. Ako bi sve zemlje ispunile cilj smanjenja od 2,5 odsto, broj umrlih od raka dojke bio bi skoro prepolovljen do 2050. godine, prema studiji objavljenoj u časopisu Nature Medicine.

Primetno je da su sveukupne stope incidencije raka dojke bile najveće u Australiji i Novom Zelandu, a zatim u Severnoj Americi i Severnoj Evropi, potencijalno zbog faktora rizika kao što su konzumacija alkohola i niži nivoi vežbanja.

U Evropi, doživotni rizik od dijagnoze raka dojke kreće se od 4,9 odsto u Ukrajini do 11,1 odsto u Francuskoj. Rizik od umiranja od ove bolesti kreće se od 1,1 odsto u Norveškoj i Španiji do 2,6 odsto u Crnoj Gori.

Foto: Novosti

Smrtnost je mnogo veća u zemljama u razvoju – posebno u regionima pacifičkih ostrva poznatih kao Melanezija i Polinezija, kao i u zapadnoj Africi – što odražava nedostatak pristupa ranom otkrivanju raka, dijagnozi i lečenju, navodi se u izveštaju.

U bogatim zemljama, 17 odsto žena kojima je dijagnostikovan rak dojke na kraju umre od te bolesti. U zemljama u razvoju, to je 56 odsto.

Većina slučajeva raka dojke se otkriva u srednjim godinama života ili kasnije. Ali u Africi, 47 odsto slučajeva se dogodilo među ženama mlađim od 50 godina, u poređenju sa 18 odsto u Severnoj Americi, 19 odsto u Evropi i 22 odsto u Okeaniji.

Kim je rekao da vlade i druge grupe mogu pomoći u poboljšanju ishoda raka dojke „ulaganjem u rano otkrivanje i lečenje“, što bi moglo „spasiti milione života u narednim decenijama“.

(Juronjuz)

BONUS VIDEO:

PREVENCIJA SPASAVA ŽIVOT: Mamografski pregledi u Domu zdravlja "Voždovac" tokom oktobra

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MURINJO NE MOŽE DA DOĐE SEBI! Dušan Vlahović odbio da pređe kod njega u klub, i to kojim rečima!