DA LI VAM BUBREZI ŠALJU SIGNALE ZA UZBUNU? Pet znakova oštećenja koji se javljaju noću

Новости онлајн

11. 05. 2025. u 21:11

BOLESTI bubrega često nastaju tiho, bez jasnih simptoma. Ipak, postoje znakovi upozorenja – naročito oni koji se javljaju tokom noći. Važno je da ih prepoznate na vreme, jer rana dijagnoza može da spreči dalje propadanje ovih važnih organa.

ДА ЛИ ВАМ БУБРЕЗИ ШАЉУ СИГНАЛЕ ЗА УЗБУНУ? Пет знакова оштећења који се јављају ноћу

Foto: Profimedia

Većina ljudi očekuje da se telo tokom noći odmara i oporavlja. Međutim, upravo tada može da vam pošalje poruku da nešto nije u redu.

Jedan od organa koji mogu da se "jave" u to doba su bubrezi, objašnjava dr Ratan Dža, nefrolog i jedan od direktora u bolnici "CARE" u Hajderabadu.

- Kao nefrolog, često viđam pacijente koji dođu prekasno, kada su bubrezi već ozbiljno oštećeni. Istina je da ove bolesti obično napreduju neprimetno, ali ipak postoje suptilni, rani znaci upozorenja, posebno oni koji se javljaju noću, i to može da bude način na koji vam telo šalje crvenu zastavicu.

Ako ih ignorišete, možete propustiti šansu za pravovremeno lečenje - navodi dr Ratan Dža i otkriva simptome koje posebno treba pratiti.

Često mokrenje noću (nokturija)

Buđenje tokom noći zbog potrebe za mokrenjem dešava se svima ponekad. Ali ako počne da se javlja svake noći, i to više puta, vredi obratiti pažnju.

- Zdravi bubrezi filtriraju i koncentrišu urin tokom dana, da biste noću mogli mirno da spavate. Kada su oštećeni, ne mogu da zadrže tečnost, pa dolazi do čestog mokrenja noću - kaže dr Dža.

Ovo se lako može pomešati sa hiperaktivnom bešikom ili dijabetesom, ali ako vam je pojava nova, trebalo bi isključiti hronično oštećenje bubrega.

Otečena stopala i podočnjaci ujutru

Ako se budite s otečenim stopalima ili naduvenim podočnjacima, ne krivite odmah večeru koja je bila preslana. Kada bubrezi ne funkcionišu kako treba, ne mogu da izbace višak tečnosti i natrijuma iz tela. Tokom dana se ta tečnost zadržava u nogama, a tokom noći pomera ka licu i gornjem delu tela - zato se ujutru budite natečeni.

Stalno oticanje ujutru nije samo estetski problem, može da bude znak da je vašim bubrezima potrebna pomoć.

Foto: Profimedia

Nemirne noge ili svrab kože tokom noći

Uporan svrab, posebno noću, može da bude jako neprijatan, kaže dr Dža. Uloga bubrega je da uklanjaju otpadne materije iz krvi i održavaju ravnotežu minerala.

- Ako bubrezi ne rade dobro, toksini se zadržavaju u organizmu i mogu da izazovu suvu kožu koja svrbi ili neprijatan osećaj mravinjanja u nogama, koji se najčešće javlja uveče - navodi.

Sindrom nemirnih nogu, naročito ako je novo stanje ili se pogoršava, povezan je sa uznapredovalom bubrežnom bolešću. Iako se ovi simptomi na prvi pogled ne čine povezani sa bubrezima, mogu da budu deo iste bolesti.

Foto Shutterstock

 

Umor koji se oseća naročito noću

Možda mislite da dovoljno spavate, ali hronični problemi s bubrezima mogu da remete kvalitet sna ostavljajući vas iscrpljenima. Noću telo obnavlja energiju i popravlja štetu, ali ako bubrezi ne rade kako treba, toksini ostaju u organizmu i ometaju oporavak.

- Mnogi pacijenti se žale da su prespavali noć, a ipak se bude umorni i "ošamućeni". Ako vas muči umor bez jasnog razloga, naročito uveče, moguće je da su vaši bubrezi preopterećeni, a da ne uspevaju da urade ono što bi trebalo - kaže dr Dža.

Penušav urin ili promena boje mokraće

Možda ne gledate često u šolju, ali ponekad bi trebalo. Ako urin stalno izgleda penasto, moguće je da kroz bubrege "cure" proteini (npr. albumin), što je jedan od ranih pokazatelja oštećenja.

Foto: Profimedia

 

Normalno je da se izgled mokraće menja s vremena na vreme, ali ako noću ili ujutru primetite da je drugačija po boji, prozirnosti ili da se peni, obavezno obratite pažnju.

Zašto je važno da obratite pažnju na ove znake

Bubrezi ne otkazuju "preko noći", što bi ovom slučaju bila i igra reči. Oštećenja se nagomilavaju postepeno, a signali postaju sve očigledniji kako vreme odmiče. 

- Ako vam neki od ovih simptoma zvuči poznato, ne paničite, ali ih i ne ignorišite. Najmanje što možete da uradite jeste da posetite lekara i uradite osnovne analize - test urina i test funkcije bubrega iz krvi, kao što je merenje kreatinina i procena glomerularne filtracije (GFR) - savetuje dr Dža.

Prvi koraci ka zdravim bubrezima su - unos dovoljno tečnosti (ali ne previše), manje soli i šećera, i kontrola krvnog pritiska i šećera u krvi. Ne uzimajte lekove protiv bolova bez razloga, i obratite pažnju na to kako se vaše telo ponaša noću - jer tada, u tišini, može najviše da vam otkrije, poručuje nefrolog.

(Onlymyhealth.com/Kurir)

BONUS VIDEO - Kako pronaći put ka zdravom životu uz lifestyle medicinu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kako prepoznati simptome prolećne alergije pre nego što postanu ozbiljni?